Soros varuje: S EU to vůbec nevypadá dobře, stojí na pokraji kolapsu

Filantrop a miliardář maďarského původu George Soros sepsal komentář pro britský The Guardian. V něm varuje, že v květnových volbách do Evropského parlamentu posílí protiunijní síly. „Ti, kteří chtějí zachovat hodnoty unie, se musí probudit,“ burcuje Soros.

Soros varuje, že Evropa je jako náměsíčná a pomalu kráčí do zapomnění. „Její lidé se musí probudit, než bude pozdě. Pokud tak neučiní, Evropská unie půjde stejnou cestou jako Sovětský svaz v roce 1991. Ani naši vůdci, ani obyčejní občané zřejmě nepochopili, že prožíváme revoluční okamžik, že rozsah možností je velmi široký a že případný výsledek je proto velmi nejistý,“ tvrdí miliardář.

Většina lidí dle jeho mínění předpokládá, že budoucnost bude víceméně připomínat přítomnost. On však varuje, že tak to vůbec být nemusí. „V dlouhém a veselém životě jsem byl svědkem mnoha období, které označuji za radikální nerovnováhU. V takové době žijeme i dnes,“ myslí si.

Důležité proto prý budou květnové volby do Evropského parlamentu. „Bohužel síly proti EU budou mít konkurenční výhodu,“ tvrdí. Poukazuje na to, že existuje několik důvodů, proč tomu tak bude - včetně zastaralého systému ve většině evropských zemí, praktické nemožnost měnit smlouvy a nedostatku právních nástrojů pro udržení disciplíny v členských státech, které porušují zásady, na nichž je založena EU. „EU může uložit kandidátským zemím, aby zavedly její zákony, ale postrádá dostatečnou kapacitu, aby prosadila dodržování předpisů v členských státech,“ píše Soros.

„Zastaralý stranický systém překáží těm, kteří chtějí zachovat hodnoty, na nichž je založena EU, ale pomáhá těm, kteří chtějí tyto hodnoty nahradit něčím radikálně odlišným. To platí v jednotlivých zemích a ještě více v transevropských spojenectvích. Stranický systém jednotlivých států odráží rozdíly, které byly v 19. a 20. století důležité, jako je konflikt mezi kapitálem a prací. Rozkol, který je nejdůležitější dnes, je mezi pro- a proti-evropskými silami,“ tvrdí filantrop.

To se podle něj projevilo třeba v dominantní zemi EU – Německu. „Dominantní politická aliance mezi Křesťanskodemokratickou unií a Křesťanskou sociální demokracií v Bavorsku se stala neudržitelnou. Koalice spolupracovala tak dlouho, dokud v Bavorsku nebyla vpravo od CSU žádná významná strana. To se změnilo s nárůstem extremistické Alternativy pro Německo (AfD), uvádí a umiňuje výsledky voleb z loňského září, kdy CSU vybojovala nejhorší za více než šest desetiletí a AfD naopak poprvé vstoupila do bavorského parlamentu.

„Vládnoucí koalice nemůže být důsledně proevropská, když čelí hrozbě AfD,“ píše Soros, který ihned dodává, že situace není beznadějná. Zmiňuje německé Zelené, kteří jsou podle něj teď v zemi jedinou důsledně proevropskou stranou a kteří posilují v průzkumech veřejného mínění, zatímco AfD zřejmě dosáhla svého vrcholu. Výjimkou je podle něj jen oblast bývalého východního Německa). „Ale nyní jsou voliči CDU/CSU reprezentováni stranou, jejíž závazek vůči evropským hodnotám je ambivalentní,“ tvrdí.

Ve Spojeném království pak podle něj páchá škody zastaralá stranická struktura. „Labouristé a konzervativci jsou vnitřně rozděleni, ale jejich vůdci, Jeremy Corbyn a Theresa Mayová, jsou rozhodnuti dokončit brexit. Situace je tak komplikovaná, že většina Britů už to prostě chce mít za sebou, i když to bude definovat události pro zemi po celá desetiletí,“ píše ve svém komentáři Soros.

„Tajná úmluva mezi Corbynem a Mayovou probudila opozici v obou stranách, což se v případě labouristů rovná téměř povstání,“ píše. Připomíná také, že šance, že dohoda vyjednaná Mayovou bude poslanci odmítnuta, se každý den zvyšuje. „To by mohlo vyvolat zásadní podporu referenda - nebo ještě lépe odvolání britského oznámení o článku 50,“ tajně doufá filantrop.

Podobně je na tom dle něj i Itálie. „V roce 2017 se EU dopustila fatální chyby, když striktně prosazovala dublinskou dohodu, která nespravedlivě zatěžuje země, jako je Itálie, kde přistěhovalci poprvé vstupují do EU. To v uplynulých volbách vehnalo převážně proevropské a proimigrační voliče do náručí antievropské Ligy a Hnutí pěti hvězd. Původně dominantní Demokratická strana je plná rozporů. Kvůli tomu nemají mnozí voliči, kteří zůstávají proevropskými, žádnou stranu, kterou by mohli volit. Objevil se však pokus zorganizovat sjednocený proevropský list. Podobná změna uspořádání stranických systémů se děje ve Francii, Polsku a Švédsku,“ popisuje situaci Soros.

Pokud jde o transevropské aliance, situace je podle něj ještě horší. „Národní strany mají alespoň některé kořeny v minulosti, ale tyto aliance jsou zcela diktovány vlastním zájmem vůdců stran. Evropská lidová strana (EPP) je nejhorší pachatel - téměř přišli o své zásady, o čemž svědčí její ochota přijmout maďarského premiéra Viktora Orbána a stranu Fidesz, aby si udržela většinu a mohla řídit přidělování nejvyšších postů v EU. Antievropské síly v tomto srovnání vypadají hned lépe: alespoň mají nějaké principy, i když jsou odporné,“ píše Soros, který patří k nejhlasitějším kritikům Orbána.

„Je těžké si představit, že mohou proeunijní strany v květnových volbách zvítězit, pokud nebudou upřednostňovat zájmy Evropy před vlastními. Je možné, aby se EU uchovala a zároveň se radikálně změnila. To by však vyžadovalo změnu srdce v EU. Současné vedení připomíná politbyro, když se hroutil Sovětský svaz - nadále vydávají edikty, jako kdyby byly stále relevantní,“ varuje.

Prvním krokem k obraně Evropy před jejími nepřáteli - vnitřními i vnějšími, je podle něj rozpoznat velikost hrozby, kterou představují. „Druhým je probudit spící proevropskou většinu a zmobilizovat ji, aby bránila hodnoty, na nichž byla založena EU. Jinak by se sen o sjednocené Evropě mohl stát noční můrou 21. století,“ dodává důrazně Soros.

Související

Soros, George

Soros: Putin zcela zjevně Evropu vydírá

Vyjednávací pozice ruského prezidenta Vladimira Putina v obchodování s plynem není tak silná, jak Putin předstírá. Uvedl to americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros. Evropa má podle něj na Putina solidní páky. V dopise italskému premiérovi Mariu Draghimu Soros napsal, že Putin zcela zjevně Evropu vydírá a hrozí zadržováním dodávek plynu, pokud už to zrovna nedělá.
Soros, George

Dezinformace připisují vznik pandemie nejčastěji Gatesovi, Sorosovi nebo 5G sítím

Nejčastější mýty o koronaviru v českých médiích se podle analýzy Newton Media týkají jeho umělého vytvoření za účelem světového spiknutí. K šíření podle ní přispěl i prezident Miloš Zeman. Jako časté původce viru jmenují dezinformace amerického miliardáře Billa Gatese, Georgese Sorose nebo 5G sítě. Společnost analyzovala sociální i tradiční média od prosince 2019.

Více souvisejících

George Soros EU (Evropská unie) Viktor Orbán Německo Velká Británie Brexit Eurovolby

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 32 minutami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 53 minutami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy