Kde se bere vztek žlutých vest? Kořeny leží daleko za Paříží

Žluté vesty v posledních dnech poutají nejvíce pozornosti masovými demonstracemi v Paříži. Násilím doprovázené protesty přitom pohání především celková nespokojenost chudší části společnosti. Ta, spíše než v bohaté metropoli, sídlí na francouzském venkově.

„Každý měsíc se sami sebe ptáme, jestli budeme mít co jíst,“ říká Fabrice Girardin z městečka Guéret v jednom z nejchudších okresů Francie. Podle deníku New York Times popisují obdobně svoje zkušenosti mnozí další obyvatelé tohoto třinácti tisícového sídla.

Vesnice a malá městečka ležící daleko od dění v politickém centru země, bývají někdy označována jako „ta druhá Francie“. Přestože zde nepanuje hluboká chudoba, jakou známe z méně vyspělých zemí světa, ovládá společenskou náladu frustrace. V Guéretu jsou mezi místními přívrženci žlutých vest často zastoupeni lidé z nízkopříjmových zaměstnání. Řidiči autobusů a kamionů, sestřičky z nemocnice, stavaři a různí drobní řemeslníci.

Lidé jsou nespokojení s vysokými daněmi a cenami energií i nízkými platy. Florian Dou se také přidal k protestům žlutých vest. Jeho hrubý měsíční plat skladníka je 1300 eur, podle vlastních slov však v podstatě „okamžitě zmizí se zaplacením všech účtů.“ Stěžuje si také, že jeho devítiletý syn nikdy nebyl na dovolené, protože si to nemohli dovolit.

„Na konci měsíce nezbude vůbec nic,“ ohodnotil svoji životní situaci pro New York Times jeden z dalších obyvatel města. Podpora žlutým vestám je mezi místními vysoká. „Dokud budou protesty pokračovat, budeme je i my podporovat“ říká pan Depourtoux, který se zúčastnil demonstrací v Paříži i se svojí manželkou. On vydělává zhruba 1800 eur, ona 1500. Mají však čtyři děti a splácejí půjčku od banky. Vydělané peníze jsou tak podle nich vždy „velmi rychle pryč“.

Vysoká je mezi lidmi také nedůvěra v politiky. Převládá názor, že „jsou stejně všichni stejní“. Velký hněv panuje především vůči prezidentu Macronovi a „elitám“ v Paříži. Yoann Decoux, který byl minulý týden při protestech v hlavním městě zadržen policií, prý nikdy dříve na žádné demonstraci nebyl. „Došla mi ale trpělivost. Oni vůbec nevědí, jak tu se svými mrňavými platy musíme živořit“.

S nedůvěrou, kterou vůči politikům protestující chovají, má zkušenost i starosta města. Když se vydal mezi demonstranty, aby si s nimi promluvil, nebyl přijat s přílišným nadšením. „Existuje zde jakési odmítnutí politiky. Oni nepatří mezi žádné odborové nebo politické organizace.“

Macronův plán na zvýšení daní z pohonných hmot tedy zafungoval jako spouštěč, frustrace je však dlouhodobá a má mnohem hlubší kořeny. Místní, kteří se přidali k hnutí žlutých vest neprotestují jen proti vyšší ceně za naftu nebo benzín. Protestují proti vlastní životní situaci.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Demonstrace v Paříži

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy