Vývoj po loňské vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vyústil na Slovensku nejen ve výměnu kabinetu a oslabení pozice bývalého nejdéle sloužícího premiéra Roberta Fica v politice, ale také se polarizovala společnost.
"Na politické scéně to byla změna vlády. To, co se dělo dál, je postupné ztrácení vlivu bývalého premiéra Fica. Je to vidět na tématech, která není schopen protlačit. Je to vidět na jeho snaze o funkci ústavního soudce, což mu nevyšlo," uvedl pro ČTK politolog Pavol Baboš.
Zmiňovaná dvojnásobná vražda vyústila v politickou krizi, která v březnu minulého roku vyvrcholila Ficovou demisí z postu předsedy vlády. Koalice se následně dohodla na vytvoření kabinetu v čele s místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peterem Pellegrinim, ve kterém pokračuje většina ministrů předchozího kabinetu.
Vražda novináře Kuciaka, který psal také o kontroverzních podnikatelích označovaných médii za blízké Směru-SD, vyvolala v zemi pod Tatrami rovněž protivládní demonstrace. Mítinky po celé zemi byly nejmohutnějšími demonstracemi od takzvané sametové revoluce, která před 30 lety vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu.
"Co se týče širší společnosti, tak lze hovořit o šoku, protože něco takového jako vražda novináře kvůli jeho práci bylo zcela nepředstavitelné. Mobilizace (veřejnosti) od roku 1989 takovéto rozměry nenabrala," řekl Baboš.
Politolog upozornil, že už před Kuciakovou vraždou byla slovenská společnost rozpolcená. "Vražda novináře a některé události po ní polarizaci společnosti ještě více prohloubily. Mnoho lidí se uzavřelo ve smyslu, že nepřijímají kritiku vůči těm stranám, s nimiž se ztotožňují," dodal.
Hlubší polarizace společnosti je podle Baboše na škodu, protože v praxi například komplikuje formování koalic do budoucna, zvláště v době, když má ve sněmovně zastoupení krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). "Ani jeden z tradičních táborů, ať již kolem Směru-SD nebo kolem pravicových stran, není schopen sám poskládat většinu do budoucna," řekl Baboš v reakci na většinu průzkumů veřejného mínění, podle kterých by tříčlenná koalice už neměla většinu ve sněmovně. Tu by ale nezískaly ani opoziční strany bez LSNS, s níž ostatní větší parlamentní strany spolupráci odmítly.
Baboš uvedl, že bývalý trojnásobný slovenský premiér Fico a jeho strana ztrácely popularitu už před Kuciakovou vraždou. Zatímco v parlamentních volbách v roce 2012 Směr-SD získal 44,4 procenta hlasů, o čtyři roky později už jen 28,28 procenta a nyní se popularita této stále nejsilnější parlamentní strany pohybuje kolem 22 procent.
Směr-SD zaznamenal ztráty i v posledních krajských a komunálních volbách. Stranu navíc loni na podzim opustil její někdejší místopředseda a exministr kultury Marek Maďarič, který byl médii dříve označován ideologem Směru-SD.
Sám Fico před pěti lety neuspěl v přímých prezidentských volbách a minulý týden se slovenský expremiér vzdal kandidatury na ústavního soudce. Učinil tak poté, co ho předem odmítla podpořit jedna z vládních stran a po informacích tisku, že by ho prezident Andrej Kiska ze širšího seznamu kandidátů za ústavního soudce nevybral.
Související
V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil
Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
Ján Kuciak , vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Slovensko , Smer SD , Robert Fico , Demonstrace na Slovensku
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 8 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek