Realistický návrh, jak pět desítek dní před brexitem ukončit současnou patovou situaci, očekává předseda Evropské rady Donald Tusk od čtvrteční návštěvy britské premiérky Theresy Mayové v Bruselu. Uvedl to po svém dnešním jednáním s předsedou irské vlády Leo Varadkarem.
"Přemýšlím mimochodem o tom, jak vypadá speciální místo vyhrazené v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit," prohlásil mimo jiné Tusk.
Varadkar novinářům řekl, že události v Londýně a nestabilita britské politické scény v posledních týdnech ukazují, proč je podle sedmadvaceti zemí EU potřeba právně závazná pojistka pro řešení situace na hranici mezi jeho zemí a Severním Irskem.
Tusk zopakoval, že pozice 27 zemí unie - jak ji popisuje britskou sněmovnou odmítnutý návrh dohody o vystoupení a související politická deklarace - je dlouhodobě jasná a nemění se. "Sedmadvacítka žádnou novou nabídku neučiní," podotkl předseda summitů EU.
Today our most important task is to prevent a no deal #Brexit. I hope that tomorrow we will hear from PM @theresa_may a realistic suggestion on how to end the impasse. https://t.co/ko9UGhtaJd pic.twitter.com/Rm9fNXwyks
— Donald Tusk (@eucopresident) 6. února 2019
Upozornil rovněž, že lídři unijního bloku se v prosinci shodli právě na tom, že text dohody - s nímž ostatně britská vláda souhlasila - není otevřen k novému projednávání. Irský premiér Varadkar uvedl, že je to nejlepší možná dohoda, která dává jistotu občanům, farmářům, rybářům, vývozcům i podnikatelům. "Je v ní přechodné období, které potřebujeme," uvedl. Připomněl též, že unie je připravena upravit politickou deklaraci definující, jaké si obě strany přejí vzájemné vztahy v budoucnosti. Jednání o nových vztazích mohou začít ihned po ratifikaci dohody o vystoupení.
Zajištění míru na Irském ostrově je podle Tuska pro unii zásadní. "Tady není místo pro spekulace, EU sama je v první řadě mírový projekt," zdůraznil. Právě proto podle něj unie trvá na pojistce pro irskou hranici. Ta má zajistit - pro případ, že strany nenaleznou jiné řešení - udržení stávajícího stavu, tedy faktické neexistence hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem.
Pojistka, která není časově omezena, však také znamená udržení celní unie s EU a je tedy pro probrexitové britské politiky nepřijatelná. Parlament v Londýně pověřil premiérku Mayovou právě tím, aby v této věci dojednala alternativní řešení. Varadkar dnes připomněl, že EU27 spuštění pojistky vůbec nepředpokládá.
"Dejte nám věrohodnou garanci udržení míru v Severním Irsku a Británie opustí unii jako přítel, kterému lze věřit," prohlásil Tusk. Doufá, že Mayová přijde s návrhem, který bude tuto věc respektovat a zároveň bude mít zajištěnou podporu stabilní a jasné většiny v britském parlamentu. Společné řešení je podle něj možné.
Šéf Evropské rady také podotkl, že probrexitový postoj Mayové i šéfa britské opozice Jeremyho Corbyna jasně vylučují možnost, že by si Británie svůj odchod z EU rozmyslela. "Pro setrvání není politická síla ani efektivní vedení. Neříkám to s radostí, ale s fakty se nelze přít," poznamenal Tusk. Nejdůležitějším úkolem tedy je vyhnout se situaci, kdy by Británie 29. března z unie odešla bez toho, že by okolnosti tohoto kroku byly upraveny vzájemnou dohodou.
Je však podle Tuska věcí politické odpovědnosti připravovat se také na možnost brexitu bez dohody. "Naše přípravy na takový scénář pokračují a sílí," připustil i irský premiér.
Související
Tusk řekl, na čem závisí budoucnost demokracie v Evropské unii
Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl
Donald Tusk , Leo Varadkar , Theresa Mayová , Brexit , EU (Evropská unie) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 1 hodinou
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 1 hodinou
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 2 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 2 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 3 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 3 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 4 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 5 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 5 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
před 5 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 5 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 6 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 7 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Národní třída v Praze se dnes od rána stala místem setkání lidí, kteří si přišli připomenout klíčové události před 35 lety, jež vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody do Československa.
Zdroj: Libor Novák