Brexit se zamotává víc a víc. Mayová chce postavit poslance před dilema

Britští poslanci by mohli čelit těžké volbě a rozhodovat se na poslední chvíli mezi brexitovou dohodou premiérky Theresy Mayové a dlouhým odkladem odchodu Británie z Evropské unie. Podle dnešních komentářů britských médií tomuto scénáři leccos napovídá a ministerská předsedkyně podle něj skutečně hraje o čas a parlament postaví před obtížné dilema krátce před stanoveným termínem brexitu, jímž je 29. březen. To však důrazně popírá ministr pro brexit Stephen Barclay.

Spekulace o tom, že premiérka hraje o čas, zdůraznila informace zpravodaje britské televize ITV, že něco takového naznačil její hlavní vyjednávač s EU Oliver Robbins. Novinář totiž slyšel v baru jednoho bruselského hotelu Robbinse říct právě to, že zákonodárci si budou muset na poslední chvíli vybrat buď upravenou brexitovou dohodu Mayové, nebo případný výrazný odklad.

Pokud parlament brexitovou dohodu neschválí, bude se muset premiérka rozhodnout, zda brexit odloží, nebo pátou největší ekonomiku světa uvrhne do chaosu odchodem z unie bez dohody. Mayová přitom opakovaně řekla, že Spojené království unii opustí ve stanoveném termínu ať už s dohodou, nebo bez ní.

Back in London after good discussions with @MichelBarnier and MEPs. We will continue talking to find a way forward that works both for both the UK Parliament and the EU.

— Steve Barclay MP (@SteveBarclay) 12. února 2019

Právě na to dnes poukázal Barclay, když odmítl spekulace o záměru premiérky postavit poslance na poslední chvíli před volbu buď přijmout dohodu, nebo přistoupit na odklad brexitu. Podle ministra to neodráží politiku kabinetu, neboť odklad neplánuje. "Premiérka naprosto jasně řekla, že jsme zavázáni odejít 29. března," uvedl Barclay podle agentury AP.

Podobně odmítavě se dnes ke spekulacím postavila Evropská komise. Její mluvčí Margaritis Schinas na briefingu v Bruselu podle agentury Reuters řekl, že Británie o odklad brexitu nežádala a že prodloužení času pro jednání před rozchodem nemůže být nekonečné, nýbrž musí vést ke konkrétnímu výsledku.

Situace, kdy jeden z nejvyšších představitelů Mayové popírá její pozici k brexitu v hotelovém baru v Bruselu naznačuje míru brexitové krize v Británii, která šokovala investory i spojence, poznamenal Reuters.

Ministerská předsedkyně se snaží znovu otevřít jednání o brexitové dohodě, k níž v listopadu s Bruselem dospěla. Od dalších rozhovorů si slibuje změny, které britský parlament přesvědčí, aby s tímto dokumentem souhlasil. Vedoucí unijní činitelé o tom ale nechtějí slyšet. Podmínky dohody EU podle nich měnit nebude, nevylučuje nicméně úpravu nezávazné doprovodné politické deklarace.

"I'm grateful he has asked me that question, rather than relying on what someone said to someone else as overheard by someone else" - Theresa May responds to reports of comments on her #Brexit strategy overheard in a Brussels bar#PMQs https://t.co/Nx0Xs6D6lr pic.twitter.com/rS7pGIPUsK

— BBC Politics (@BBCPolitics) 13. února 2019

Agentura Bloomberg v této souvislosti napsala, že podle názoru lidí z obou stran Mayová a Evropská unie směřují k hazardní hře na poslední chvíli s vysokou sázkou, která rozhodne, jestli Británie odejde s dohodou, nebo bez ní.

Mayová bude mít poslední možnost k získání ústupků na poslední chvíli 21. března na unijním summitu v Bruselu, tedy jen týden před tím, než by Británie měla EU opustit. Podle nejmenovaného činitele není pravděpodobné, že by blok případně něco vstřícného nabídl dříve, napsal Bloomberg. Mayová by pak podle zdrojů agentury revidovanou dohodu o brexitu předložila britskému parlamentu, který by tak neměl na výběr, než její dohodu schválit, nebo přistoupit na brexit bez dohody.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Stephen Barclay (ministr UK) Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy