Česká republika a Slovensko upřednostňují dialog ve věci možného řízení EU vůči Maďarsku a Polsku kvůli údajně vážnému ohrožení hodnot unie či zásad právního státu, shodli se český a slovenský ministr zahraničí Tomáš Petříček a Miroslav Lajčák na společné schůzce v Bratislavě u příležitosti návštěvy šéfa české diplomacie na Slovensku. Z vyjádření Lajčáka také vyplynulo, že slovenská diplomacie na rozdíl od českého premiéra Andreje Babiše podporuje připravovaný globální pakt Organizace spojených národů (OSN) o migraci.
"Shodli jsme se na tom, že je třeba vést aktivní dialog o tom, co se v obou zemích děje. Preferovali bychom, aby se situace nepolitizovala zejména před blížícími se volbami do Evropského parlamentu, obě strany by měly naslouchat argumentům protistrany," řekl Petříček na tiskové konferenci k Polsku a Maďarsku.
Lajčák uvedl, že EU má ještě dostatek prostoru, aby nejasnosti ohledně Maďarska a Polska byly vyřešeny formou dialogu. Podle něj ale není důvod odmítnout samotné zářijové usnesení Evropského parlamentu, aby členské země zahájily proceduru vůči Budapešti. Dodal, že usnesení by se mělo stát základem na debatu a nikoliv holí s cílem použít ji proti někomu.
"Vstupovali jsme do Evropské unie na základě toho, že jsme se přihlásili k nějakým hodnotám. A to nadále platí. Jsme proti tomu, abychom se odcizovali a dělili. Věřím, že dialog nám pomůže nejasnosti vyřešit," řekl Lajčák.
Česká Sněmovna na začátku října označila hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem za "chybné a nešťastné". Podle Lajčáka návrh usnesení ve zmiňované záležitosti chystá i slovenský parlament.
Lajčák na rozdíl od představitelů Česka, Rakouska a Maďarska podpořil migrační pakt OSN. Pozastavil se hlavně nad rozhodnutím Vídně nepřipojit se k dokumentu, byť Rakousko se podle slovenského ministra zahraničí v této věci zúčastnilo všech příslušných jednání a formovalo také postoje evropského bloku.
"Globální pakt o migraci je politický dokument, ale nikoho k ničemu nenutí. Není to dokument, že migrace je lidské právo. Nikdo nesahá členským zemím na jejich kompetence. Věřím, že Slovensko se zachová jako rozumná a odpovědná země," uvedl Lajčák, který v září skončil roční působení na pozici předsedy Valného shromáždění OSN.
Český premiér Babiš uvedl, že bude navrhovat, aby Česko k migračnímu paktu OSN nepřistoupilo. Petříček na společné tiskové konferenci se slovenským kolegou řekl, že vyjádření Babiše považuje za jeho osobní názor. Zároveň ale uvedl, že ČR považuje některé pasáže migračního paktu OSN za nešťastné a že během jednání nebyly zohledněny její připomínky.
Lajčák také řekl, že Slovensko je dále v procesu možného přijetí syrských sirotků než Česko. Bratislava plánuje přijmout desítku syrských dětí, které se bez doprovodu rodičů nacházejí v Řecku. V Česku iniciovala přijetí 50 syrských dětí bez doprovodu do ČR europoslankyně Michaela Šojdrová. Premiér Babiš v minulosti trval na tom, že dětem je třeba pomoci mimo Česko.
Související
Slovensko a Maďarsko dávají ruce pryč od české iniciativy na pomoc Ukrajině
Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší
visegradská čtyřka , Tomáš Petříček , Miroslav Lajčák , EU (Evropská unie) , Slovensko , Česká republika , Maďarsko , Polsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák