Kdo nahradí Merkelovou? Na sjezdu CDU začala volba nového předsedy

Na sjezdu německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Hamburku začala volba nového předsedy, který po 18 letech ve funkci vystřídá Angelu Merkelovou. Předtím se každý z trojice kandidátů tisícovce delegátů představil. Jedna z favoritek hlasování - generální tajemnice Annegret Krampová-Karrenbauerová - řekla, že strana potřebuje odvahu a jednotu. Další kandidát, bývalý šéf poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz, se vyslovil pro to, aby křesťanští demokraté zastávali jasnější politické názory.

CDU je podle Krampové-Karrenbauerové poslední velkou křesťansko-demokratickou stranou v Evropě. "Chci, aby to tak zůstalo, chci, aby tomu tak bylo i zítra," řekla šestapadesátiletá politička, podle níž strana potřebuje ke zvládnutí výzev budoucnosti především odvahu.

Krampová-Karrenbauerová, jejíž slova byla často přerušována potleskem, také zdůraznila, že není žádnou mini-Merkelovou nebo kopií kancléřky, jak se o ní i vzhledem ke klidnému a pragmatickému stylu někdy mluví. Považuje se za svébytnou političku, která má vlastní představy o dalším vývoji strany. "Nevyhrála jsem volby navzdory tomu, jaká jsem, ale proto jaká jsem," prohlásila bývalá ministerská předsedkyně Sárska.

Politička stranu také vyzvala k jednotě, ať už dnes v souboji o post předsedy vyhraje kdokoliv. "Žádný ze tří kandidátů nebude znamenat zánik strany," řekla s tím, že CDU nevnímá jako stranu rozdělenou mezi konzervativní a liberální křídlo nebo mezi západ a východ. "Je jen jedna CDU," poznamenala.

Její hlavní konkurent v dnešním hlasování - Friedrich Merz - ve svém projevu také mluvil o tom, že CDU musí zůstat silnou stranou. "Bez jasných pozic nedosáhneme žádných lepších volebních výsledků," zdůraznil svou představu třiašedesátiletý muž, který je v řadě ohledů kritický ke končící éře Merkelové.

Jetzt live auf https://t.co/NU0Y8iHzmy: Der Tagesordnungspunkt, auf den alle warten. #CDUVorsitz #cdupt18 @_A_K_K_ @_FriedrichMerz @jensspahn pic.twitter.com/SPU6YR0yWC

— CDU Deutschlands (@CDU) 7. prosince 2018

Mezi hlavní politické soupeře Merz, jehož řeč doprovázel místy slabší potlesk, zařadil Zelené i koaliční sociální demokracii (SPD). Na adresu protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) řekl, že ohrožuje stabilitu země. CDU proto musí najít jiný způsob, jak zacházet s tématy, z nichž AfD profituje. "Nepřenecháme východ země populistům zleva a zprava," prohlásil.

Merz, který je považován za politického konkurenta Merkelové, také uvedl, že v případě zvolení bude s kancléřkou dobře spolupracovat. Zájmy státu jsou podle něj důležitější než zájmy strany a zájmy strany zase důležitější než zájmy jednotlivce.

Stejně jako Krampová-Karrenbauerová požaduje i Merz lepší diskuzní kulturu uvnitř CDU. "Nemůže to dnes být konec, ale musí to být začátek pro větší debatu," vyjádřil stejné přesvědčení i třetí kandidát, kterým je ministr zdravotnictví Jens Spahn. Protože podle většiny pozorovatelů nemá šanci na úspěch, dostal osmatřicetiletý politik podle svých slov v posledních dnech řadu doporučení, aby se stáhl. Strana podle něj ale potřebuje ambiciózní a možná i trochu nedočkavé politiky.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

CDU Angela Merkelová Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová Friedrich Merz (CDU) Jens Spahn (CDU)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy