Živoucí muzeum komunismu: Lidé si v Berlíně připomněli vraždu Luxemburgové a Liebknechta

Mnoho tisíc lidí si dnes v Berlíně připomíná památku levicových revolucionářů Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta, od jejichž zavraždění uplyne v úterý 100 let. Městem kolem poledne prošel pochod levicových uskupení, kterého se mělo zúčastnit na 10.000 lidí, další tisíce přicházejí na hřbitov ve čtvrti Friedrichsfelde, na němž je pohřbena řada komunistických předáků.

Příznivce dvojice komunistů, kteří byli zavražděni 15. ledna 1919 po neúspěchu povstání Spartakovců, jehož cílem byl státní převrat, dnes neodradilo ani deštivé počasí a už od rána se na hřbitově ve východní části Berlína řadili do fronty, aby mohli obejít kruhový památník s hroby Luxemburgové, Liebknechta a dalších.

Řada z převážně starších příchozích s sebou měla rudé karafiáty, které pokládali na hrob dvojice revolucionářů, ale třeba také na hrob Waltera Ulbrichta, tedy dlouholetého šéfa východoněmeckých komunistů. Menší množství karafiátů bylo i u zdejšího památníků obětem stalinismu.

Commemorating the 100th anniversary of Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht deaths in Berlin, a delegation from the European Left Party took part to honor their political fights and to express that history has a mission for us.@Maitemola @GregorGysi #Luxemburg #Liebknecht #Berlin pic.twitter.com/jq3GgApjyO

— European Left (@europeanleft) 13. ledna 2019

"Sympatické je už jenom to, že byli ochotni položit život za svoji myšlenku, která byla dobrá a sloužila všem lidem," vysvětlil dnes ČTK František Koloc důvody, proč se Luxemburgové a Liebknechtovi přijel spolu se skupinou asi 20 lidí z Jičína poklonit.

"Svět je v současné době v takovém stavu, že se to blíží k situaci, kvůli které tito dva hrdinové zahynuli," vyjádřil také přesvědčení důchodce, který nesl vlajku Klubu českého pohraničí, tedy organizace, jež sdružuje bývalé příslušníky československé pohraniční stráže a je častým terčem kritiky ze strany organizací připomínajících komunistické zločiny.

Vzpomínka na Luxemburgovou a Liebknechta má v Německu dlouholetou tradici. Za režimu Německé demokratické republiky byla státem organizovaná a účastnily se jí i statisíce lidí. Po demokratické revoluci se sice na tyto počty nepodařilo navázat, i tak si ale dvojici každý rok připomínají tisíce až desetitisíce lidí z desítek různých levicových skupin. "Na řadu lidí to působí jako kuriozita, jako živoucí muzeum komunismu," říká Gernot Schaulinski z berlínského Märkisches Museum, které tématu povstání Spartakovců a jeho následků věnuje aktuální výstavu.

Přetrvávající popularitu dvojice historik vysvětluje především tím, že mohou být sice spojování s myšlenkami komunismu, ale nikoliv s jeho pozdějšími zločiny. Platí to podle něj zejména pro Luxemburgovou.

"Postava Rosy Luxemburgové - poté, co se komunistický režim kompletně zdiskreditoval - nabízela možnost oddělit ideologii socialismu od reálně existujícího socialismu," míní. Lidé si tak dodnes mohou myslet, že pod vedením ženy, na jejíž pohřeb v roce 1919 přišlo kolem 100.000 lidí, by se socialismus vyvíjel jinak a lépe.

To, že lidé nekladou květiny jen ke hrobu Luxemburgové a Liebknechta, ale třeba také Ulbrichta, který byl za zločiny komunistického režimu NDR přímo zodpovědný, si historik vysvětluje tím, že v okolí hřbitova dodnes žijí bývalí prominenti tehdejšího režimu a jejich rodiny, pro které osobně demokratická revoluce v roce 1989 představovala změnu k horšímu.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín Rosa Luxemburgová (revolucionářka) Německo

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy