Muslimové v Evropě týrají ženy? Rada bije na poplach

Podle Rady Evropy umožňují sňatky podle práva šaría diskriminaci žen. Chce proto, aby muslimové ve Velké Británii vedle náboženského obřadu registrovali uzavření manželství i na občanské úrovni.

Rezoluce volá po tom, aby byly odstraněny bariéry znemožňující muslimským ženám přístup ke spravedlnosti. Britské úřady by měly zajistit ochranu a asistenci těm, kdo jsou ve zranitelné pozici, a pomocí kampaně lépe vysvětlovat těmto ženám jejich práva. „Přestože soudy šaría nejsou považovány za součást britského právního systému, pokoušejí se poskytovat jeho alternativní formu v řešení některých problémů,“ stojí podle deníku Independent v textu rezoluce.

„Příslušníci muslimské komunity přijímají tuto náboženskou jurisdikci – někdy dobrovolně, často ale pod silným sociálním tlakem – především v záležitosti manželství a rozvodu, ale také v otázce obchodních vztahů a dědictví,“ pokračuje dokument. „Obáváme se, že v otázce rozvodů a dědických nároků soudy šaría jednoznačně diskriminují ženy.“

Ve Velké Británii je na základě zákona o manželství z roku 1949 požadováno, aby byly náboženské sňatky stvrzeny civilní registrací. Podle některých odborníků však mnoho muslimů tuto část vynechává. Zatím se zákon výslovně vztahuje jen na křesťanské a židovské sňatky, což chce Rada Evropy změnit.

V únoru 2018 komise britského ministerstva vnitra doporučila, že by muslimové měli uzavírat jak náboženský, tak civilní obřad, aby se zajistilo, že budou ženy dostatečně chráněny zákonem. Opatření mělo zmírnit „diskriminační praktiky“ náboženských soudů. Jejich úplné zrušení však nedoporučila s odůvodněním, že „naplňují potřebu některých muslimských komunit.“

Komise dále zjistila, že drtivou většinu případů, které se k šaría soudům dostaly, přednesly ženy usilující o rozvod. Procento párů, které nejsou sezdané ve smyslu občanského práva je přitom “vysoké a nadále roste“.

Rezoluce Rady Evropy doporučení vítá. Zároveň stanovila červen 2020 jako termín, do kdy by měla Velká Británie upravit zákon o manželství tak, aby byl občanský sňatek vyžadován i po muslimských párech.

„Šaría není součástí právního rámce Anglie ani Walesu. Bez ohledu na náboženské vyznání jsme si před zákonem všichni rovni. Soudy šaría se tomu musí přizpůsobit,“ reagovalo prostřednictvím svého mluvčího ministerstvo vnitra. „Zákony na ochranu práv žen, které mají zabránit diskriminaci, existují. V součinnosti s patřičnými orgány budeme usilovat o to, aby byly bez výjimek a efektivně vymáhány.“

Související

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Více souvisejících

Velká Británie islám manželství Rady Evropy (PACE) Muslimové

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy