Francouzi jsou nespokojení se svým údělem, ale co je na tom nového? Tuto otázku pokládá editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník připomíná, že tradice hlasitých protestů začala ve Francii před 50 lety, během studentské revolty v roce 1968, přičemž její kořeny sahají až k revoluci z roku 1789.
Problém všech demokracií
"Je to normální. Tak proč se dívat na současnou vlnu protestů proti daním a vládě jinak?" ptá se britský server. Odpovídá, že důvodů je mnoho a jsou naléhavé, jelikož demonstranti reprezentují většinu francouzské společnosti, především pracující příslušníky nižší střední třídy, kteří se v celé Evropě cítí zrazeni politickými elitami a ekonomickým systémem ignorujícím jejich potřeby.
Je evidentní, že jde o problém všech demokracií, konstatuje editorial. Dodává však, že ti, kdo interpretují hněv vůči mladému francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi jako potvrzení levicové strategie, lžou sami sobě, jelikož nejde o tradiční spor pravice a levice, ale odraz jejich destrukce.
Ta část pravice, která se snaží nepokojů využít, by měla být podle liberálního týdeníku na pozoru. Vůdce studentský nepokojů z roku 1968 Daniel Cohn-Bendit ostatně Observeru sdělil, že od stávající situace je pouhý krok k autoritářství a potenciálnímu svržení demokracie.
Tzv. žluté vesty prezentují stejný typ strachu, obav a odcizení, který vedl Brity k hlasování pro brexit, v Itálii přispěl ke vzniku "nechutné, tvrdě pravicově-nacionalistické" vlády, v Německu zásadně podkopal mandát hlavní evropské umírněné političky Angely Merkelové a přisívá k vzestupu netolerantních, xenofobních a populistických stran v Polsku, Maďarsku a Rakousku i jinde, deklaruje prestižní týdeník. Doplňuje, že výsledkem rebelie majority v USA je Donald Trump.
Francouzský geograf Christophe Guilluy tvrdí, že stávající protesty nemají epicentrum v globalizovaných metropolích, jakými jsou Paříž, Londýn, či Berlín, ale na evropské periferii, v upozaděných a deindustrializovaných regionech, malých a středních městech a venkovských oblastech, poukazuje editorial. Vysvětluje, že jejich společným rysem je celkový růst bohatství země, ale zároveň zvyšující se nezaměstnanost, ekonomická nejistota, nárůst chudoby, zhoršování služeb, nedostatek příležitostí a tíživé daně.
Většina takových společností se stává obětí ekonomické nerovností a kulturního úpadku, které přináší především globalizace, deklaruje The Observer s tím, že bohatší, vzdělanější městské elity se stále více vzdalují zbytku společnosti, o které nic nevědí. "Výsledek? Tiše zakořeňující hněv, který dnes ve Francii nešel svůj hlas. Nošením žlutých vest protestující zajišťují, že budou opět vidět," dodává týdeník.
Řešení není snadné
Pro Macrona a další evropské politiky neexistují snadné odpovědi, protože cíle protestujících jsou početné a nejasné - nižší daně, vyšší mzdy, levnější energie, vyšší důchody, zastavení nepříjemné školské reformy a v některých případech výměna prezidenta, nastiňuje britský server. Doplňuje, že hnutí nemá žádné vůdce, s nimiž by šlo vyjednávat, žije a organizuje se především na sociálních sítích a jak násilnosti v Paříži dobře ukazují, je snadno zneužitelné, například krajně pravicovými skupinami usilujícími o svržení zvolené vlády.
"Macron udělal chyby a může se pokusit je napravit," připouští renomovaný týdeník. Připomíná, že prezident již odvolal zvýšení daní na pohonné hmoty, které bouře vyvolalo, přičemž další smířlivé kroky mohou následovat. Za klíčové označuje The Observer zlepšení komunikace mezi vládci a ovládanými - Macron má ostatně tento týden promluvit k zemi.
Některé věci bude ovšem těžké napravit, už jen z důvodu, že Macron nedokázal naplnit "revoluci", kterou hlasitě sliboval, zdůrazňuje editorial. Poukazuje, že jedním z jeho prvních kroků bylo zrušení neefektivního zdanění bohatých, což mu přineslo nálepku "prezident bohatých" a promarnilo podporu, která ho loni vynesla k moci.
Pověst Macrona coby arogantního politika odtrženého od reality je ovšem zasloužená, konstatuje liberální týdeník. Odkazuje na průzkumy veřejného mínění, protesty mají možná svůj vrchol za sebou, ale jejich podpora je stále vysoká - 66% -, přestože většina společnosti neschvaluje násilí.
V tom spočívá možná záchrana, domnívá se The Observer. Macron podle něj musí udržet nervy na uzdě a spolknout lekci, více poslouchat a číst však potřebuje také Francie, jejíž prezident nicméně musí slézt z pomyslného stromu.
Související
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
Případ Gisèle Pelicot, který světu vyrazil dech, končí. Soud odsoudil exmanžela a 50 dalších mužů
Francie , Demonstrace v Paříži , Emmanuel Macron , demonstrace ve Francii , populismus
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
před 1 hodinou
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 2 hodinami
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 3 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 3 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 4 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 4 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 5 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 6 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 7 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
včera
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
včera
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
včera
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
včera
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
včera
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
včera
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
včera
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
včera
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
včera
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
Česko v uplynulých hodinách ochromila ledovka, nicméně dnes ráno nebezpečí polevilo. Ovšem jen do zítra. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal další varování před tímto nebezpečným meteorologickým jevem.
Zdroj: Jan Hrabě