Klíčové hlasování o brexitu odloženo? Kolují spekulace, mluvčí Mayové je popřela

Britská Dolní sněmovna o brexitové dohodě v úterý hlasovat nebude. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg, stejnou informaci má i hlavní politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Mluvčí premiérky Theresy Mayové jen krátce před zveřejněním těchto informací ale řekla, že s úterním hlasováním se počítá. Sněmovna na twitteru oznámila, že dnes v 16:30 SEČ vystoupí Mayová před poslanci s projevem, což je podle opozičních labouristů očividným signálem odkladu úterního hlasování.

Po Mayové bude hovořit vůdkyně Dolní sněmovny Andrea Leadsomová, která v této parlamentní komoře zprostředkovává vládní agendu, a poté ministr pro brexit Stephen Barclay. Mayová bude hovořit na téma odchod z EU a Barclay o článku 50 lisabonské smlouvy o fungování EU, kterým se odchod Británie z EU řídí.

Three statements in the House of Commons today:1) Prime Minister @theresa_may - Exiting the EU2) @CommonsLeader - Business Statement3) @SteveBarclay - EU Exit: #Article50No urgent questions. pic.twitter.com/34oa6cbSlF

— UK House of Commons (@HouseofCommons) 10. prosince 2018

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v komentáři k možnému odkladu hlasování obvinila britskou vládu ze zbabělosti. "Tohle je přelomový okamžik a projev patetické vystrašenosti konzervativní vlády, která sjela z cesty a nyní se řítí do naprostého zmatku," uvedla Sturgeonová v prohlášení. Vyzvala, aby dohodu bezodkladně posoudil parlament, který ji odmítne. "A my nahradíme chaos toryů řešením, které ochrání pracovní místa, životní úroveň a místo Skotska v Evropě," dodala.

Sturgeonová také řekla, že její Skotská národní strana (SNS) podpoří jakoukoli snahu opozičních labouristů k vyslovení nedůvěry britské premiérce. "Pak můžeme spolupracovat na tom, aby lidé dostali možnost v dalším hlasování brexit zastavit," uvedla.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že rozhodnutí britské vlády odložit hlasování znamená, že Británie už nemá funkční kabinet. "Vláda rozhodla, že brexitová dohoda Theresy Mayové je neštěstím, takže podnikla zoufalý krok odložit na poslední chvíli hlasování," uvedl Corbyn.

From key ERG organiser https://t.co/TRGwdINKFs

— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) 10. prosince 2018

Místopředseda severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Nigel Dodds požaduje, aby premiérka vyjednala novou brexitovou dohodu, nebo aby ji nahradil někdo, kdo bude ochoten změnit stávající kurz. DUP vládu Mayové v parlamentu podporuje. "Pokud ještě někdo potřebuje další lekci či ukázku toho, jak nevyjednávat, ať se podívá na dnešní vládní chaos v Dolní sněmovně, kde se bude rušit hlasování o něčem, co se dříve prohlašovalo za jedinou cestu kupředu," uvedl Dodds.

Vote has been pulled because it would have been overwhelmingly defeated. Deferring the vote is only of any use if the Government is prepared to go to Brussels and insist on necessary changes. Few people accepted this was the best deal. PM’s actions today prove that.

— Nigel Dodds (@NigelDoddsDUP) 10. prosince 2018

Premiérka Mayová dopoledne svolala konferenční hovor se svými ministry, na kterém podle některých britských médií chtěla rozhodnout o případném odkladu úterního hlasování. Mluvčí Mayové ale prohlásila, že podobné konferenční hovory jsou rutinní a že na tom dnešním chtěla Mayová ministry seznámit s obsahem svých víkendových jednání, která vedla s představiteli dalších unijních zemí.

"Premiérka hovořila o víkendu s řadou vůdců. Mluvila s předsedy (Evropské rady a Evropské komise) Donaldem Tuskem, Jeanem-Claudem Junckerem, mluvila s (irským premiérem) Leem Varadkarem, mluvila (s německou kancléřkou) Angelou Merkelovou a (s nizozemským premiérem) Markem Ruttem," citoval Reuters mluvčí Mayové.

Mluvčí také prohlásila, že dnešní verdikt Soudního dvora Evropské unie o brexitu na postoji Londýna nic nemění a že stávající podobu dohody považuje premiérka za konečnou. Stejně se dnes k textu dohody vyjádřil přes svou mluvčí i předseda Evropské komise Juncker. "Otevírat jednání znovu nebudeme," řekla Junckerova mluvčí.

Otevřít jednání, aby mohly být některé části dohody upraveny, odmítá rovněž irský premiér Varadkar. "Dohoda o vystoupení včetně irské pojistky je jediná, která je na stole," řekl. Irský premiér s odkazem na takzvanou irskou pojistku uvedl, že se nebrání vyjasnění toho, co dohoda obsahuje, ale v takovém případě toto objasnění nesmí být v rozporu s obsahem ujednání.

Mezitím ale konzervativní poslanec a tajemník ministerstva školství Nadhim Zahawi na twitteru napsal, že se Mayová vrátí do Bruselu, aby podmínky irské pojistky změnila.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Stephen Barclay (ministr UK) Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Demokratická unionistická strana (DUP) Jean-Claude Juncker Leo Varadkar

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy