Dnešní hlasování britských poslanců o dalším postupu ve vyjednávání s Evropskou unií původně neslibovalo velká překvapení, to by ale mohla změnit revolta nejpevnějších zastánců brexitu uvnitř Konzervativní strany. Euroskeptickým zákonodárcům ze skupiny European Research Group (ERG) vadí ve vládním návrhu usnesení pasáž o podpoře stanovisek vyjádřených Dolní sněmovnou 29. ledna. Poslanci se totiž tehdy kromě odmítnutí tzv. irské pojistky také postavili proti brexitu bez dohody.
Agentura Reuters připomíná, že dnešní hlasování je pouze symbolické a má posloužit pouze jako "razítko" na plán premiérky Theresy Mayové pokračovat ve snaze o přepracování irské pojistky. Porážka by pro ni ale byla nepříjemná vzhledem k tomu, že se snaží EU ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.
Konzervativní strana má společně s partnery ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) ve sněmovně jen těsnou většinu, a Mayová tak potřebuje každý hlas. V britských médiích se nyní objevují spekulace, že ERG se nadcházejícího hlasování zdrží, nebo že svou podporu premiérce podmiňuje splněním jistých požadavků.
Jeden z lídrů ERG Steve Baker dnes na twitteru napsal, že "konzervativní poslanci by neměli být spojeni s čímkoli, vysloveným či implicitním, co patrně vylučuje brexit bez dohody". Na konci ledna poslanci schválili pozměňovací návrh, který stanovuje, že Dolní sněmovna "odmítá odchod Spojeného království z Evropské unie bez dohody o vystoupení a rámce budoucích vztahů".
1/3 Ok: let's send the right signals. (But is the EU really hanging on a non-binding motion at 5pm on a Thursday afternoon?)Conservative MPs really ought not to be associated with anything, express or implied, which seems to take no deal off the table. https://t.co/9uGEEQe8MC
— Steve Baker MP (@SteveBakerHW) 14. února 2019
Mluvčí premiérky Mayové při polední tiskové konferenci řekl, že poslanci by měli vládu podpořit, aby vyslali do Bruselu jasný vzkaz ohledně toho, jaké změny v brexitové dohodě si přejí. Dodal, že varianta brexitu bez dohody zůstává na stole.
Kromě usnesení o vládním postupu v jednání s EU se večer bude hlasovat také o pozměňovacích návrzích různých poslanců. Předseda Dolní sněmovny John Bercow posunul do pléna tři z předložených deseti. Dodatky nejsou pro vládu závazné, jejich schválení by na ni pouze vytvořilo tlak, přičemž vláda už se takto v lednu vůli parlamentu podřídila.
Návrh šéfa opozice Jeremyho Corbyna by vládě ukládal umožnit do 27. února další "smysluplné" hlasování o řešení krize kolem brexitu. Mayová už přitom slíbila, že do tohoto data se poslanci budou moci znovu k její dohodě s EU vyjádřit. Hlasovat by se mohlo také o návrhu Skotské národní strany (SNP), která požaduje odklad termínu vystoupení z EU o tři měsíce.
Jediné opatření s určitou šancí na úspěch je zřejmě to z dílny prounijní konzervativní poslankyně Anny Soubryové. Ta společně s opozičními zákonodárci požaduje, aby vláda do sedmi dnů zveřejnila svou nejčerstvější analýzu dopadu neřízeného brexitu na podnikání a obchod.
Snad ještě významnější je pak to, co v aktuální sadě dodatků chybí, jmenovitě nová verze společné snahy labouristů a části konzervativců donutit vládu k odkladu brexitu za předpokladu, že by se nadále nedařilo najít východisko ze současného mrtvého bodu ve vyjednáváních s EU.
PM has asked again for more time but increasing risk of drifting into No Deal by accident despite risks to security, manufacturing & medicines. Here’s revised cross party Bill to require PM & Parliament to take crucial decisions by mid March on Deal, No Deal or extension to A50 pic.twitter.com/3j4u1u8FrL
— Yvette Cooper (@YvetteCooperMP) 12. února 2019
Hlavní strůjkyně této iniciativy labouristka Yvette Cooperová slíbila, že svůj návrh, který na konci ledna neuspěl, předloží znovu 27. února, kdy nejspíše poslanci budou mít znovu šanci do brexitového procesu zasáhnout.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Jeremy Corbyn , Konzervativní strana (VB) , Labouristická strana (VB)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 36 minutami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 57 minutami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 1 hodinou
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 1 hodinou
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 2 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 3 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 3 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ
před 3 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 3 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
před 4 hodinami
Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?
před 5 hodinami
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.
Zdroj: Libor Novák