Na naše východní sousedy se při vyprávění událostí spjatých s koncem komunistického režimu celkem často zapomíná. Tato skleróza je oboustranný, na Slovensku se ani poměrně dlouho sametová revoluce neslavila jako státní svátek a podle průzkumů veřejného mínění má řada Slováků k 17. listopadu rozporuplný vztah. Jak sametová revoluce probíhala na Slovensku a proč na ni tolik slováků dnes pohlíží skepticky?
Leccos napoví už jen to, že při pátku 17. listopadu se na Slovensku nic zvláštního nedělo. Nikoli sice proto, že by se Slováci neúčastnili protestních akcí vymezujících se proti komunistické moci. Naopak, dá se říct, že Studenti Vysoké školy muzických umění české studenty „předběhli“, protože protestovali už 16. listopadu. Tři sta se jich shromáždilo před Úřadem vlády a požadovalo demokratizaci veřejné moci.
Úplný počátek konce komunismu na Slovensku znamenala Svíčková manifestace za náboženské, ale i obecně občanská práva, která byla tvrdě rozehnána 23. března 1988. Byla to největší akce podzemní církve, která se stala symbolem odporu proti komunismu na Slovensku. Svíčkové manifestaci předcházela ještě podpisová akce, kterou podpořil i kardinál František Tomášek a na Slovensku ji během několika měsíců podepsalo sto tisíc lidí. Náboženský rozměr byl jeden z velkých rozdílů oproti Čechám. Na Slovensku patřili katolíci mezi nejsilnější odpůrce režimu a odboj proti komunistické moci se k náboženství často odvolával. I proto podle jednoho z hlavních disidentů Čarnogurského na podepsalo Chartu 77 jenom pár desítek lidí – většina obyčejných Slováků totiž postrádala v chartě své požadavky spjaté s náboženstvím.
Ovšem jednotný postup disidentům byl komplikován i jinými faktory, jedním z nich byla ztížená komunikace mezi disidenty na Slovensku a v České republice. Bez internetu a mobilů muselo dostačovat pevná linka, ta ale byla pod dozorem státních orgánů. Cestování k osobním setkáním zase bylo pomalé a nákladné a režim disenty pečlivě sledoval.
Bratislava vs. KošiceVětšina vůdčích opozičních představitelů byla sdružena ve Verejnosti proti násiliu, což byla slovenská obdoba Občanského fóra. Vůdčích osobností ale bylo mnoho, nikdo se nestal takovou ikonou Sametové revoluce jako Václav Havel v Česku. Symbolické je, že zatímco všude na Slovensku vznikaly odnože Verejnosti proti násiliu, v Košicích jako v jednom z mála slovenských měst založili aktivisté Občanské fórum. Řevnivost mezi disidenty z Bratislavy a Košic se projevila i tím, že byl vyvíjen tvrdý tlak z Bratislavy, aby se-košičtí včlenili do VPN a odešli z Občanského fóra.
Pražský disent měl paradoxně lepší a pravidelnější kontakty se vzdálenějšími Košicemi než s hlavní centrem slovenského disentu v Bratislavě. S košickou buňkou si byl i programově mnohem bližší, protože Košice byly mnohonárodnostní město a disidenti tak nespojovali odpor proti komunistickému režimu s nacionalistickou rétorikou, která spolupráci komplikovala.
Ahoj, Evropo!Od studentských demonstrací VPN v Bratislavě pořádala jeden protest za druhým, mimo jiné zorganizovala i generální stávku. 29. listopadu přivítala poprvé během revoluce Václava Havla. Ten den také VPN oznámila, že revolucionáři půjdou pěšky do Rakouska. To byl zcela zásadní okamžik, protože obyvatelé Bratislavy na tom byli podobně jako Berlíňané – ostnaté dráty viděli přímo z oken paneláků.
Pochod do Hainburgu patří k přelomovým okamžikům. Obyvatelé Bratislavy byli první, kdo v Československu symbolicky překročili železnou na západ. Během komunismu zahynuly na této hranici desítky lidí, a proto se disidenti rozhodli, že nenáviděný plot pokoří symbolicky 10. prosince, na Mezinárodní den lidských práv. Na lodi plovoucí po Dunaji byly reprobedny ze kterých přitom vyhrával Karel Kryl a Jan Budáj do mikrofonu pronesl i památný výrok „Ahoj Evropo!“ který představoval konec železné opony rozdělující Evropu na východní a západní blok.
Od revolučního ppojení k Mečiarovskému střízlivění
V létě a na podzim roku 1989 ještě disidenti, ať už z řad katolíků, nebo občanské opozice, a také lidé z undergroundu a velmi silného hnutí ochránců přírody držel pohromadě odpor vůči komunistickému režimu, ale ideové rozdíly však předznamenaly rozdílný vývoj na Slovensku a v Česku, který nakonec vedl k rozdělení federace. 17. listopad byl začátkem konce společného státu. Stejně jako v česku i na Slovensku totiž sametovou euforii vystřídala velice rychle praktická politika. Během hledání odborníků na důležité pozice ve státní správě byl klíčový post ministra vnitra, pod kterého by spadala i dokumentace Stb a dalších represivních orgánů. Do konkurzu se přihlásil i nenápadný Vladimír Mečiar, který svými znalostmi všechny okouzlil. Nikoho přitom nezarazilo, kde k nim podnikový právník přišel. Této pozice Vladimír Mečiar využil a velmi rychle se stal nejvlivnějším mužem Slovenska a silně ovlivnil první roky Slovenské republiky, za jejímž osamostatněním stál. S ním je ale také spjaté série korupčních kauz a privatizačních skandálů, které zapříčinily další vlna vystěhovalectví. Lidé sice odcházeli především z ekonomických důvodů, protože hledali lepší zaměstnání, ale mnozí utíkali i z nesouhlasu s politikou Vladimíra Mečiara. Přerod z komunistického na demokratické a samostanté Slovensko se tak rozhodně neobešl bez problémů a i to bude patrně hlavní důvod ambivalentních pocitů mezi řadou Slováků k 17. listopadu.
Související
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
17. listopad , 17. listopad 1989 , sametová revoluce , Slovensko
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák