Volby do Evropského parlamentu budou výrazně zranitelné vůči hackerským útokům. Útočníkům by přitom stačilo narušit volby v jedné ze 27 členských zemí, aby paralyzovali celý systém. Mohli by tak ohrozit i fungování celé Evropské unie.
Mezi 23. a 26. květnem proběhnou ve všech zemích EU volby, v nichž se bude volit nový Evropský parlament. Tyto volby budou podle názoru některých odborníků velmi zranitelné za strany hackerů a dalších útočníků.
„Díky roztroušené povaze (voleb) a poměrně dlouhé době trvání (…) jsou pro útočníky lákavým cílem,“ cituje server Politico evropského komisaře pro bezpečnost Juliana Kinga. „Každý (za bezpečnost) musí převzít odpovědnost – systém je jen tak pevný, jako jeho nejslabší článek.“
Evropská unie si zranitelnost dobře uvědomuje. „Úspěšná kybernetická kampaň proti jednomu členskému státu by mohla znemožnit přerozdělení křesel, čímž by byl zkompromitován celý volební proces,“ stojí v jednom z nedávných reportů o kybernetické hrozbě voleb. Takový „incident, by mohl narušit schopnost Evropského parlamentu zasedat a tím ovlivnit celé fungování EU.“
Hrozby, které odborníci identifikují, zahrnují dezinformační kampaně, kybernetické útoky a manipulaci s výsledky hlasování. Nejvíce se nicméně obávají dezinformačních kampaní. Podle průzkumu Europolu, který byl proveden v září minulého roku, je toto téma důležité i pro občany evropských zemí. Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedly, že jsou šířením dezinformací znepokojeni.
Velké společnosti, jako jsou Facebook nebo Twitter přiznávají, že falešné účty mohou narušit integritu voleb. Twitter jen v minulém roce odhalil 232 450 000 účtů, které označil za falešné. I další firmy se stále více zaměřují na potírání takzvaných „fake news“. Evropská komise zase vyzvala členské země, aby se zapojily do systému „včasného varování“, který bude spuštěn v březnu. Jeho prostřednictvím mohou informovat ostatní státy a média o případné vlně dezinformací.
Další hrozbou jsou hackerské útoky zaměřené na politická data. „Nechci nic předvídat, ale budeme se muset obrnit před pokusy o ovlivnění těchto voleb,“ řekl v reakci na nedávný německý případ, kdy mladík nelegálně získal data 1000 veřejných osobností, tamní ministr vnitra Horst Seehofer.
Zdrojem rizika tedy mohou být jak komplexní vnější aktéři, jako jsou nepřátelsky naladěné státy, tak osamocení jednotlivci a menší skupiny. „Neměli bychom být vůči útočníkům slepí,“ myslí si Liisa Past, která se věnuje kyberbezpečnosti v Estonsku. „Ne vždy to musí být skvěle materiálně zabezpečené, státem podporovaná skupiny. Musíme vzít v úvahu celou škálu možných útočníků.“
V neposlední řadě by mohlo dojít k přímému útoku na výsledky hlasování. Experti varují před zabezpečením IT systémů, kterou budou při volbách používány. Jednotlivé země používají vlastní nástroje, a proto je i riziko jejich napadení větší.
„Každý členský stát bude zranitelný jiným způsobem, přičemž neexistuje žádné shrnující zhodnocení,“ řekla pro Politico o celoevropské situaci Julia Schuetze, která se zabývá bezpečností voleb v německém think tanku Stiftung Neue Verantwortung.
Estonsko je v současnosti jedinou zemí v EU, která umožňuje svým voličům hlasovat „online“. Nicméně i další země spoléhají v určité fázi voleb na počítače, což teoreticky otevírá hackerům možnost systém napadnout.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Hackeři , Brusel , evropský parlament , Boj proti dezinformacím a fake news , Kybernetická bezpečnost
Aktuálně se děje
před 19 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 48 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák