Novou vládu v Litvě má sestavit populista, bojkotuje vítěznou proruskou stranu

Lotyšský prezident Raimonds Véjonis dnes jmenoval zástupce populistů Aldise Gobzemse novým premiérem, který má do dvou týdnu sestavit nový vládní kabinet. Učinil tak poté, co konzervativec Jánis Boldáns svůj pokus o sestavení vlády v polovině listopadu vzdal. Informovala o tom agentura Reuters.

"Mohu slíbit, že udělám vše, co mohu, aby Lotyši mohli žít v prosperitě a harmonii," prohlásil Gobzems. Od prezidenta dostal čas do 10. prosince, aby vytvořil novou vládní koalici.

Gobzems je zástupcem populistické strany Komu patří stát (KPV), která v říjnových parlamentních volbách skončila druhá. Vyjednávat o složení nové vlády chce především se středopravicovými stranami a vyhnout se chce sociálnědemokratickému Centru shody, které tradičně volí etničtí Rusové. Tato strana, stejně jako několikrát v minulosti, volební klání vyhrála, opět však nenachází na lotyšské scéně koaličního partnera.

Gobzemsův předchůdce, konzervativec Bordáns se pokusil sestavit koalici se čtyřmi menšími stranami, ale dohodl se jen s KPV. Vyjednávání o novém kabinetu podle médií ztroskotalo na nedostatku vzájemné důvěry.

Lotyši, znechucení korupcí a slabou demokracií, potrestali v říjnových volbách dosavadní vládní koalici, složenou ze tří stran, a zvolili rozdrobený parlament. V něm je zastoupeno sedm stran.

Související

Více souvisejících

Litva Raimonds Véjonis Aldis Gobzems

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy