Návrat bojovníků Islámského státu děsí celou Evropu. EU se obává, že by mohli využívat svých zkušeností z války k provádění teroristických útoků ve svých domovských zemích. Z těchto důvodů přistupuje k zpřísnění nákupu chemických sloučenin vhodných na výrobu bomb.
Evropská komise se spolu s Evropským parlamentem a Evropskou radou dohodla na zpřísnění nařízení z roku 2013, které nechávalo na státech, aby sami regulovali nákup chemikáliích vhodných k výrobě bomby. Reagují tak na jejich poměrně snadnou přístupnost, kdy často stačí jen ukázat průkaz totožnosti.
Zákon, který by měl být platný v roce 2020 a čeká na podepsání na plenárním zasedání Parlamentu, vyžaduje i po masových online obchodnících typu Amazonu, aby do 24 nahlásili podezřelé nákupy. Na rozdíl od kamenných prodejců však online obchody nebudou právně odpovědní za uskutečněnou transakci, pokud se přijde na to, že nenahlásily podezřelý nákup.
EU poukazuje na to, že pravidla pro nákupy chemikálií vhodných pro výrobu bomby jsou velmi volné a liší se stát od státu. Některé země zakazují celé látky, jiné jen vyžadují identifikační číslo před zakoupením, případně požadují, aby prokázal odbornou způsobilost před nákupem.
Teroristé tak mohou nakoupit chemikálie, které jsou v jedné zemi obtížně dostupné, v jiné s volnějšími pravidly. Podomácku vyrobené výbušniny byly použity v celé řadě teroristických útoků v EU, např. v Madridu v roce 2004, v Londýně v roce 2005, v Paříži v roce 2015, v Bruselu v roce 2016 a v Manchesteru v roce 2017.
Jistá uvolněnost pravidel v zemích EU je do značné míry dána tím, že chemické látky vhodné pro výrobu bomb mají i legitimní průmyslové využití. Např. peroxid vodíku, aceton a kyselina sírová, jejíchž kombinací vzniká výbušnina TATP často užívána v teroristických útocích (Manchester, Brusel, Paříž), jsou klíčovými přísadami pro bělící prostředky, laky na nehty nebo hnojiva.
Podle expertů by bylo naivní očekávat, že tato opatření 100% zamezí teroristických útoků, považují to však za krok správným směrem. Hans-Jakob Schindler, ředitel organizace na boj proti terorismu Counter Extremism Project, poukazuje na případ německé prodavačky, která upozornila policii na pokus o nákup podezřele velkého množství peroxidu vodíku. Policie následně zjistila, že daný pár měl ve svém domě zbraně a velké množství materiálů na výrobu bomb.
Podle Schindlera je právě nyní ten vhodný čas na zpřísnění podmínek pro nákup materiálů na výrobu bomb, jak se postupně, ať už oficiálně či neoficiálně, budou vracet bojovníci IS. Lze očekávat, že budou mít značné zkušenosti s výrobou domácích bomb, protože IS je často využíval k tomu, aby učinil škody svým lépe vyzbrojeným protivníkům.
Kurdové na severu Sýrie drží řadu evropských bojovníků IS. Evropa je nechce zpátky. Syrské demokratické síly (SDF), hlavní kurdská bojová jednotka, však varovaly, že jejich ponechání v Sýrii je „časovanou bombou“ protože džihádisté mohou uprchnout a vrátit se do Evropy mimo oficiální kanály a tedy i vědomí evropských zpravodajských služeb.
Americký prezident Donalda Trump varoval, že propustí 800 vězněných bojovníků IS v rámci postupného stahování amerických vojsk ze Sýrie. SDF oznámily, že nehodlají zajaté evropské bojovníky IS propouštět, ale že ti mohou sami uprchnout v případě zmatku, který pravděpodobně nastane, pokud se Turecko po stažení amerických vojsk pokusí vyřešit „teroristickou hrozbu“, kterou považuje Kurdy.
Související
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
Fico ostře kritizuje roli EU ve sporu Bratislavy s Kyjevem ohledně ruského plynu
EU (Evropská unie) , Terorismus , Islámský stát (IS) , bomby , chemie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 2 hodinami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 3 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 4 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 5 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 6 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 6 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 7 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 8 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 8 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 9 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 10 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 11 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 12 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.
Zdroj: Libor Novák