Rusko musí propustit ukrajinské lodě, žádá Stoltenberg. Zle je kvůli raketám Novator 9M729

Rusko musí neprodleně propustit ukrajinské lodě a námořníky zadržené před týdnem v Kerčském průlivu, a zároveň předložit Západu přesvědčivé důkazy, že dodržuje dohodu INF o likvidaci raket krátkého a středního doletu. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož bude vyhrocená situace ve vztazích s Moskvou stěžejním tématem dvoudenní schůzky ministrů zahraničí aliančních zemí, která začne v úterý v Bruselu.

Šéf aliance očekává, že na schůzce budou padat ostrá slova na adresu ruského zásahu, který před více než týdnem skončil zajetím tří ukrajinských lodí a jejich posádky. Stoltenberg dnes opět Moskvu vyzval k jejich neprodlenému propuštění a ujistil Ukrajinu jako partnerskou zemi NATO o podpoře. Zdůraznil, že NATO poskytuje Kyjevu politickou i vojenskou podporu, o jejím možném posílení však nechtěl mluvit.

"Podnikneme nutné kroky, abychom zajistili bezpečnost členských zemí," prohlásil Stoltenberg. "Pokud uvidíme, že Rusko své závazky porušuje, zareagujeme odpovídajícím způsobem," dodal s tím, že Moskva by měla přesvědčivě dokázat, že její nový raketový systém označovaný jako Novator 9M729 nespadá pod dohodu INF.

Smlouva z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů. Spojené státy a NATO jsou přesvědčeny, že nový systém do ní patří. Americký prezident Donald Trump v říjnu oznámil, že Washington i kvůli ruskému porušování závazků od této dohody odstoupí.

Nový systém podle Stoltenberga bezprostředně ohrožuje evropské země, které se mohou stát terčem ruských raket s minimálním nebo vůbec žádným časem na varování.

"Podnikneme nutné kroky k tomu, aby to (dodržování dohody) bylo v budoucnosti zajištěno," očekává od dvoudenního jednání Stoltenberg. Jaké konkrétní závěry mohou z ministerské schůzky směrem k Rusku vzejít, to ale odmítl říci.

Šéfové diplomacií aliančních zemí budou v úterý o současné situaci jednat s ministry Ukrajiny a Gruzie. Na programu budou pak mít kromě otázky vztahů s Ruskem rovněž boj proti terorismu a budoucnost mise v Afghánistánu.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg NATO Rusko Azovská krize Ukrajina Armáda Ukrajina Ruská armáda Novator 9M729

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy