Uprchlíci ve Francii živoří. Zima tvrdě dopadla především na děti

Zima v Evropě dopadá také na uprchlíky. Obzvláště děti, které se na kontinent dostaly bez příbuzných, se ocitají v těžké situaci. U francouzského města Calais takto žije přinejmenším 250 migrantů mladších osmnácti let. Reportáž o tom, v jakých podmínkách žijí, přinesla německá zpravodajská stanice.

Celý evropský kontinent se v posledních dnech potýká s nepříznivým počasím. Teploty klesly pod nulu i v severní Francii, kde se u města Calais nacházejí přinejmenším 2000 uprchlíků. Více jak dvě stovky z nich jsou osamocené děti, které nemají podporu žádných příbuzných. Podle stanice Deutsche Welle jsou podmínky, ve kterých tito dětští uprchlíci žijí, velmi tvrdé.

Organizace spojených národů označuje pojmem „mladistvý bez dozoru“ každého migranta mladšího osmnácti let, který „byl oddělen od svých rodičů i dalších příbuzných a nestará se o něj žádná další dospělá osoba.“

⁦@BBCWorldTonight⁩ tonight we report on the plight of refugees in #Calais & ask if more people will try to get to the UK & claim asylum there if there is a no deal #brexit pic.twitter.com/whHFeEQIzm

— Andrew Hosken (@Hoskea10) 10. ledna 2019

Podle organizace Help Refugees je jen v okolí měst Calais a Dunkirk takovýchto dětí přinejmenším 250. Přestože mají místní úřady z právního hlediska povinnost zajistit pro ně nouzové ubytování, podle organizace Refugee Youth Service (RYS) tomu brání přeplněná kapacita zařízení a nedostatek politické vůle.

V roce 2018 podala RYS v Calais žádost o ubytování 580 mladistvých, 270 z nich však úřady odmítly. Část dětí proto žije na ulici a v provizorních přístřešcích. Humanitární organizace se pro ně snaží zajistit pomoc v podobě stanů, teplého oblečení, dřeva na oheň nebo jídla, na níž jsou tito mladiství závislí.

Mladí uprchlíci za sebou často mají traumatizující zážitky. Siddik utekl z Afghánistánu, když mu bylo teprve 12 let. Důvodem jeho cesty do Evropy bylo hnutí Talibán, které zavraždilo jeho otce i bratra. Na cestu přes Irán, Turecko a Balkán se vydal sám, v Calais žije s dalším pěti mladými uprchlíky pocházejícími z Afghánistánu. Šestnáctiletý Mohammed, který pochází ze Súdánu, zase ze své domoviny uprchl poté, co v sousední vesnici povraždila provládní milice Džandžavíd všechny muže a chlapce.

Bývalý sociální pracovník Jeremie Rochas říká, že většina z dětí na cestě do Evropy prožila značné utrpení. „Téměř všichni z nich se svěřili, že byli oběťmi agrese. To se týká obzvlášť těch, kteří přijeli z Libye. V Calais pak čelí extrémním životním podmínkám a nemají pozitivní výhled do budoucnosti, což má za následek zoufalství. Mnoho migrantů se proto uchyluje k užívání drog a alkoholu.“

Zoufalého postavení pak často využívají struktury organizovaného zločinu, které děti sexuálně vykořisťují a podílejí se na obchodu s lidmi.

Vedle těžkých životních podmínek se mladiství migranti musí, podle stanice Deutsche Welle, potýkat i s nelibostí místních úřadů. „Mladiství v Calais zažívají stejnou míru diskriminace, rasového profilování a policejního násilí, jako dospělá komunita migrantů,“ říká Maddy Allenová z organizace Help Refugees. „Úmluva OSN o ochraně práv dětí je porušována téměř denně,“ řekla stanici.

Podle informací Deutsche Welle dochází ze strany policie pravidelně k bourání stanů, zabavování majetku i fyzickým útokům. „Právo na ochranu je často porušováno násilným chováním policie, které si v důsledku mnohdy vyžádá lékařské ošetření. Čelíme tu epidemii přehlížených, zranitelných a traumatizovaných dětí, které jsou často kriminalizovány a jako společnost se tomu musíme postavit,“ myslí si Hayley Willisová z humanitární organizace Refugee Youth Service.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci imigrace Zima Francie Počasí neziskovky děti

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 46 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech

Třídenní holčička Sila zemřela v Gaze na podchlazení a nejméně deset dalších lidí bylo zabito při náletech, zatímco se Izrael s Hamásem se vzájemně obviňují z komplikování jednání o příměří, které by mohlo ukončit již čtrnáctiměsíční válku. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy