EU proti Saúdské Arábii: Dánsko a Finsko utnuly export zbraní, Francie uvalila sankce na 18 osob

Dánsko a Finsko zastavují vývoz zbraní do Saúdské Arábie. Podobně jako už dříve Německo tím obě země reagují na vraždu novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu a na zapojení Rijádu do bojů v Jemenu, kde saúdskoarabské zbraně zabíjejí civilisty. Informovala o tom dnes agentura AP. K zastavení vývozu zbraní do Saúdské Arábie vyzval evropské země Evropský parlament. Německo tak učinilo v říjnu.

"Je důležité, aby Dánsko poukázalo na to, že působení Saúdské Arábie je v mnoha oblastech ničivé. Je třeba s tím skoncovat," řekl dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen v rozhovoru, který dnes odvysílala dánská stanice TV 2.

I lyset af den fortsat bekymrende situation i Yemen, sagen vedrørende den saudiske journalist Jamal Khashoggi og nylige drøftelser blandt EU’s udenrigsministre har jeg besluttet at DK skal suspendere godkendelser af eksport af våben til Saudi-Arabien @dkpol

— Anders Samuelsen (@anderssamuelsen) 22. listopadu 2018

Podle televize v Dánsku při dojednávání exportních zbrojních kontraktů funguje ministerstvo zahraničí jako konzultant. Samuelsen řekl, že další povolení vývozu zbraní do Saúdské Arábie nebudou vydávána.

Finsko jako hlavní důvod ukončení exportu zbraní do Saúdské Arábie uvedlo válku v Jemenu. Finové proto zároveň zastavují vývoz zbraní také do Spojených arabských emirátů (SAE). Saúdská Arábie a SAE stojí v čele vojenské koalice, která od roku 2015 na straně jemenské vlády bojuje v jemenské válce proti šíitským povstalcům. Od začátku konfliktu si boje v Jemenu podle OSN vyžádaly zhruba 10.000 lidských životů a vyústily v jednu z nejzávažnějších humanitárních krizí na světě.

Finsko zároveň oznámilo, že ukončením exportu vojenské techniky do těchto zemí dodržuje kritéria EU na vývoz zbraní, která se soustředí na dodržování lidských práv a zajištění bezpečnosti, stability a regionálního míru. Přesné údaje týkající se vývozu zbraní z Finska do Saúdské Arábie a SAE podle AP nejsou k dispozici.

K ukončení prodeje zbraní vyzývají také humanitární organizace působící v Jemenu. "Evropské vlády v Jemenu na jedné straně pomáhají zachraňovat životy, na straně druhé přilévají oleje do ohně prodejem zbraní Saúdské Arábii a jejím spojencům," uvedla mezinárodní charitativní organizace Oxfam.

Paříž dnes oznámila uvalení sankcí na 18 občanů Saúdské Arábie spojovaných s vraždou Chášukdžího. "Vražda pana Chášukdžího je extrémně závažným zločinem, který nadto jde proti svobodě tisku a nejzákladnějším právům," uvedla francouzská diplomacie. "Francie požaduje, aby bylo co nejjasněji osvětleno, jak mohl být takový čin spáchán. Očekává od saúdskoarabských úřadů transparentní, detailní a vyčerpávající odpověď," citoval Reuters prohlášení ministerstva.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v říjnu prohlásil, že sankce proti pachatelům musí být "širokospektrální" a "na úrovni celé EU".

Chášukdží přišel o život na začátku října na saúdskoarabském konzulátu v Turecku a jeho vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi včetně USA. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) podle listu The Washington Post dospěla k závěru, že vraždu Chášukdžího, který byl kritikem režimu v Saúdské Arábii, nařídil přímo saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Související

Více souvisejících

dánsko Saúdská Arábie Džamál Chášakdží (novinář) zbraně Jemen Finsko Francie sankce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy