EU chystá omezení nákupu chemikálií. Je to kvůli obavě z terorismu

Návrat bojovníků Islámského státu děsí celou Evropu. EU se obává, že by mohli využívat svých zkušeností z války k provádění teroristických útoků ve svých domovských zemích. Z těchto důvodů přistupuje k zpřísnění nákupu chemických sloučenin vhodných na výrobu bomb.

Evropská komise se spolu s Evropským parlamentem a Evropskou radou dohodla na zpřísnění nařízení z roku 2013, které nechávalo na státech, aby sami regulovali nákup chemikáliích vhodných k výrobě bomby. Reagují tak na jejich poměrně snadnou přístupnost, kdy často stačí jen ukázat průkaz totožnosti.

Zákon, který by měl být platný v roce 2020 a čeká na podepsání na plenárním zasedání Parlamentu, vyžaduje i po masových online obchodnících typu Amazonu, aby do 24 nahlásili podezřelé nákupy. Na rozdíl od kamenných prodejců však online obchody nebudou právně odpovědní za uskutečněnou transakci, pokud se přijde na to, že nenahlásily podezřelý nákup.

EU poukazuje na to, že pravidla pro nákupy chemikálií vhodných pro výrobu bomby jsou velmi volné a liší se stát od státu. Některé země zakazují celé látky, jiné jen vyžadují identifikační číslo před zakoupením, případně požadují, aby prokázal odbornou způsobilost před nákupem.

Teroristé tak mohou nakoupit chemikálie, které jsou v jedné zemi obtížně dostupné, v jiné s volnějšími pravidly. Podomácku vyrobené výbušniny byly použity v celé řadě teroristických útoků v EU, např. v Madridu v roce 2004, v Londýně v roce 2005, v Paříži v roce 2015, v Bruselu v roce 2016 a v Manchesteru v roce 2017.

Jistá uvolněnost pravidel v zemích EU je do značné míry dána tím, že chemické látky vhodné pro výrobu bomb mají i legitimní průmyslové využití. Např. peroxid vodíku, aceton a kyselina sírová, jejíchž kombinací vzniká výbušnina TATP často užívána v teroristických útocích (Manchester, Brusel, Paříž), jsou klíčovými přísadami pro bělící prostředky, laky na nehty nebo hnojiva.

Podle expertů by bylo naivní očekávat, že tato opatření 100% zamezí teroristických útoků, považují to však za krok správným směrem. Hans-Jakob Schindler, ředitel organizace na boj proti terorismu Counter Extremism Project, poukazuje na případ německé prodavačky, která upozornila policii na pokus o nákup podezřele velkého množství peroxidu vodíku. Policie následně zjistila, že daný pár měl ve svém domě zbraně a velké množství materiálů na výrobu bomb.

Podle Schindlera je právě nyní ten vhodný čas na zpřísnění podmínek pro nákup materiálů na výrobu bomb, jak se postupně, ať už oficiálně či neoficiálně, budou vracet bojovníci IS. Lze očekávat, že budou mít značné zkušenosti s výrobou domácích bomb, protože IS je často využíval k tomu, aby učinil škody svým lépe vyzbrojeným protivníkům.

Kurdové na severu Sýrie drží řadu evropských bojovníků IS. Evropa je nechce zpátky. Syrské demokratické síly (SDF), hlavní kurdská bojová jednotka, však varovaly, že jejich ponechání v Sýrii je „časovanou bombou“ protože džihádisté mohou uprchnout a vrátit se do Evropy mimo oficiální kanály a tedy i vědomí evropských zpravodajských služeb.

Americký prezident Donalda Trump varoval, že propustí 800 vězněných bojovníků IS v rámci postupného stahování amerických vojsk ze Sýrie. SDF oznámily, že nehodlají zajaté evropské bojovníky IS propouštět, ale že ti mohou sami uprchnout v případě zmatku, který pravděpodobně nastane, pokud se Turecko po stažení amerických vojsk pokusí vyřešit „teroristickou hrozbu“, kterou považuje Kurdy. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Terorismus Islámský stát (IS) bomby chemie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy