Francouzi jsou nespokojení se svým údělem, ale co je na tom nového? Tuto otázku pokládá editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník připomíná, že tradice hlasitých protestů začala ve Francii před 50 lety, během studentské revolty v roce 1968, přičemž její kořeny sahají až k revoluci z roku 1789.
Problém všech demokracií
"Je to normální. Tak proč se dívat na současnou vlnu protestů proti daním a vládě jinak?" ptá se britský server. Odpovídá, že důvodů je mnoho a jsou naléhavé, jelikož demonstranti reprezentují většinu francouzské společnosti, především pracující příslušníky nižší střední třídy, kteří se v celé Evropě cítí zrazeni politickými elitami a ekonomickým systémem ignorujícím jejich potřeby.
Je evidentní, že jde o problém všech demokracií, konstatuje editorial. Dodává však, že ti, kdo interpretují hněv vůči mladému francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi jako potvrzení levicové strategie, lžou sami sobě, jelikož nejde o tradiční spor pravice a levice, ale odraz jejich destrukce.
Ta část pravice, která se snaží nepokojů využít, by měla být podle liberálního týdeníku na pozoru. Vůdce studentský nepokojů z roku 1968 Daniel Cohn-Bendit ostatně Observeru sdělil, že od stávající situace je pouhý krok k autoritářství a potenciálnímu svržení demokracie.
Tzv. žluté vesty prezentují stejný typ strachu, obav a odcizení, který vedl Brity k hlasování pro brexit, v Itálii přispěl ke vzniku "nechutné, tvrdě pravicově-nacionalistické" vlády, v Německu zásadně podkopal mandát hlavní evropské umírněné političky Angely Merkelové a přisívá k vzestupu netolerantních, xenofobních a populistických stran v Polsku, Maďarsku a Rakousku i jinde, deklaruje prestižní týdeník. Doplňuje, že výsledkem rebelie majority v USA je Donald Trump.
Francouzský geograf Christophe Guilluy tvrdí, že stávající protesty nemají epicentrum v globalizovaných metropolích, jakými jsou Paříž, Londýn, či Berlín, ale na evropské periferii, v upozaděných a deindustrializovaných regionech, malých a středních městech a venkovských oblastech, poukazuje editorial. Vysvětluje, že jejich společným rysem je celkový růst bohatství země, ale zároveň zvyšující se nezaměstnanost, ekonomická nejistota, nárůst chudoby, zhoršování služeb, nedostatek příležitostí a tíživé daně.
Většina takových společností se stává obětí ekonomické nerovností a kulturního úpadku, které přináší především globalizace, deklaruje The Observer s tím, že bohatší, vzdělanější městské elity se stále více vzdalují zbytku společnosti, o které nic nevědí. "Výsledek? Tiše zakořeňující hněv, který dnes ve Francii nešel svůj hlas. Nošením žlutých vest protestující zajišťují, že budou opět vidět," dodává týdeník.
Řešení není snadné
Pro Macrona a další evropské politiky neexistují snadné odpovědi, protože cíle protestujících jsou početné a nejasné - nižší daně, vyšší mzdy, levnější energie, vyšší důchody, zastavení nepříjemné školské reformy a v některých případech výměna prezidenta, nastiňuje britský server. Doplňuje, že hnutí nemá žádné vůdce, s nimiž by šlo vyjednávat, žije a organizuje se především na sociálních sítích a jak násilnosti v Paříži dobře ukazují, je snadno zneužitelné, například krajně pravicovými skupinami usilujícími o svržení zvolené vlády.
"Macron udělal chyby a může se pokusit je napravit," připouští renomovaný týdeník. Připomíná, že prezident již odvolal zvýšení daní na pohonné hmoty, které bouře vyvolalo, přičemž další smířlivé kroky mohou následovat. Za klíčové označuje The Observer zlepšení komunikace mezi vládci a ovládanými - Macron má ostatně tento týden promluvit k zemi.
Některé věci bude ovšem těžké napravit, už jen z důvodu, že Macron nedokázal naplnit "revoluci", kterou hlasitě sliboval, zdůrazňuje editorial. Poukazuje, že jedním z jeho prvních kroků bylo zrušení neefektivního zdanění bohatých, což mu přineslo nálepku "prezident bohatých" a promarnilo podporu, která ho loni vynesla k moci.
Pověst Macrona coby arogantního politika odtrženého od reality je ovšem zasloužená, konstatuje liberální týdeník. Odkazuje na průzkumy veřejného mínění, protesty mají možná svůj vrchol za sebou, ale jejich podpora je stále vysoká - 66% -, přestože většina společnosti neschvaluje násilí.
V tom spočívá možná záchrana, domnívá se The Observer. Macron podle něj musí udržet nervy na uzdě a spolknout lekci, více poslouchat a číst však potřebuje také Francie, jejíž prezident nicméně musí slézt z pomyslného stromu.
Související
Spory na COP29 narůstají. Francie konferenci bojkotuje, Alijev obhajuje těžbu ropy
Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev
Francie , Demonstrace v Paříži , Emmanuel Macron , demonstrace ve Francii , populismus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 7 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 8 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 9 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák