Islamistický extremismus? Hrozba se proměňuje, zní z Británie

Každá doba a každý region má vlastní definující obraz teroru, konstatuje editorial serveru The Independent. Prestižní deník připomíná, že v 70. letech slovo terorista evokovalo zuřivé mladé muže z IRA, zatímco dnes by většina lidí teroristu popsala jako mladého muže blízkovýchodního či severoafrického původu, který se ekonomicky nebo společensky straní moderního západního života a vyznává nebezpečnou ideologii radikálního islamismu, neboli džíhádismu.

Nutný je obezřetný přístup

Tento obraz je podle renomoveného deníku chybný. Policejní data totiž ukazují, že běloši již v počtu podezřelých předčili Asiaty a stali se největší etickou skupinou zatýkanou v Británii v souvislosti s terorismem, konstatuje editorial. Připomíná, že počet lidí, které eviduje vládní program pro prevenci krajně pravicového extremismu, se meziročně zvýšil hned o třetinu.

Bývalý neonacista nedávno Independentu sdělil, že krajně pravicoví extremisté v Británii si uvědomili, že musí být serióznější a získat podporu středních vrstev. "Varuje, že cílí na studenty a mladé zaměstnance, těží z jejich strachu z terorismu a brexitu," píše britský server. Připouští, že k tomuto varování je nutno přistupovat obezřetně, ačkoliv není zcela nové.

Ideologie krajní pravice zažívá společenskoekonomickou expanzi dvojím způsobem, vysvětluje prestižní deník. Zaprvé poukazuje, že politické skupiny jako Británie především mají dravou strategii na sociálních sítích, kde lákají nové příznivce skrze nastolování témat blízkých srdcím mnoha lidí z různých společenských vrstev, která jsou zcela oddělená od jejich hlavních politických cílů.

Fotka podvyživeného štěněte doplněná slovy "sdílejte to, pokud si myslíte, že nikomu v Británii by se nemělo vést takto" představuje snadnou návnadu a přiláká naivní internetové uživatele, kterým jsou později servírovány mnohem více znepokojivé zprávy, nastiňuje The Independent. Dodává, že mnoho lidí, kteří na Facebooku sdílí takové příspěvky Británie především ani netuší, že vůdci skupiny, Paul Golding a Jayda Fransenová, jsou ve vězení za nenávistné projevy.

Náboženský a politický extremismus se přiživují   

"Zadruhé, krajní pravice dobře využívá popularitu komentářů na YouTube, kde pod maskou tradičního libertariánství využívá svobodu internetových platforem a říká nevyslovitelné," pokračuje editorial. Konstatuje, že toto dokáže zaujmout velké publikum, které cítí, že moderní stranická politika je již neoslovuje.

Repertoár těchto krajně pravicových poselství na YouTube zahrnuje vše od hněvu na moc politických elit po nebezpečí feminismu jdoucího proti údajným "biologickým základům" genderově podmíněného chování - ačkoliv věda jeho existenci odmítá -, připomíná britský deník. Doplňuje, že nezanedbatelná část poselství se týká moderní verze teorií o rasové nadřazenosti a eugenice.  

Navíc postavy jako kanadský akademik Jordan Peterson propůjčují tomuto internetovému hnutí punc intelektuální serióznosti, který je mnohem přitažlivější než chuligánství Ligy na obranu Anglie, zdůrazňuje renomovaný server. Za nejvíce znepokojivý považuje způsob, jakým toto nové hnutí cílí na ambiciózní a chytré mladé lidi, kteří mají velký potenciál pozitivně přispět společnosti a ekonomice.

"Mládí a nespokojenost jsou nebezpečnou kombinací, především tam, kde existuje pocit intelektuální či ideologické nadřazenosti," deklaruje The Independent. Připomíná, že takto funguje náboženský extremismus a politický extremismus ostatně sází na stejný pocit vnitřní tísně, přičemž britské protiteroristické instituce potvrzují, že krajně pravicový a islamistický extremismus se vzájemně přiživují.     

Doteď se mnozí uklidňovali, že obliba krajně pravicových zapálenců na Twitteru je pouhým projevem podivného šílenství, avšak hrozba krajně pravicového extremismu již dávno není k smíchu, varuje britský server. Připouští, že zpravodajské a bezpečnostní složky na ni reagují adekvátně, ale dodává, že je také na liberálech a umírněných, aby hlásali extrémní stanoviska v oblastech, kde mohou být slyšet a varovali ty, kteří se potenciálně mohou stát oběťmi chytré taktiky pravicových extremistů snažících si zajistit jejich podporu.

Související

Více souvisejících

Terorismus extremismus neonacisté Velká Británie sociální sítě

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno před 45 minutami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 57 minutami

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

před 2 hodinami

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů

U požáru v tržnici SAPA zasahovali na Štědrý den pražští hasiči. Plameny zasáhly jeden ze zdejších skladů, konečná škoda činí tři miliony korun. Hasiči však zdůraznili, že se jim podařilo uchránit majetek ve výrazně vyšší hodnotě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy