Žena, která porazí Macrona: Ne Le Penová, ale Royalová

Byla historicky první ženou, která měla Elysejský palác na dosah. Nakonec jí ale v roce 2007 porazil ve druhém kole republikánský kandidát Nicolas Sarkozy. Nyní má šanci dostat levici zpět na výsluní. Ségolene Royalová, bývalá socialistická kandidátka na francouzskou prezidentku, hrdě vyráží do boje o Evropský parlament a znovu otevírá ekologická témata. Dokáže spasit středolevici? Informoval o tom server Politico.eu.

Evropská levice je obecně vzato v troskách a Francie, ve které má socialistická strana svou tradici, je toho jasným důkazem. Poté, co se bývalý francouzský prezident Francois Hollande ukázal jako jeden z nejneoblíbenějších v historii Páté republiky, vystřídal jej ve funkci centristický kandidát Emmanuel Macron a jeho nové politické hnutí En Marche!, které jako zázrakem získalo v Národním shromáždění většinu křesel, ačkoliv politologové spíše předvídali kohabitační vládu. Naopak Socialistická strana propadla. Přestože bylo Macronovo vítězství v prezidentském klání vnímáno s nadšením, zvlášť když porazil kandidátku krajní pravice, nyní se francouzští voliči musejí vypořádat s tvrdou realitou.

Vysoká míra nezaměstnanosti, růst cen paliv a v neposlední řadě omezování vlivu odborů a reformy zákoníku práce mají za následek výrazný pokles Macronovy oblíbenosti, což by se mohlo v budoucnu stát triumfem pro levici, která se proti tomu postaví. Tím, kdo by jí mohl pomoct odlepit se od dna, je právě Ségolene Royalová, která není pro Francouze žádnou neznámou. Paradoxně by se tedy tou ženou, která porazila Macrona, nestala šéfka Národního sdružení Marine Le Penová, byť i jí rostou preference ve volbách do Evropského parlamentu.

Důvod je prostý. Royalová totiž není pouze socialistkou, ale umí se dobře vypořádat i s tématy životního prostředí, na které se Macronovi také podařilo získat část voličů, kteří sice souhlasí s postupným přechodem na elektromobily, ale naopak se jim zajídá jeho příliš pravicová politika podobající se thatcherismu v 80. letech. Tito spíše středoví voliči neměli loni příliš na výběr. Jean-Luc Melénchon se jim jevil jako příliš extremistický, a tak se nakonec rozhodli dát svůj hlas radši Macronovi. Zato Royalová by jim dokázala nabídnout perfektní alternativu v podobě socialistické političky, které ale není cizí ekologie. Čili strhne na svou stranu levicové voliče a přebere i část centristů. Macron se tak bude muset opírat pouze o pravicově orientované skupiny, kteří mu ale nezachovají 100 % věrnost. 

Neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku to ale rozhodně nebude mít tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Někteří voliči si budou pamatovat její neúspěch v boji proti Sarkozymu, který se přeci jenom v závěrečném televizním duelu před volbami ukázal jako mnohem lepší státník, a Macron má přeci jenom lépe propracovaný politický marketing. Navíc si někteří Francouzi budou spíš myslet, že se dávno zapomenutá politička chce pouze zviditelnit, a že jí ve skutečnosti ekologická témata nezajímají. Taktéž je třeba připomenout, že není úplně snadné založit novou stranu, a získat pro ní voliče, nemá-li za sebou dotyčná osoba dostatečné finanční zázemí, v čemž Royalová bývalému ministru hospodářství a bankéři Macronovi rozhodně nemůže konkurovat. Francouzským médiím momentálně řekla, že se definitivně rozhodne až v lednu, čtyři měsíce před eurovolbami.

Socialisté jsou optimističtí

Socialistický lídr Olivier Faure uvítal myšlenku postavení Royalové do voleb spíše pozitivně. Patrně došel k závěru, že její prohra se Sarkozym byla spíše důsledkem neoblíbenosti Chiracovy vlády, která v podstatě stála jenom na tom, že se proti němu ve volbách 2002 postavil předseda krajní pravice Jean-Marie Le Pen, kdy si většina Francouzů řekla, že radši podpoří pravicového kandidáta, než riskovat opět nové zklamání s levicovou prezidentkou. Podle Faureho je Royalová tou politickou osobností, která dokáže sjednotit jak příznivce tradiční levice, tak i zelené centristy. Je třeba také připomenout, že se v průzkumech veřejného mínění zařadila mezi 6 nejoblíbenějších francouzských politiků, a že se mnohdy ukázala jako populárnější, než samotný Macron.

Ségolene Royalová tématům ekologie nevěnovala pouze svou prezidentskou kampaň, nýbrž i celou politickou kariéru. V roce 2015 dohlížela na průběh Klimatické konference a ve vládě Franocise Hollanda zastávala funkci ministryně životního prostředí a energetiky. Sice opustila své dosavadní místo v Arktidě a Antarktidě, ale přeci jenom ukázalo, že s environmentální politikou myslí vážně, a že netaktizuje. Její dlouhodobé a nekompromisní odmítání herbicidů, což jsou pesticidy používané k likvidaci nežádoucích rostlin, které ale mají podle jejich kritiků negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví, jí zajistilo několik ocenění od ekologických skupin. 

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron socialismus Ségolene Royalová

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy