Sametová revoluce se neodehrála jen v Česku. Na Slovensku byla pořádně komplikovaná

Na naše východní sousedy se při vyprávění událostí spjatých s koncem komunistického režimu celkem často zapomíná. Tato skleróza je oboustranný, na Slovensku se ani poměrně dlouho sametová revoluce neslavila jako státní svátek a podle průzkumů veřejného mínění má řada Slováků k 17. listopadu rozporuplný vztah. Jak sametová revoluce probíhala na Slovensku a proč na ni tolik slováků dnes pohlíží skepticky?

 Leccos napoví už jen to, že při pátku 17. listopadu se na Slovensku nic zvláštního nedělo. Nikoli sice proto, že by se Slováci neúčastnili protestních akcí vymezujících se proti komunistické moci. Naopak, dá se říct, že Studenti Vysoké školy muzických umění české studenty „předběhli“, protože protestovali už 16. listopadu. Tři sta se jich shromáždilo před Úřadem vlády a požadovalo demokratizaci veřejné moci.

Úplný počátek konce komunismu na Slovensku znamenala Svíčková manifestace za náboženské, ale i obecně občanská práva, která byla tvrdě rozehnána 23. března 1988. Byla to největší akce podzemní církve, která se stala symbolem odporu proti komunismu na Slovensku. Svíčkové manifestaci předcházela ještě podpisová akce, kterou podpořil i kardinál František Tomášek a na Slovensku ji během několika měsíců podepsalo sto tisíc lidí. Náboženský rozměr byl jeden z velkých rozdílů oproti Čechám. Na Slovensku patřili katolíci mezi nejsilnější odpůrce režimu a odboj proti komunistické moci se k náboženství často odvolával. I proto podle jednoho z hlavních disidentů Čarnogurského na podepsalo Chartu 77 jenom pár desítek lidí – většina obyčejných Slováků totiž postrádala v chartě své požadavky spjaté s náboženstvím.

Ovšem jednotný postup disidentům byl komplikován i jinými faktory, jedním z nich byla ztížená komunikace mezi disidenty na Slovensku a v České republice. Bez internetu a mobilů muselo dostačovat pevná linka, ta ale byla pod dozorem státních orgánů. Cestování k osobním setkáním zase bylo pomalé a nákladné a režim disenty pečlivě sledoval.

Bratislava vs. Košice

Většina vůdčích opozičních představitelů byla sdružena ve Verejnosti proti násiliu, což byla slovenská obdoba Občanského fóra. Vůdčích osobností ale bylo mnoho, nikdo se nestal takovou ikonou Sametové revoluce jako Václav Havel v Česku. Symbolické je, že zatímco všude na Slovensku vznikaly odnože Verejnosti proti násiliu, v Košicích jako v jednom z mála slovenských měst založili aktivisté Občanské fórum. Řevnivost mezi disidenty z Bratislavy a Košic se projevila i tím, že byl vyvíjen tvrdý tlak z Bratislavy, aby se-košičtí včlenili do VPN a odešli z Občanského fóra.

Pražský disent měl paradoxně lepší a pravidelnější kontakty se vzdálenějšími Košicemi než s hlavní centrem slovenského disentu v Bratislavě. S košickou buňkou si byl i programově mnohem bližší, protože Košice byly mnohonárodnostní město a disidenti tak nespojovali odpor proti komunistickému režimu s nacionalistickou rétorikou, která spolupráci komplikovala.

Ahoj, Evropo!

Od studentských demonstrací VPN v Bratislavě pořádala jeden protest za druhým, mimo jiné zorganizovala i generální stávku. 29. listopadu přivítala poprvé během revoluce Václava Havla. Ten den také VPN oznámila, že revolucionáři půjdou pěšky do Rakouska. To byl zcela zásadní okamžik, protože obyvatelé Bratislavy na tom byli podobně jako Berlíňané – ostnaté dráty viděli přímo z oken paneláků.

Pochod do Hainburgu patří k přelomovým okamžikům. Obyvatelé Bratislavy byli první, kdo v Československu symbolicky překročili železnou na západ. Během komunismu zahynuly na této hranici desítky lidí, a proto se disidenti rozhodli, že nenáviděný plot pokoří symbolicky 10. prosince, na Mezinárodní den lidských práv. Na lodi plovoucí po Dunaji byly reprobedny ze kterých přitom vyhrával Karel Kryl a Jan Budáj do mikrofonu pronesl i památný výrok „Ahoj Evropo!“ který představoval konec železné opony rozdělující Evropu na východní a západní blok.

Od revolučního ppojení k Mečiarovskému střízlivění

V létě a na podzim roku 1989 ještě disidenti, ať už z řad katolíků, nebo občanské opozice, a také lidé z undergroundu a velmi silného hnutí ochránců přírody držel pohromadě odpor vůči komunistickému režimu, ale ideové rozdíly však předznamenaly rozdílný vývoj na Slovensku a v Česku, který nakonec vedl k rozdělení federace. 17. listopad byl začátkem konce společného státu. Stejně jako v česku i na Slovensku totiž sametovou euforii vystřídala velice rychle praktická politika. Během hledání odborníků na důležité pozice ve státní správě byl klíčový post ministra vnitra, pod kterého by spadala i dokumentace Stb a dalších represivních orgánů. Do konkurzu se přihlásil i nenápadný Vladimír Mečiar, který svými znalostmi všechny okouzlil. Nikoho přitom nezarazilo, kde k nim podnikový právník přišel. Této pozice Vladimír Mečiar využil a velmi rychle se stal nejvlivnějším mužem Slovenska a silně ovlivnil první roky Slovenské republiky, za jejímž osamostatněním stál. S ním je ale také spjaté série korupčních kauz a privatizačních skandálů, které zapříčinily další vlna vystěhovalectví. Lidé sice odcházeli především z ekonomických důvodů, protože hledali lepší zaměstnání, ale mnozí utíkali i z nesouhlasu s politikou Vladimíra Mečiara. Přerod z komunistického na demokratické a samostanté Slovensko se tak rozhodně neobešl bez problémů a i to bude patrně hlavní důvod ambivalentních pocitů mezi řadou Slováků k 17. listopadu.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad 17. listopad 1989 sametová revoluce Slovensko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 3 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 6 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 7 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy