Zima v Evropě dopadá také na uprchlíky. Obzvláště děti, které se na kontinent dostaly bez příbuzných, se ocitají v těžké situaci. U francouzského města Calais takto žije přinejmenším 250 migrantů mladších osmnácti let. Reportáž o tom, v jakých podmínkách žijí, přinesla německá zpravodajská stanice.
Celý evropský kontinent se v posledních dnech potýká s nepříznivým počasím. Teploty klesly pod nulu i v severní Francii, kde se u města Calais nacházejí přinejmenším 2000 uprchlíků. Více jak dvě stovky z nich jsou osamocené děti, které nemají podporu žádných příbuzných. Podle stanice Deutsche Welle jsou podmínky, ve kterých tito dětští uprchlíci žijí, velmi tvrdé.
Organizace spojených národů označuje pojmem „mladistvý bez dozoru“ každého migranta mladšího osmnácti let, který „byl oddělen od svých rodičů i dalších příbuzných a nestará se o něj žádná další dospělá osoba.“
@BBCWorldTonight tonight we report on the plight of refugees in #Calais & ask if more people will try to get to the UK & claim asylum there if there is a no deal #brexit pic.twitter.com/whHFeEQIzm
— Andrew Hosken (@Hoskea10) 10. ledna 2019
Podle organizace Help Refugees je jen v okolí měst Calais a Dunkirk takovýchto dětí přinejmenším 250. Přestože mají místní úřady z právního hlediska povinnost zajistit pro ně nouzové ubytování, podle organizace Refugee Youth Service (RYS) tomu brání přeplněná kapacita zařízení a nedostatek politické vůle.
V roce 2018 podala RYS v Calais žádost o ubytování 580 mladistvých, 270 z nich však úřady odmítly. Část dětí proto žije na ulici a v provizorních přístřešcích. Humanitární organizace se pro ně snaží zajistit pomoc v podobě stanů, teplého oblečení, dřeva na oheň nebo jídla, na níž jsou tito mladiství závislí.
Mladí uprchlíci za sebou často mají traumatizující zážitky. Siddik utekl z Afghánistánu, když mu bylo teprve 12 let. Důvodem jeho cesty do Evropy bylo hnutí Talibán, které zavraždilo jeho otce i bratra. Na cestu přes Irán, Turecko a Balkán se vydal sám, v Calais žije s dalším pěti mladými uprchlíky pocházejícími z Afghánistánu. Šestnáctiletý Mohammed, který pochází ze Súdánu, zase ze své domoviny uprchl poté, co v sousední vesnici povraždila provládní milice Džandžavíd všechny muže a chlapce.
Bývalý sociální pracovník Jeremie Rochas říká, že většina z dětí na cestě do Evropy prožila značné utrpení. „Téměř všichni z nich se svěřili, že byli oběťmi agrese. To se týká obzvlášť těch, kteří přijeli z Libye. V Calais pak čelí extrémním životním podmínkám a nemají pozitivní výhled do budoucnosti, což má za následek zoufalství. Mnoho migrantů se proto uchyluje k užívání drog a alkoholu.“
Zoufalého postavení pak často využívají struktury organizovaného zločinu, které děti sexuálně vykořisťují a podílejí se na obchodu s lidmi.
Vedle těžkých životních podmínek se mladiství migranti musí, podle stanice Deutsche Welle, potýkat i s nelibostí místních úřadů. „Mladiství v Calais zažívají stejnou míru diskriminace, rasového profilování a policejního násilí, jako dospělá komunita migrantů,“ říká Maddy Allenová z organizace Help Refugees. „Úmluva OSN o ochraně práv dětí je porušována téměř denně,“ řekla stanici.
Podle informací Deutsche Welle dochází ze strany policie pravidelně k bourání stanů, zabavování majetku i fyzickým útokům. „Právo na ochranu je často porušováno násilným chováním policie, které si v důsledku mnohdy vyžádá lékařské ošetření. Čelíme tu epidemii přehlížených, zranitelných a traumatizovaných dětí, které jsou často kriminalizovány a jako společnost se tomu musíme postavit,“ myslí si Hayley Willisová z humanitární organizace Refugee Youth Service.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , imigrace , Zima , Francie , Počasí , neziskovky , děti
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 40 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 7 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu.
Zdroj: Libor Novák