Pár týdnů do brexitu: Patová situace trvá, Tusk chce od Mayové realistický návrh

Realistický návrh, jak pět desítek dní před brexitem ukončit současnou patovou situaci, očekává předseda Evropské rady Donald Tusk od čtvrteční návštěvy britské premiérky Theresy Mayové v Bruselu. Uvedl to po svém dnešním jednáním s předsedou irské vlády Leo Varadkarem.

"Přemýšlím mimochodem o tom, jak vypadá speciální místo vyhrazené v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit," prohlásil mimo jiné Tusk.

Varadkar novinářům řekl, že události v Londýně a nestabilita britské politické scény v posledních týdnech ukazují, proč je podle sedmadvaceti zemí EU potřeba právně závazná pojistka pro řešení situace na hranici mezi jeho zemí a Severním Irskem.

Tusk zopakoval, že pozice 27 zemí unie - jak ji popisuje britskou sněmovnou odmítnutý návrh dohody o vystoupení a související politická deklarace - je dlouhodobě jasná a nemění se. "Sedmadvacítka žádnou novou nabídku neučiní," podotkl předseda summitů EU.

Today our most important task is to prevent a no deal #Brexit. I hope that tomorrow we will hear from PM @theresa_may a realistic suggestion on how to end the impasse. https://t.co/ko9UGhtaJd pic.twitter.com/Rm9fNXwyks

— Donald Tusk (@eucopresident) 6. února 2019

Upozornil rovněž, že lídři unijního bloku se v prosinci shodli právě na tom, že text dohody - s nímž ostatně britská vláda souhlasila - není otevřen k novému projednávání. Irský premiér Varadkar uvedl, že je to nejlepší možná dohoda, která dává jistotu občanům, farmářům, rybářům, vývozcům i podnikatelům. "Je v ní přechodné období, které potřebujeme," uvedl. Připomněl též, že unie je připravena upravit politickou deklaraci definující, jaké si obě strany přejí vzájemné vztahy v budoucnosti. Jednání o nových vztazích mohou začít ihned po ratifikaci dohody o vystoupení.

Zajištění míru na Irském ostrově je podle Tuska pro unii zásadní. "Tady není místo pro spekulace, EU sama je v první řadě mírový projekt," zdůraznil. Právě proto podle něj unie trvá na pojistce pro irskou hranici. Ta má zajistit - pro případ, že strany nenaleznou jiné řešení - udržení stávajícího stavu, tedy faktické neexistence hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Pojistka, která není časově omezena, však také znamená udržení celní unie s EU a je tedy pro probrexitové britské politiky nepřijatelná. Parlament v Londýně pověřil premiérku Mayovou právě tím, aby v této věci dojednala alternativní řešení. Varadkar dnes připomněl, že EU27 spuštění pojistky vůbec nepředpokládá.

"Dejte nám věrohodnou garanci udržení míru v Severním Irsku a Británie opustí unii jako přítel, kterému lze věřit," prohlásil Tusk. Doufá, že Mayová přijde s návrhem, který bude tuto věc respektovat a zároveň bude mít zajištěnou podporu stabilní a jasné většiny v britském parlamentu. Společné řešení je podle něj možné.

Šéf Evropské rady také podotkl, že probrexitový postoj Mayové i šéfa britské opozice Jeremyho Corbyna jasně vylučují možnost, že by si Británie svůj odchod z EU rozmyslela. "Pro setrvání není politická síla ani efektivní vedení. Neříkám to s radostí, ale s fakty se nelze přít," poznamenal Tusk. Nejdůležitějším úkolem tedy je vyhnout se situaci, kdy by Británie 29. března z unie odešla bez toho, že by okolnosti tohoto kroku byly upraveny vzájemnou dohodou.

Je však podle Tuska věcí politické odpovědnosti připravovat se také na možnost brexitu bez dohody. "Naše přípravy na takový scénář pokračují a sílí," připustil i irský premiér.

Související

Více souvisejících

Donald Tusk Leo Varadkar Theresa Mayová Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy