Tradiční strany nesmí přenechat téma migrace populistům, píše server

Politici z tradičních stran musí věnovat migraci pozornost, přestože se zdá, že se krizová situace uklidnila. Předstírat, že problém neexistuje, jen dává volnou ruku populistům, kteří tématu a strachu lidí využívají. Zároveň by se měli zasadit o ustanovení mantinelů regulujících legální pracovní migraci, píše prestižní server.

„Protievropští politici měli celou debatu pro sebe, zatímco ti proevropští odvraceli zrak,“ řekl serveru Politico bývalý italský premiér Enrico Letta. Právě proto musí tradiční strany začít řešit nefunkční mechanismy evropské azylové politiky.

Tvrzením, že migrační krize pominula, si tradiční strany škodí, a to i přesto, že je tento trend při pohledu na tvrdá data zřetelný, píše Politico. V roce 2018 do Evropské unie dorazilo 150 000 nelegálních migrantů, nejméně za posledních pět let.

Výrazně nižší počty jsou výsledkem několika faktorů. Vedle dohody s Tureckem z roku 2016 byl pokles zapříčiněn například častějšími námořními kontrolami ve Středozemním moři a spoluprací s libyjskou pobřežní stráží.

Politico však varuje, že vyhýbání se problému ze strany tradičních stran škodí dvojnásobně. Nejen, že nebere v potaz obavy voličů, ale často nepomáhá ani samotným migrantům. Ti, kteří nejsou vyhoštěni, ale ani formálně přijati, pak žijí v jakési šedé zóně.

„Velmi malé procento odmítnutých žadatelů je skutečně vyhoštěno, čímž vytváříme chudou sociální vrstvu lidí, kteří nemají přístup k bydlení a zdravotní péči,“ myslí si Giles Merritt, který předsedá think tanku Friends of Europe.

Tato situace pomáhá připravit půdu pro populisty, kteří se staví do role ochránců tradiční křesťanské Evropy. Aby se tradičním stranám a politikům podařilo tento narativ zvrátit, musí „přijít s jasnou politikou, která bude kombinovat lepší kontrolu hranic a rychlejší vyřízení žádostí o azyl se systémem legální pracovní migrace,“ píše Politico.

„Proevropské strany by se neměly domnívat, že mohou to téma ignorovat,“ říká Gerald Knaus, ředitel think tanku European Stability Initiative. Populisté podle něj budou téma migrační krize využívat před evropskými volbami.

Knaus, jehož think tank se podílel na vypracování návrhu smlouvy o migraci s Tureckem, nyní volá po vytvoření „koalice“ států, které by byly ochotné společně pracovat na novém azylovém systému.

Odborníci také navrhují vytvoření „legálních kanálů“, skrze které by byli najímáni pracovníci z Afriky. Právě nedostatek práce je jedním z hnacích motorů velké části žadatelů o azyl. Evropa zároveň bojuje s nedostatkem pracovní síly.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace imigrace EU (Evropská unie) migrační krize uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 9 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy