Zaplatíme za potraviny víc? EU zavedla nová opatření

Evropská unie připravuje nová pravidla na ochranu zemědělců vůči praktikám velkých obchodních řetězců. Jejich zástupci varují, že se změny negativně projeví v cenách výrobků. Legislativu ještě musí schválit jednotlivé členské země.

V Bruselu byla ve středu dohodnuta nová pravidla, která by měla pomoci chránit farmáře před velkými supermarkety, jako jsou německý Aldi nebo francouzský Carrefour. Podle zastánců legislativy vyvíjejí tyto koncerny na farmáře tlak, když využívají své dominantní pozice na trhu. Cílem nových opatření by měla být ochrana proti „nekalým obchodním praktikám“.

„Malí farmáři a středně velcí producenti v potravinářském sektoru se již brzy budou moci spolehnout na silnější ochranu vůči zneužívání ze strany větších obchodníků, jako jsou zpracovatelé a prodejci,“ píše se na stránkách Evropské rady.

S návrhem přišel v roce 2017 komisař pro zemědělství Phil Hogan. Původně se měla legislativa dotýkat pouze zemědělců, nově jsou však do plánu zahrnuti i střední prodejci s obratem do 350 milionů eur ročně. Velké obchodní retězce si nyní stěžují, že opatření zemědělcům téměř nijak nepomohou. Zisk z nich však budou mít výrobci produktů. Ti přitom již dnes mají, podle zástupců velkoobchodů, z výrobků více peněz, než prodejci.

Elizabeth Köstingerová, rakouská ministryně pro udržitelnost a turismus, zastupovala při vyjednávání členské země Evropské unie. „Chceme, aby zemědělci dostávali adekvátní odměnu za to, co vyprodukují a aby byla uznána jejich nezastupitelná role v naší společnosti,“ řekla k sjednanému návrhu nové legislativy. „Vůbec poprvé vznikne závazný a detailní seznam pravidel na celounijní úrovni, který zamezí nekalým praktikám a ochrání malé producenty.“

Podle webu Politico.eu musí ještě legislativu v lednu příštího roku schválit jednotlivé členské země. Zástupci velkých supermarketů si však stěžují. Tvrdí, že 95% potravin v jejich obchodech pochází od zpracovatelů a ne přímo od farmářů. Většina obchodu probíhá mezi koncovými prodejci a velkými společnostmi jako je Nestlé, Danone, nebo Arla. Marže, kterou na prodaných výrobcích získají se pak údajně pohybuje mezi 1% a 3%. Zbylá částka jde na „mzdy zaměstnanců, transport a uskladnění.“

Supermarketům nejvíc vadí, že se změnil původní záměr legislativy, které má nově zahrnovat i větší producenty s výší obratu až do 350 milionů eur. „Jsem si jistá, že se zemědělci se zavedením nové legislativy budou cítit bezpečněji. Dochází ale skutečně k těmto nekalým praktikám mezi zemědělci a prodejci? Myslím, že se to děje spíše mezi farmáři a zpracovateli mléka,“ cituje Politico Miriam Schneiderovou z Federální asociaci německých prodejců potravin.

V případě, že bude tato legislativa přijata, dojde podle obchodníků k nárůstu cen výrobků, které tak negativně postihnou všechny spotřebitele.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Obchody Brusel zemědělci evropa

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy