Nevěřící uprchlíci mají strach: V Německu na ně útočí radikální muslimové

Mezi žadateli o azyl v Německu jsou i ateisté, kteří utekli ze svých zemí s touhou uniknout pronásledování ze strany náboženských radikálů. V jejich domovině často čelili výhrůžkám smrtí a útokům, ani v Německu však nejsou úplně v bezpečí.

Mahmúdul Hak Munší je blogger pocházející z Bangladéše. V roce 2013 založil hnutí Šáhbak, které volalo po potrestání válečných zločinců zodpovědných za krutosti během války o nezávislost v roce 1971. Podařilo se mu zmobilizovat demonstraci, které se zúčastnil asi milion lidí. Zároveň se však ve své rodné zemi Munší dostal na seznam lidí určených k likvidaci.

Jedním z důvodů bylo i to, že je nevěřící. Pět jeho kolegů a přátel, již bylo zavražděno. Úřady proto Munšího varovaly, že pro jeho bezpečnost nemohou nic udělat. Rozhodl se tedy Bangladéš opustit.

Nejprve utekl do Nepálu, později se přesunul na Srí Lanku a nakonec zamířil do Německa. V přijímacím zařízení pro žadatele o azyl se však, ke svému překvapení, setkal s nenávistí ze strany některých krajanů.

„Problém je, že dostávám každý den výhrůžky na Facebooku. Jednou jsem jich dostal 4 500 během pouhého dne,“ řekl Munší v rozhovoru pro německou stanici Deutsche Welle. Zdá se, že ani útěkem do Německa se hrozby nezbavil. Munšího jméno se totiž objevilo na celosvětové černé listině spolu s dalšími Bangladéšskými uprchlíky, kteří mají být zavražděni.

V Německu funguje nezisková organizace Pomoc ateistickým uprchlíkům (SF-AH), která se snaží cizince pronásledované pro svou (ne)víru podporovat. Munší je jedním z 37 nevěřících utečenců, kterým organizace v roce 2017 poskytla pomoc. Nejčastěji však pomáhá ženám pocházejícím z muslimského prostředí.

„Konzervativní muslimové kritizují ženy, které nejsou na veřejnosti zahalené,“ říká Dittmar Steiner z SF-AH. „Řešíme útoky, sociální vyloučení, vyhrožování a násilí,“ dodává.

Takovou zkušenost má i Vurúd Zuhajrová, 31letá bioložka z iráckého města Karbalá, která pro výhrůžky smrtí musí žít v Německu pod policejní ochranou. „Za půl hodiny přijdeme a zabijeme tě,“ řekl jí nedávno neznámý mužský hlas v jednom z anonymních telefonátu.

Zuhajrová získala v Německu status uprchlíka a nyní se snaží pomáhat dalším ženám, které se staly obětí násilí. Ji samotnou bratr zmlátil do bezvědomí, když opustila bez svolení jejich otce dům a vznesla pochyby o muslimské víře. Dnes spolupracuje například s Organizací pro svobodu žen v Iráku a dalšími aktivistkami.

Nevěřící uprchlíci však nevystupují jen proti islámu. Usilují o svobodu před náboženstvím, o možnost zpochybňovat tradice a dogmata, o to žít bez svazujících náboženských pravidel, a také o práva žen.

Ve světě jsou dnes ateisté menšinou. Podle průzkumu Gallupova ústavu z roku 2012 se jen 13 % globální populace zařadilo do této kolonky. V Saúdské Arábii to bylo, stejně jako ve Spojených státech, jen 5 %. Naopak v Číně se za nevěřící považovalo 47 % obyvatel.

Samotné náboženské přesvědčení však v Německu automaticky negarantuje právo na azyl. Podle stanoviska Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), „původ z určité země nebo důvod pro útěk, jako je náboženská víra nebo ateismus, automaticky nezajišťují právo na chráněný status.“ Poprvé byl na tomto základě udělen azyl íránskému kameramanovi Siamaku Zaremu v roce 2010.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci islám Německo imigrace Bangladéš

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 16 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy