EU zaspala? Pro převzetí zodpovědnosti za svět musí udělat víc, burcuje Ischinger

Evropská unie nemůže jen mluvit o tom, že chce převzít větší zodpovědnost za dění ve světě, ale musí pro to dělat více, je přesvědčen šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Dosavadní kroky nejsou dostatečné, řekl dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Na převzetí větší zodpovědnosti i kvůli negativním změnám ve vztahu se Spojenými státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opakovaně apeluje německá kancléřka Angela Merkelová i další evropští politici.

"Řekl bych, že nejsme tam, kde musíme být," míní Ischinger, podle něhož se sice v posledních letech o tématu rozproudila diskuze a začalo se například se zvyšováním obranných výdajů, to ale nestačí. Evropa už by měla být dál například pokud jde o armádní spolupráci nebo o společné zbrojní programy.

"Výsledek (dosavadních snah) je znát, ale není velkolepý. Pohybujeme se jako Německo a Evropská unie s určitou pomalostí správným směrem," je přesvědčen dlouholetý diplomat Ischinger.

Spojeným státům podle něj evropské kroky v mnoha ohledech stačit nebudou. Očekává proto, že americký viceprezident Mike Pence v Mnichově dá jasně najevo nespokojenost s tím, jak pomalu třeba Německo zvyšuje své obranné výdaje.

Spolková republika chce na obranu do roku 2024 dávat 1,5 procenta svého hrubého domácího produktu. Cíl Severoatlantické aliance z roku 2014 přitom počítal s tím, že země NATO budou během deseti letech směřovat k výdajům ve výši dvou procent HDP. O dosažení dvou procent ale německá vláda ve střednědobém výhledu vůbec neuvažuje. Naopak se v ní objevují hlasy, že i 1,5 procenta je příliš.

Vedle výdajů na obranu a dalších konkrétních opatření se Evropská unie podle Ischingera musí více zabývat také otázkami, co vlastně větší zodpovědnost za dění ve světě znamená. "Je potřeba se ptát, za co chceme převzít více zodpovědnosti? Vůči komu? Nakonec jde o otázky, jakými prostředky a s jakými aliančními partnery budeme bránit naše zájmy," míní Ischinger, podle něhož je síla Evropské unie důležitá zejména v době, kdy slábne dosavadní liberální mezinárodní řád.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Projde německo-francouzský plán? Politiky čeká souboj o fond klíčový pro budoucnost EU

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií covidu-19. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik - tedy Německa a Francie - měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur (13,5 bilionu korun).

Více souvisejících

Wolfgang Ischinger EU (Evropská unie) Německo USA (Spojené státy americké) Mnichovská bezpečnostní konference (MSC)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 10 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

Zdroj: David Holub

Další zprávy