Weidelová z AfD zrušila návštěvu Oxfordu, studenti proti ní podepisovali petici

Jedna z nejvýraznějších tváří nejsilnější německé opoziční strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová neuskuteční plánovanou návštěvu Oxfordské univerzity. Příští středu zde měla vystoupit s krátkým projevem před proslulým debatním spolkem Oxford Union a následně odpovídat na otázky publika. Předseda spolku ale dnes informoval, že Weidelová svou účast zrušila kvůli obavám ohledně bezpečnostních opatření, napsal deník The New York Times (NYT).

Plánované vystoupení šéfky poslaneckého klubu AfD vyvolalo značný rozruch. Oxfordská studentská unie minulý týden v hlasování její návštěvu odsoudila kvůli "krajně pravicové" a "protiimigrační" politice AfD. Petici tří německých studentů za stažení pozvánky pro Weidelovou k dnešnímu dni podepsalo přes 250 Němců působících v různých rolích na jedné z nejprestižnějších světových univerzit. Na den její návštěvy byla v plánu masivní protestní akce.

"Je to nezodpovědná a špatně načasovaná pozvánka," řekl webu The Telegraph profesor moderních evropských dějin Paul Betts. "Protimuslimská politika podněcující rasovou nesnášenlivost, kterou její strana praktikuje, nemá místo ve městě, které se pyšní tolerancí, rozmanitostí a odporem k extremismu jakéhokoli druhu," dodal.

Podle prohlášení předsedy Oxford Union Stephena Horvatha svou cestu Weidelová zrušila "kvůli obavám ohledně bezpečnostních opatření" souvisejících s návštěvou. Na žádost NYT o komentář německá politička ihned nereagovala.

Horvath nicméně uvedl, že je ochoten se dohodnout na jiném termínu debaty, pokud by o ni Weidelová měla zájem. Předseda debatního spolku i za velkého tlaku v minulých týdnech odmítal pozvání kontroverzní političky stáhnout, přičemž zdůrazňoval důležitost svobody projevu a navazování dialogů s evropskými politiky zastávajícími nejrůznější stanoviska.

"Alice Weidelová je vůdkyní nejsilnější opoziční strany v německém parlamentu. Po jejím projevu v debatním sále budou mít lidé možnost jí klást dotazy a polemizovat s jejími názory, když si to budou přát," hájila se tento týden Oxford Union. Spolek v prohlášení podotkl, že v uplynulých letech na jeho půdě promluvili například Julius Malema, který stojí v čele jihoafrické radikální levicové strany Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF), i hlavní tvář francouzské krajní pravice Marine Le Penová.

Weidelová je stejně jako celá AfD známá kritikou otevřené imigrační politiky kancléřky Angely Merkelové a výroky směřujícími proti vyznavačům islámu. Šéfka poslaneckého klubu loni v rozhovoru s jedním německým webem varovala před "zničením" Německa pod přívalem "negramotných" přistěhovalců. Její strana získala v loňských parlamentních volbách 13 procent hlasů.

Související

Alice Weidelová

Protiuprchlickou AfD potápí podezřelé a ilegální dary, vynořila se další aféra

Okresní sdružení Alternativy pro Německo (AfD), které čelí podezření, že přijalo nelegální finanční dar, přiznalo, že letos obdrželo také 150.000 eur (3,9 milionu korun) z Belgie. Peníze nakonec protestní a protiimigrační strana po několika měsících vrátila, uvedly televizní a rozhlasové stanice WDR, NDR a list Süddeutsche Zeitung.

Více souvisejících

Alice Weidelová Alternativa pro Německo (AfD) Univerzita Oxford

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října

Izraelská armáda oznámila, že při pondělním cíleném útoku v jižním Libanonu zahynul velitel proíránské organizace Hizballáh pro oblast Barášit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy