Novou vládu v Litvě má sestavit populista, bojkotuje vítěznou proruskou stranu

Lotyšský prezident Raimonds Véjonis dnes jmenoval zástupce populistů Aldise Gobzemse novým premiérem, který má do dvou týdnu sestavit nový vládní kabinet. Učinil tak poté, co konzervativec Jánis Boldáns svůj pokus o sestavení vlády v polovině listopadu vzdal. Informovala o tom agentura Reuters.

"Mohu slíbit, že udělám vše, co mohu, aby Lotyši mohli žít v prosperitě a harmonii," prohlásil Gobzems. Od prezidenta dostal čas do 10. prosince, aby vytvořil novou vládní koalici.

Gobzems je zástupcem populistické strany Komu patří stát (KPV), která v říjnových parlamentních volbách skončila druhá. Vyjednávat o složení nové vlády chce především se středopravicovými stranami a vyhnout se chce sociálnědemokratickému Centru shody, které tradičně volí etničtí Rusové. Tato strana, stejně jako několikrát v minulosti, volební klání vyhrála, opět však nenachází na lotyšské scéně koaličního partnera.

Gobzemsův předchůdce, konzervativec Bordáns se pokusil sestavit koalici se čtyřmi menšími stranami, ale dohodl se jen s KPV. Vyjednávání o novém kabinetu podle médií ztroskotalo na nedostatku vzájemné důvěry.

Lotyši, znechucení korupcí a slabou demokracií, potrestali v říjnových volbách dosavadní vládní koalici, složenou ze tří stran, a zvolili rozdrobený parlament. V něm je zastoupeno sedm stran.

Související

Vilnius, Litva

Situace v Bělorusku se nelíbí ani Litvě. Uzavře hraniční přechody

Litva se rozhodla dočasně uzavřít dva hraniční přechody s Běloruskem. Oznámil to litevský kabinet ve Vilniusu s odkazem na "geopolitické okolnosti", jak informovala televize ABC News. Nedávný přesun ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny do Běloruska vyvolal obavy okolních států ohledně bezpečnosti.

Více souvisejících

Litva Raimonds Véjonis Aldis Gobzems

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy