V Palermu se jedná o Libyi. Přijel i generál Haftar, Čechy zastupuje Babiš

Slavnostní večeří, ale v nejisté atmosféře dnes v sicilské metropoli Palermo začala dvoudenní mezinárodní konference o budoucnosti Libye, které se vedle představitelů obou soupeřících libyjských vlád zúčastní mimo jiné šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová, zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí či zástupci Ruska. Ačkoli to do poslední chvíle nebylo jisté, přicestoval dnes večer i generál Chalífa Haftar, který ovládá východ Libye. Mezi účastníky konference je také český premiér Andrej Babiš.

Babiš ještě před začátkem večeře pořádané italským premiérem Giuseppem Contem prohlásil, že stabilní Libye je pro Evropskou unií klíčové téma, sám je ovšem prý zvědavý, kdo všechno se nakonec úterního plenárního jednání zúčastní. Analytici přílišná očekávání od palermské schůzky nemají, neboť budou chybět hlavní světoví lídři, jako jsou německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron či jeho ruský kolega Vladimir Putin. Spojené státy na konferenci zastupuje náměstek ministra zahraničí pro Blízký východ a severní Afriku David Satterfield.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě, který má podporu Libyjské národní armády (LNA) generála Haftara, neuznává vládu premiéra Fáize Sarradže v Tripolisu, jenž ovšem má podporu OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

Stabilizací situace v Libyi je pověřena OSN, která minulý týden oznámila, že volby se v zemi budou konat nejdříve na jaře příštího roku. Haftar a Sarradž se naposledy setkali před pěti měsíci v Paříži pod záštitou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Přislíbili tam, že volby se budou konat 10. prosince, což bylo podle týdeníku The Economist od počátku nerealistické, protože Libye ani nemá volební zákon.

"Ta hlavní část je zítra (v úterý)," řekl Babiš českým novinářům před odletem do Palerma z pracovní návštěvy Paříže. "Uvidíme, s čím přijde italský premiér Conte," dodal.

Na otázku, zda se přiklání k francouzskému postoji, který vidí jako prioritu uspořádání voleb, nebo k italskému, kdy by se úsilí soustředilo nejdříve na zajištění bezpečnosti, Babiš odpověděl, že na posledním unijním summitu předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani upozornil na to, že problémem Libye je i způsob, jak s ní Evropa komunikuje.

To se podle analytiků odráží i na podobě konference v Palermu. Portál Foreign Brief poznamenal, že konference, od které se neočekává stanovení žádných termínů, je spíše než mírovým úsilím obrazem rivality uvnitř EU.

Řím podporuje vládu v Tripolisu kontrolující západ země, kde leží plynovod Greenstream vedoucí na Sicílii a odkud vyrážejí lodě s migranty mířícími do Evropy; Paříž má za to, že jistějším garantem stabilizace Libye je Haftar. Toho Rusové přijali v Moskvě jako hlavu státu a podporuje ho i Egypt a Spojené arabské emiráty, které v něm vidí spojence v boji proti islamistům.

Evropská unie má i vzhledem k migračnímu problému zájem pomoci zemím, ze kterých či přes které migranti do Evropy proudí. "Mluvíme o Marshallově plánu pro Afriku, a ty severoafrické země jsou stěžejní. To znamená Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye, Egypt. S některými zeměmi jsou už nějaké pozitivní dohody," řekl Babiš. Jako příklad označil Egypt a za aktuální pak Maroko, se kterým EU jedná o ekonomické spolupráci. Dodal, že kvůli tomu v pátek navštíví Evropskou komisi. "Mám tam i schůzku s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Na poslední Evropské radě jsme debatovali, že Maroko je priorita, i když ilegální migrace se snížila o 90 procent, ale je potřeba komunikovat," řekl český premiér.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie Libye Chalífa Haftar Federica Mogherini OSN Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy