Uprchlíci ovlivňují i slovník: Německým paslovem roku je "protivyhošťovací průmysl"

Takzvaným paslovem loňského roku se v Německu stal výraz "protivyhošťovací průmysl" (Anti-Abschiebe-Industrie), který použil politik bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexander Dobridt. Oznámila to dnes nezávislá porota, která výraz vybírá pravidelně od roku 1991. Loni se paslovem roku stalo sousloví "alternativní fakta", předloni "zrádce národa".

Poslanec Dobrindt v květnovém rozhovoru označil praxi, kdy odmítnutí žadatelé o azyl podávají žaloby ke správním soudům, aby tím zabránili svému vyhoštění, za sabotáž právního státu. Použil pro ni označení "protivyhošťovací průmysl".

Podle jazykovědkyně Niny Janichové, mluvčí poroty, která paslovo roku vybírala, Dobrindtův výraz jasně dokládá, "jak se politický diskurz jazykově i věcně posunul doprava".

„Anti-Abschiebe-Industrie“ – so lautet das „Unwort des Jahres“ 2018. Dies gab soeben die Jury in Darmstadt bekannt. pic.twitter.com/DUSV7b7y1C

— ZDF heute (@ZDFheute) 15. ledna 2019

Nezávislá porota dostala od veřejnosti celkem 900 návrhů na paslovo roku. Z toho 60 výrazů odpovídalo daným kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí a jsou v rozporu s lidskou důstojností nebo principy demokracie.

Do užšího výběru paslova roku 2018 se dostal také výrok starosty jihoněmeckého města Tübingen a člena strany Zelených Borise Palmera, který hovořil v debatě o zachraňování migrantů ve Středozemním moři o "lidskoprávním fundamentalismu" (Menschenrechtsfundamentalismus).

Finalistou byl také další termín související s migrační krizí, a sice "Ankerzentrum". To je středisko, ve kterém se mají roztřídit migranti: ty, kteří nemají nárok na azyl, má čekat vyhoštění. Anker v němčině znamená kotvu, s tou ale název nemá nic společného, protože jde o akronym slov Ankunft, Entscheidung, Rückführung (příchod, rozhodnutí, navrácení).

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. V polovině prosince oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), že pro rok 2018 se jím stal termín doba horká či horké období (Heisszeit). Odkazuje nejen na extrémní letní vedra, ale i na oteplování zemského klimatu.

Související

Více souvisejících

Německo jazyky zajímavosti CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy