Lajčák vyčinil zemím, které odmítají migrační pakt: Jste na špatné straně dějin

Přijímání migrantů není pro Slovensko politicky a společensky přijatelné, řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák rakouské tiskové agentuře APA před dnešní návštěvou Vídně, kde se setká s rakouskou šéfkou diplomacie Karin Kneisslovou. Země odmítající migrační pakt jsou však "na špatné straně dějin", zdůraznil Lajčák. Migrační politika by měla být jedním z témat jednání Lajčáka s Kneisslovou. Slovenský ministr před schůzkou znovu odmítl závazné přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie.

"Pro Slovensko není politicky a společensky přijatelné přijímat migranty. Společnost na to není připravena," citovala slovenského politika APA. Lajčák přitom vyzval k nalezení "evropského řešení, které bude přijatelné pro všechny".

"Pokud chceme mít fašistickou vládu, pak je jen třeba Slovensko nutit přijímat tyto lidi proti vůli 99 procent. Ať se nám to líbí, nebo ne, taková je teď realita," poznamenal Lajčák. Slovensko je však podle něj připraveno nadprůměrně přispívat do pohraniční agentury Evropské unie Frontex nebo do unijních fondů pro Afriku.

How many irregular migrants were detected entering Europe last year? Which routes are they taking? What are the top nationalities? Take a look at our updated migratory routes map. Click on the countries for more details https://t.co/S1gnmQIi3C pic.twitter.com/mHtHr7MC4T

— Frontex (@Frontex) 11. ledna 2019

"Evropská komise bohužel udělala obrovskou chybu, když věřila, že tuto citlivou záležitost vyřeší byrokratickým, mechanickým opatřením, jako je přerozdělování," řekl Lajčák. "Evropě byla způsobena velká politická újma. Opravdu to vrátilo stereotypy starých a mladých členských států, Západu a Východu. A vznikla hluboká nedůvěra mezi občany a institucemi," dodal. "Musíme EU opět sjednotit," zdůraznil Lajčák. "A to se nikdy nestane, pokud jedna skupina členů bude jiným vnucovat své řešení," varoval šéf slovenské diplomacie.

Lajčák však vyjádřil politování, že jeho země odmítla globální migrační pakt, stejně jako USA, Česko, Rakousko nebo Maďarsko. "Jsem velmi zklamán z toho, že moje země se připojila k tomuto klubu. Nejsem hrdý na to, že je Slovensko v této skupině zemí, protože je to skupina, která stojí na špatné straně dějin," prohlásil Lajčák, který loni jako předseda Valného shromáždění OSN pakt pomáhal vyjednávat.

Kvůli odmítání paktu slovenskou vládou Lajčák v listopadu ohlásil svou demisi. Nakonec ji ale stáhl. V rozhovoru s APA to označil za možná nejtěžší rozhodnutí ve své kariéře.

Od migračního paktu, který je právně nezávazným dokumentem, si jeho příznivci slibují mezinárodní spolupráci v řešení problémů migrace či lepší boj proti pašerákům lidí. Podle kritiků ale text prezentuje migraci jako pozitivní fenomén, čímž podporuje nekontrolovanou migraci. Jeho odpůrcům vadí i to, že text stírá rozdíl mezi nelegální a legální migrací.

Související

Aleksandr Vučič

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory zaštiťuje EU

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Více souvisejících

Miroslav Lajčák uprchlíci Karin Kneisslová Slovensko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy