Kruté zacházení s uprchlíky? Libyjský premiér označil kritiku EU za nemístnou

Za nemístnou a nepřijatelnou označil dnes libyjský premiér Fáiz Sarrádž kritiku zemí Evropské unie, kterým se nelíbí podmínky v internačních táborech pro migranty v jeho zemi. Především státy, které žádné migranty přijímat nechtějí, nemají podle něj na kritiku právo, uvedla agentura APA. Sarrádž, jenž stojí v čele tripoliské vlády uznané OSN, je dnes na návštěvě ve Vídni. Z Rakouska zamíří do Česka, kde se ve středu setká mimo jiné s premiérem Andrejem Babišem.

"Ty země, které mají starost o migranty v internačních táborech, vyzýváme, aby přímo pomohly, aby si je vzaly k sobě, nebo pomohly při jejich návratu do vlasti," řekl Sarrádž v rozhovoru poskytnutém agentuře APA. Především to, že státy, které nechtějí přijmout jediného migranta, Libyi "pořád kritizují", je podle premiéra nepřijatelné.

Sarrádž, jehož vláda má pod kontrolou jen část Libye, reagoval na kritiku, podle které v internačních táborech pro migranty v této severoafrické zemi panují nelidské podmínky. Různé evropské organizace pravidelně informují o porušování lidských práv v těchto zařízeních, včetně mučení, znásilňování a zotročování.

Sarrádž připustil, že situace v internačních táborech, které původně vznikly jako provizorní řešení, není ideální. "Jsme naprosto proti jakémukoli porušování (lidských práv), které se tam odehrávají. Lidi, kteří jsou za to zodpovědní, každopádně poženeme k zodpovědnosti," zdůraznil Sarrádž. Zároveň ale vyzval, aby si lidé v Evropě uvědomili, jak složitá je situace v Libyi.

Ein zentrales Thema meines heutigen Gesprächs mit Präsident #AlSarraj war die Situation in den Flüchtlingslagern in #Libyen, auch darüber, dass dort von teils furchtbaren Zuständen, Folter und Vergewaltigungen berichtet wird. (1/2) pic.twitter.com/XaLGFNxZpP

— A. Van der Bellen (@vanderbellen) 28. ledna 2019

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 zatím nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě neuznává Sarrádžovu vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

Podle libyjského premiéra se v Libyi v současnosti nachází 800.000 uprchlíků, z toho jen zhruba 20.000 v internačních táborech. Evropu Sarrádž vyzval, aby Libyi pomohla. Jeho země je totiž "vlastně obětí" a ne "původem problému" migrace, zdůraznil.

Předseda tripoliské vlády se dnes v rámci své návštěvy Rakouska setkal s kancléřem Sebastianem Kurzem a s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. V úterý zavítá do České republiky. Na programu má setkání s premiérem Andrejem Babišem a předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou.

Související

Více souvisejících

Libye uprchlické tábory Fáiz Sarrádž EU (Evropská unie) uprchlíci Rakousko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy