Tusk svolal mimořádný summit EU k brexitu. Vyhráno ještě není, varuje Barnier

Mimořádný summit Evropské unie k brexitu bude v neděli 25. listopadu, oznámil dnes předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéfové států a vlád unijních zemí by na této schůzce měli "finalizovat a formalizovat" text dohody o britském odchodu z EU, který ve středu podpořila britská vláda a který následně zveřejnila Evropská komise.

Tusk dnes poděkoval šéfovi unijního vyjednávacího týmu Michelu Barnierovi. Dosažený text podle něj plní cíle, které si před jednáním s Británií stanovilo ostatních 27 unijních zemí. Dohoda omezuje škody, které britský odchod znamená, a zároveň chrání zásadní zájmy a principy sedmadvacítky, míní šéf Evropské rady. Barnier uvedl, že text je spravedlivý, vyvážený a zohledňuje také britské pozice.

If nothing extraordinary happens, we will hold a #EUCO to finalise and formalise the #Brexit agreement on Sunday 25 November at 9h30.My press statement this morning with @MichelBarnier: https://t.co/bjFQA9omHb pic.twitter.com/FtIsc7odHL

— Donald Tusk (@eucopresident) 15. listopadu 2018

Barnier dnes ráno rozsáhlý dokument Tuskovi před novináři předal. Uvedl také, že v příštích dnech budou vyjednávací týmy pokračovat v intenzivních rozhovorech tak, aby nejpozději v úterý měly členské země k dispozici také finální verzi politické deklarace popisující plány obou stran na budoucí spolupráci v řadě oblastí. Nyní byl publikován je kratší rámcový dokument uvádějící, co by v deklaraci podle představ obou stran mělo být napsáno.

Oba dokumenty - rozvodovou smlouvu i politickou deklaraci o budoucích vztazích - by měli šéfové států a vlád 27 zemí bloku podpořit společně v neděli 25. listopadu; o přítomnosti britské premiérky Theresy Mayové a "choreografii" v souvislosti s ní se podle diplomatů zatím diskutuje. "Je před námi stále dlouhá cesta," připustil dnes Barnier.

Dlouhá cesta ještě čeká i samotnou dohodu o vystoupení: kromě lídrů 27 zemí ji musí podpořit také europarlament. Ale především - poté, co s ní ve středu po komplikovaném jednání souhlasila britská vláda - čeká premiérku Theresu Mayovou složité a nejisté schvalování v britském parlamentu. Pokud text britští zákonodárci odmítnou, odejde Británie 29. března 2019 z EU "natvrdo", tedy bez brexitové dohody a se všemi negativními důsledky, které by z toho plynuly.

Tusk dnes poznamenal, že ačkoli je domluva stran na textu úspěch, nic to nemění na jeho názoru, že brexit znamená prohru pro EU i pro Británii a v zásadě jde nyní jen o snahu omezit škody. "Entuziasmus britské premiérky o brexitu jako takovém nesdílím," podokl Tusk v reakci na středeční vyjádření Mayové po jednání britském kabinetu. Premiérka mimo jiné prohlásila, že dohoda Británii umožní "vybudovat lepší budoucnost".

.@MichelBarnier “We have never negotiated against the #UK but always with the UK. Today, in my capacity as the @EU_Commission’s chief negotiator, I consider that we have achieved decisive progress in the #Brexit negotiations. UK will remain our friend, our ally and our partner.” pic.twitter.com/zlQA285Sw2

— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) 14. listopadu 2018

Diplomaty v Bruselu i v hlavních městech EU27 čeká do mimořádného summitu mnoho práce. Tusk dnes uvedl, že o textu dohody budou v pátek diskutovat velvyslanci sedmadvacítky. Překlady 585 stran textu do všech jazyků bloku mají být podle diplomatů hotové tuto neděli.

"Doufám, že nebude příliš mnoho připomínek," poznamenal Tusk. Páteční schůzka by také měla dát Barnierovi mandát k dokončení politické deklarace o budoucích vztazích.

Na počátek příštího týdne rakouské předsednictví svolalo mimořádné jednání Rady pro všeobecné záležitosti, tedy ministrů odpovědných za unijní problematiku. Šéf britské diplomacie na něj pozvánku nedostal. Do úterý má být připraven text politické deklarace o budoucích vztazích. Na hodnocení tohoto textu budou mít hlavní města následujících 48 hodin tak, aby byly diskuse v zásadě uzavřeny ve čtvrtek.

Související

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

Více souvisejících

Donald Tusk Summit EU Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 3 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí

Husitský kněz Aleš Jaluška, známý svou prací s vězni a veřejným vystupováním, čelí obvinění z nevhodného chování vůči mladým ženám. Svědectví několika žen zahrnují obtěžování, osahávání a dokonce i znásilnění. Incidenty se měly odehrávat převážně v 90. letech na faře v Lomnici nad Popelkou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy