Vzestup krajní pravice v Evropě vynesl zpět na povrch obavy, o nichž mnozí doufali, že jsou navždy minulostí, konstatuje Susan Pollacková v komentáři pro server CNN. Žena, která se narodila v Maďarsku a během druhé světové války přežila nacistické koncentrační tábory Osvětim-Březinka a Bergen-Belzen, považuje za mrazivé, jakým způsobem dnes některé země a politici přistupují k lidem prchajícím před válkou a perzekucí.
Kvetoucí nenávist
Povzbuzována argumentem, že projevy rasismu a xenofobie chrání maska svobody projevu, může nenávist v klidu kvést namísto toho, aby byla potlačována, kritizuje Pollacková. Poukazuje, že podobně jako již mnohokrát v době otřesů a politické nejistoty, kdy sílí krajní pravice, se i dnes stávají snadným terčem židé.
"Antisemitismus se během času svým způsobem mění," pokračuje pamětnice. Konstatuje, že antisemitismus mutuje a je maskován tolika způsoby, jako žádná jiná forma nenávisti.
V průběhu doby se antisemitismus vyvíjel a z původně náboženské oblasti se přesunul do politické roviny, kde přežívá dodnes, uvádí žena, která během holocaustu přišla o pět desítek příbuzných. Dodává, že antisemitismus zakořenil v lidských myslích.
Nejprve šlo o antisemitismus náboženský, pak sociální, následně rasový a politický, vysvětluje Pollacková. Připomíná, že kdykoliv se objevily nějaké problémy, byli zde židé, kterým šlo přičíst vinu.
"Kdykoliv jdu do škol sdílet svůj příběh, vždy se zeptám učitele, zda si myslí, že k holokaustu může dojít znovu," píše žena, která pracuje pro britskou vzdělávací nadaci Holocaust Education Trust. Uvádí, že to může znít jako absurdní otázka, avšak stále častěji se setkává s tím, že pedagog odpoví kladně.
Pollackové je dnes 88 let a přes tři desetiletí sdílí svou zkušenost s jinými. Upřímně totiž věří, že vzdělanost je jediný nástroj, kterým lze čelit nenávisti a lhostejnosti. Domnívá se, že vstupujeme do důležitého období, a to nejen kvůli celkové proměně podoby evropské politiky.
Nastává totiž doba, kdy většina pamětníků holokaustu umírá, poukazuje žena, která sama přežila osvětimské peklo. Věří, že jedinou zbraní, která může zajistit, že zkušenost holocaustu nebude zapomenuta, je vzdělání.
Zhoubné představy přežívají
"Lidé musejí být informováni o tom, co se stalo. Musejí být vzděláváni. Nesmí být prostor pro neznalost," apeluje Pollacková. Pokládá otázku, co by v opačném případě nastalo, až zemře poslední pamětník holokaustu.
Pro Pollackovou bylo vyrovnání se s tím, co zažila v táborech Osvětim-Březinka a Bergen Belzen, celoživotním bojem. Přesto se nadále dělí o svůj příběh, jelikož se obává, že pokud nebudou lidé připraveni postavit se nenávisti, pak se historie - za správné, toxické kombinace okolností - může opakovat.
Pamětnice pokládá otázku, zda se svět ze zkušenosti holokaustu poučil. "Ne, nemyslím si to," odpovídá si Pollacková. Míní, že pradávné, zhoubné představy o židech stále přežívají, a protože mnoho z těchto mýtů existovalo tak dlouho, potrvá desítky let, ne-li celá staletí než zmizí.
Názory, že židé mají příliš velký vliv ve světě financí a médií jsou tak znovu opakovány běžnými politiky i sdělovacími prostředky, kritizuje Pollacková. Upozorňuje, že takové bludy kolovaly v západních společnostech stovky let.
"Abychom vymýtili antisemitismus, bude potřeba, abychom my všichni, kteří se zajímáme, my všichni, kteří chceme, aby naše děti i děti všech ostatních žily v pokojné a bezpečné společnosti, povstali a spojili se proti této prastaré nenávisti," burcuje závěrem pamětnice.
Související
Lavrov obvinil Izrael z „oslavování nacismu“, a dostal ráznou odpověď
Pavel byl jako teprve druhý prezident na pietě v Letech. V soužití s Romy vidí rezervy
holocaust , Antisemitismus , II. světová válka , židé , Koncentrační tábory
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 15 minutami
Policie zasahovala v centru Prahy. Muže se zbraní si oznamovatel vymyslel
před 29 minutami
Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik
před 1 hodinou
Putin: Situace na Ukrajině se dramaticky mění. Dosahujeme pokroku na celé linii
před 1 hodinou
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
před 1 hodinou
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
před 2 hodinami
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
před 2 hodinami
Tom Cruise převzal nejvyšší civilní vyznamenání od námořnictva USA
před 3 hodinami
Zelenskyj se výrazně změnil. Začíná přiznávat realitu, kterou si mnozí uvědomují dlouho
před 3 hodinami
Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska
před 3 hodinami
HRW: Člověk potřebuje 100 litrů vody denně, v Gaze nemají ani 15. Odpíráním vody páchá Izrael genocidu
před 4 hodinami
Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili
před 5 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se vrátí zima
včera
Spotřeba uhlí ve světě je rekordní. Může za to válka na Ukrajině
včera
Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly nejsou schopny vytlačit ruské jednotky
včera
Ukrajincům se daří válku s Ruskem přenášet do Afriky a Sýrie. Pro Západ to je výhodné
včera
Severokorejci u Kursku působí jako čerstvé maso. Problémem je to, co bude následovat, varuje norský expert
včera
Princ byl v kontaktu s čínským agentem a přijde o britské královské Vánoce
včera
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
včera
Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne
včera
Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?
Washington zůstává nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie, s potenciálem ovlivnit její směr k stabilitě nebo dalšímu chaosu. Upozornil na to server National Interest.
Zdroj: Libor Novák