Britští poslanci předkládají alternativní plány brexitu, některé jsou radikální

Britští poslanci začali v pondělí večer předkládat alternativní návrhy týkající se dalšího postupu v procesu odchodu Británie z Evropské unie. Reagují tak na záměr premiérky Theresy Mayové pokračovat v prosazování jejího brexitového plánu, ačkoli ho dolní komora parlamentu minulý týden historickým počtem hlasů odmítla. Šanci na úspěch by mohl mít návrh labouristické poslankyně Yvette Cooperové, jehož schválení by umožnilo hlasování o odkladu brexitu.

O pozměňovacích návrzích k vládnímu usnesení budou poslanci rozhodovat příští týden v úterý, přičemž o tom, které se dostanou na program Dolní sněmovny, rozhodne její předseda John Bercow. Hlasování by mohlo naznačit, zda z aktuálního patu kolem brexitu existuje východisko s podporou většiny sněmovny, píše agentura Reuters. Mayová by se sice schválenými návrhy nemusela řídit, jejich případný úspěch by ale na premiérku vyvinul značný politický tlak.

Podle webu Politico.eu má za současného stavu dobré vyhlídky plán Cooperové, která předsedá poslaneckému výboru pro vnitro. S přípravou návrhu jí údajně pomáhal bývalý konzervativní člen vlády Nick Boles, podporu má také od dalších zvučných jmen na obou stranách sněmovny. Podle deníku The Times navíc ministryně práce Amber Ruddová varovala Mayovou, že by mohla čelit desítkám rezignací vládních činitelů, pokud je nenechá hlasovat podle vlastního uvážení.

Pozměňovací návrh Cooperové by vládě uložil, aby v úterý 5. února umožnila projednání alternativního zákona o vystoupení z EU.

NEW: @YvetteCooperMP bill just out. Gives PM until Feb 26 to get her deal through. If she fails, Parliament will be able to direct next steps. Bill will give Parliament a vote to prevent No Deal & vote on whether to extend A50 and for how long. Backed by Boles, Letwin, Morgan pic.twitter.com/Ftvu0GuDi8

— Beth Rigby (@BethRigby) 21. ledna 2019

Pokud by prošlo i toto opatření, vláda by musela, v případě, že by se jí nepodařilo do 26. února prosadit brexitovou dohodu, usilovat o odklad brexitu. Jako jakýsi "doplňkový" krok je označován pozměňovací návrh připravovaný konzervativním zastáncem setrvání v EU a bývalým generálním prokurátorem Dominicem Grievem. Ten by poslancům zajistil příležitost přijít s novými plány odchodu Británie z EU a hlasovat o nich.

Klíčovou pro osud plánu Cooperové je otázka, do jaké míry jej podpoří parlamentní špičky Labouristické strany. Ty v pondělí večer předložily vlastní pozměňovací návrh ve snaze zabránit brexitu bez dohody s Bruselem. Stínová vláda v čele s Jeremym Corbynem požaduje, aby poslanci mohli hlasovat o mírnější formě brexitu, jakož i o možnosti vypsat referendum o "dohodě či o návrhu, který získal podporu většiny v Dolní sněmovně".

Celkem už do dnešního poledne předložili britští poslanci šest pozměňovacích návrhů, přičemž toto číslo nemusí být konečné. Parlamentní bitva o podobu britského odchodu z EU tak zdá se dospěla do rozhodující fáze.

Do ministers think a second #Brexit referendum is a possibility? @BBCLauraK asks #PeoplesVote MPs as they emerge from talks with the PM's deputy, David Lidington[tap to expand] https://t.co/Ct45CG9l3Y pic.twitter.com/2Zt1GeQ6cu

— BBC Politics (@BBCPolitics) 21. ledna 2019

"Nebude nouze o tahanice ohledně toho, které pozměňovací návrhy by ta která frakce měla podpořit, nebo který by mohl získat podporu vlády," napsala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Poslanci podle ní chtějí ovlivnit směřování země v "extrémně důležitém momentě v jejích dějinách". "A při neshodách v obou hlavních stranách a s vládou, která nemá hlasovací většinu, se jim to může podařit," dodává.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas dnes v Bruselu novinářům řekl, že EU parlamentní debatu v Londýně bedlivě sleduje. "Nemáme ale nic nového, co bychom řekli, protože jsme nic nového neslyšeli," poznamenal k úternímu vystoupení britské premiérky.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Jeremy Corbyn Labouristická strana (VB) Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 7 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 7 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 9 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci

Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz dříve prakticky nepravděpodobné. Tyto extrémní jevy, zesílené lidskými emisemi skleníkových plynů, přinášejí smrt a zkázu napříč kontinenty a naznačují, že klimatické změny překročily hranice přirozeného vývoje klimatu v historii lidstva. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy