O co jde žlutým vestám? Ve Francii bude pořádné horko

V sobotu se ve Francii opět očekávají masivní demonstrace „žlutých vest“. Přestože prezident Emmanuel Macron prozatím zavedení daně z pohonných hmot odložil, protesty neutichají. S postupem času se totiž původní odpor proti dražším palivům transformoval do celkové kritiky situace ve Francii a samotného prezidenta.

„Jsem připravena tu strávit Vánoce i se svými dětmi – neustoupíme a nemáme co ztratit,“ řekla deníku The Guardian jedna z demonstrantek na kruhovém objezdu severně od Toulouse. Barikády na podobných místech se v poslední době staly francouzským koloritem. Lidé, kteří se identifikují s protesty hnutí gilets jaunes (žluté vesty), tak původně demonstrovali proti zavedení daně z pohonných hmot. Francouzská vláda tomuto tlaku nakonec ustoupila, protesty však pokračují a podle mnohých je to právě arogance prezidenta Macrona, která lidi spojuje.

Céline pracuje jako třídní asistentka pro děti se znevýhodněním a měsíčně si tak vydělá 800 eur. Aby uživila své čtyři děti, musí žít u svých příbuzných – vlastní nájem si nemůže dovolit. Podobně jako mnoho dalších protestujících dnes nemůže Macronovi přijít na jméno, přestože mu v posledních volbách dala svůj hlas. „Země povstává a on je ticho, schovává se ve své slonovinové věži a to mě děsí. Nepřijímá žádnou osobní zodpovědnost,“ cituje jí The Guardian.

Mezi příznivci žlutých vest jsou především lidé z nižší sociální vrstvy. Stavební dělníci, zdravotní sestry nebo třeba řemeslníci. Média si však všímají, že se jim dostává i podpory širší veřejnosti. Lidé souhlasně troubí a povzbuzují demonstranty, aby vydrželi. Protestující vyčítají Macronovi a elitám, že jsou odstřiženi od problémů obyčejných lidí. To je podle nich vidět třeba právě na původně zamýšlené dani z pohonných hmot. Mnoho lidí na vesnicích a v menších městech venkovské části Francie, se totiž bez aut neobejde při každodenní cestě do práce, nebo když vozí své děti do školy.

Macron je nyní hluboce nepopulární. Podle jednoho z posledních průzkumů ho podporuje pouhých 18% Francouzů. „Macron tyto protesty neodhadl, protože si o sobě myslel, že je zachráncem Francie. Neposlouchal a úplně zapomněl na lidský faktor,“ myslí si Robert, který pracuje jako tesař. S tím souhlasí i další nespokojení lidé. „To, co všechny sjednotilo, je Macronova arogance. To on může za nárůst napětí, protože se chová jako nějaký malý král,“ říká zdravotní sestra z nemocnice v Toulouse.

Žluté vesty se skutečně zdají být sjednocené spíše odporem proti něčemu, nežli bojem za něco. Nevedou je žádní vůdci, jedná se spíše o spontánní hnutí, které nemá v poválečné Francii obdobu. Přitom jsou mezi nimi zastoupeni různě smýšlející lidé, od levicových odpůrců globalizace a nacionalismu po stoupence Le Penové a zástupce extrémní pravice. The Guardian uvádí postřeh jednoho z podporovatelů protestů: „Myslím si, že je to pro Francii historický moment. Připodobnil bych to k arabskému jaru – revoluce, která začala online.“

Zdá se, že fundamentální kořeny, které tento výbuch vzteku pohánějí, jen tak nezmizí. Fabien Mauret, který se také účastní lokálních protestů, souhlasí. „Myslím, že jsme se dostali do bodu, ze kterého není návratu. Dříve existovali bohatí, chudí a ti uprostřed. Dnes už jsou to je extrémně bohatí a chudí, nic mezi tím.“ Souhlasí i Isabelle, matka samoživitelka, která pracuje v obchodě s občerstvením za minimální mzdu zhruba 1200 eur. „Teď už jde o mnohem víc, než o cenu pohonných hmot. Vypadá to, že žijeme v bláznivém světě, kde bohatí neplatí téměř vůbec nic a chudí jsou neustále daněni. Máme už dost elit.“

Francouzské úřady se sobotních protestů obávají. Elysejský palác vydal zprávu, že se do Paříže chystají tisíce lidí s cílem „rozbíjet“ a možná i „zabíjet“. Mluví se o možném nasazení armády ke zvládnutí nepokojů. „Tenhle víkend to určitě znovu vypukne, násilí se může objevit po celé Francii,“ souhlasí jeden z aktérů protestů z minulého týdne.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Demonstrace v Paříži Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy