EU zaspala? Pro převzetí zodpovědnosti za svět musí udělat víc, burcuje Ischinger

Evropská unie nemůže jen mluvit o tom, že chce převzít větší zodpovědnost za dění ve světě, ale musí pro to dělat více, je přesvědčen šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Dosavadní kroky nejsou dostatečné, řekl dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Na převzetí větší zodpovědnosti i kvůli negativním změnám ve vztahu se Spojenými státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opakovaně apeluje německá kancléřka Angela Merkelová i další evropští politici.

"Řekl bych, že nejsme tam, kde musíme být," míní Ischinger, podle něhož se sice v posledních letech o tématu rozproudila diskuze a začalo se například se zvyšováním obranných výdajů, to ale nestačí. Evropa už by měla být dál například pokud jde o armádní spolupráci nebo o společné zbrojní programy.

"Výsledek (dosavadních snah) je znát, ale není velkolepý. Pohybujeme se jako Německo a Evropská unie s určitou pomalostí správným směrem," je přesvědčen dlouholetý diplomat Ischinger.

Spojeným státům podle něj evropské kroky v mnoha ohledech stačit nebudou. Očekává proto, že americký viceprezident Mike Pence v Mnichově dá jasně najevo nespokojenost s tím, jak pomalu třeba Německo zvyšuje své obranné výdaje.

Spolková republika chce na obranu do roku 2024 dávat 1,5 procenta svého hrubého domácího produktu. Cíl Severoatlantické aliance z roku 2014 přitom počítal s tím, že země NATO budou během deseti letech směřovat k výdajům ve výši dvou procent HDP. O dosažení dvou procent ale německá vláda ve střednědobém výhledu vůbec neuvažuje. Naopak se v ní objevují hlasy, že i 1,5 procenta je příliš.

Vedle výdajů na obranu a dalších konkrétních opatření se Evropská unie podle Ischingera musí více zabývat také otázkami, co vlastně větší zodpovědnost za dění ve světě znamená. "Je potřeba se ptát, za co chceme převzít více zodpovědnosti? Vůči komu? Nakonec jde o otázky, jakými prostředky a s jakými aliančními partnery budeme bránit naše zájmy," míní Ischinger, podle něhož je síla Evropské unie důležitá zejména v době, kdy slábne dosavadní liberální mezinárodní řád.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Projde německo-francouzský plán? Politiky čeká souboj o fond klíčový pro budoucnost EU

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií covidu-19. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik - tedy Německa a Francie - měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur (13,5 bilionu korun).

Více souvisejících

Wolfgang Ischinger EU (Evropská unie) Německo USA (Spojené státy americké) Mnichovská bezpečnostní konference (MSC)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy