Slovenská vláda odmítla migrační pakt. Osud Lajčáka stále nejistý

Slovenská vláda dnes odmítla migrační pakt OSN. Novinářům to řekl premiér Peter Pellegrini. Kabinet tak vyhověl parlamentu, který se proti dokumentu Organizace spojených národů (OSN) postavil již minulý týden. V reakci na hlasování poslanců podal demisi ministr zahraničí Miroslav Lajčák, jenž migrační pakt obhajoval. Prezident Andrej Kiska v úterý řekl, že s rozhodnutím ohledně Lajčákovy demise vyčká na postoj slovenské vlády k paktu, který dříve odmítlo několik zemí včetně Česka.

Odmítavý postoj slovenského kabinetu k migračnímu paktu není překvapením. Pellegrini již v uplynulých dnech řekl, že Slovensko s ním nesouhlasí.

Z dnešního prohlášení Pellegriniho vyplývá, že slovenský zástupce se nezúčastní mezivládní konference o paktu, která se uskuteční příští týden v Maroku. Lajčák spolu s Kiskou se opakovaně vyslovili pro to, aby slovenský zástupce na konferenci nechyběl.

Kabinet také zavázal premiéra učinit kroky, které povedou k odstoupení Slovenska z procesu přijímaní zmiňovaného dokumentu OSN o migraci.

Kiska dnes opět odložil rozhodnutí o přijetí demise Lajčáka. "Rozhodl jsem se, že své rozhodnutí ohledně demise si promyslím. Nechám prostor, aby pan premiér i s panem ministrem dál jednali. Pro své rozhodnutí si vezmu ještě další čas," řekl Kiska po schůzce s Pellegrinim a Lajčákem.

Předseda slovenské vlády uvedl, že Lajčák má jeho plnou důvěru. "Znovu jsem požádal pana prezidenta, aby zvážil nepřijetí demise ministra Lajčáka. Chci poděkovat panu prezidentovi za jeho dnešní rozhodnutí," řekl Pellegrini.

Zatím není známo, kdy by se hlava státu mohla definitivně vyjádřit k přijetí či odmítnutí Lajčákovy demise. Podle Pellegriniho by vzniklá situace mohla být vyřešena v průběhu dní či týdnů.

Lajčák se od pátku minulého týdne, kdy demisi předal hlavě státu, ke své rezignaci před médii dosud nevyjádřil. Ministr na rozdíl od premiéra a většiny politických stran v zemi migrační pakt obhajoval. Pakt se dojednával v minulých měsících, kdy Lajčák předsedal Valnému shromáždění OSN. Kromě Slovenska dokument odmítá i několik dalších evropských zemí včetně Česka.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Peter Pellegrini Miroslav Lajčák uprchlíci Andrej Kiska Prezident SR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy