Mezi žadateli o azyl v Německu jsou i ateisté, kteří utekli ze svých zemí s touhou uniknout pronásledování ze strany náboženských radikálů. V jejich domovině často čelili výhrůžkám smrtí a útokům, ani v Německu však nejsou úplně v bezpečí.
Mahmúdul Hak Munší je blogger pocházející z Bangladéše. V roce 2013 založil hnutí Šáhbak, které volalo po potrestání válečných zločinců zodpovědných za krutosti během války o nezávislost v roce 1971. Podařilo se mu zmobilizovat demonstraci, které se zúčastnil asi milion lidí. Zároveň se však ve své rodné zemi Munší dostal na seznam lidí určených k likvidaci.
Jedním z důvodů bylo i to, že je nevěřící. Pět jeho kolegů a přátel, již bylo zavražděno. Úřady proto Munšího varovaly, že pro jeho bezpečnost nemohou nic udělat. Rozhodl se tedy Bangladéš opustit.
Nejprve utekl do Nepálu, později se přesunul na Srí Lanku a nakonec zamířil do Německa. V přijímacím zařízení pro žadatele o azyl se však, ke svému překvapení, setkal s nenávistí ze strany některých krajanů.
„Problém je, že dostávám každý den výhrůžky na Facebooku. Jednou jsem jich dostal 4 500 během pouhého dne,“ řekl Munší v rozhovoru pro německou stanici Deutsche Welle. Zdá se, že ani útěkem do Německa se hrozby nezbavil. Munšího jméno se totiž objevilo na celosvětové černé listině spolu s dalšími Bangladéšskými uprchlíky, kteří mají být zavražděni.
V Německu funguje nezisková organizace Pomoc ateistickým uprchlíkům (SF-AH), která se snaží cizince pronásledované pro svou (ne)víru podporovat. Munší je jedním z 37 nevěřících utečenců, kterým organizace v roce 2017 poskytla pomoc. Nejčastěji však pomáhá ženám pocházejícím z muslimského prostředí.
„Konzervativní muslimové kritizují ženy, které nejsou na veřejnosti zahalené,“ říká Dittmar Steiner z SF-AH. „Řešíme útoky, sociální vyloučení, vyhrožování a násilí,“ dodává.
Takovou zkušenost má i Vurúd Zuhajrová, 31letá bioložka z iráckého města Karbalá, která pro výhrůžky smrtí musí žít v Německu pod policejní ochranou. „Za půl hodiny přijdeme a zabijeme tě,“ řekl jí nedávno neznámý mužský hlas v jednom z anonymních telefonátu.
Zuhajrová získala v Německu status uprchlíka a nyní se snaží pomáhat dalším ženám, které se staly obětí násilí. Ji samotnou bratr zmlátil do bezvědomí, když opustila bez svolení jejich otce dům a vznesla pochyby o muslimské víře. Dnes spolupracuje například s Organizací pro svobodu žen v Iráku a dalšími aktivistkami.
Nevěřící uprchlíci však nevystupují jen proti islámu. Usilují o svobodu před náboženstvím, o možnost zpochybňovat tradice a dogmata, o to žít bez svazujících náboženských pravidel, a také o práva žen.
Ve světě jsou dnes ateisté menšinou. Podle průzkumu Gallupova ústavu z roku 2012 se jen 13 % globální populace zařadilo do této kolonky. V Saúdské Arábii to bylo, stejně jako ve Spojených státech, jen 5 %. Naopak v Číně se za nevěřící považovalo 47 % obyvatel.
Samotné náboženské přesvědčení však v Německu automaticky negarantuje právo na azyl. Podle stanoviska Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), „původ z určité země nebo důvod pro útěk, jako je náboženská víra nebo ateismus, automaticky nezajišťují právo na chráněný status.“ Poprvé byl na tomto základě udělen azyl íránskému kameramanovi Siamaku Zaremu v roce 2010.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , islám , Německo , imigrace , Bangladéš
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 16 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 48 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek