Zásadní obrat v brexitu? Mayová ustoupila od požadavku upravit rozvodovou dohodu s EU

Cílem britské premiérky Theresy Mayové před večerním jednáním v Bruselu je získat od Evropské unie nová ujištění o tom, že tzv. irská pojistka v brexitové dohodě by nemohla platit trvale. Uvádí to na svých webech deníky The Guardian a The Daily Telegraph. Britská vláda podle všeho ustoupila od požadavku upravit "rozvodovou" dohodu s EU, což je krok, který unijní země odmítají.

Ještě v úterý mluvčí Mayové na pravidelné tiskové konferenci zopakoval, že vláda usiluje o návrat k vyjednávání o textu brexitové dohody. Ministr financí Philip Hammond ale podle The Guardian večer potvrdil, že "alternativní ujednání", které místo irské pojistky požadují britští poslanci, již není vládním cílem.

"Downing Street nyní koncentruje své snahy na dohodnutí nového právního textu, který by stanovil, že pojistka, jež by Británii svázala v celní unii s EU, nemůže být časově neomezená," píše The Daily Telegraph.

Brexitová dohoda přitom krizový plán vytvořený pro odvrácení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem definuje jako dočasné opatření. EU ale nechce stanovit konkrétní nejzazší termín pro ukončení jeho platnosti a britský generální prokurátor Geoffrey Cox loni ve své analýze uvedl, že by teoreticky mohla působit neomezeně, což má za následek odpor řady euroskeptických britských poslanců. EU nicméně zdůrazňuje, že zavedení pojistky, případně její dlouhodobé uplatňování, si stejně jako Londýn rovněž nepřeje.

Mayová se dnes v 18:30 SEČ sejde s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a už předtím bude v Bruselu jednat Cox a britský ministr pro brexit Stephen Barclay. Ačkoli by pokrok v podobě nového ujištění týkajícího se pojistky nejspíše sám o sobě nebyl pro britské poslance dostatečný, mohl by vést k tomu, že generální prokurátor Cox změní svou interpretaci tohoto mechanismu. Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt se dnes nechal slyšet, že pokud by se tak stalo, schválení dohody o brexitu v Dolní sněmovně by bylo možné.

Podle The Daily Telegraph i agentury Bloomberg plánuje Mayová postavit britské poslance před nové hlasování o dohodnutých podmínkách brexitu začátkem příštího týdne. Chce tak prý předejít rezignacím velkého počtu členů vlády, které jí hrozí v případě pokračování patové situace kolem brexitu. Mayová by za takové situace rovněž mohla nad brexitovým procesem ztratit kontrolu, neboť už za týden by se mohlo znovu hlasovat o opozičním plánu s cílem vynutit si odklad brexitu a zabránit tak odchodu z EU bez dohody.

Pokud dnešní jednání v Bruselu přinese posun, lídři členských zemí Unie by mohli plán potvrdit o víkendu v egyptském Šarm aš-Šajchu, kde se uskuteční summit s představiteli Ligy arabských států. Předseda EK Juncker nicméně očekávání před dnešními schůzkami mírnil. "Nevidíme dostatečný posun na to, abych mohl čekat, že to bude diskuse s konkrétním výsledkem. Nevím, s čím zítra paní Mayová přijde," řekl v úterý novinářům.

“Brexit has redefined the Tory Party - undoing all the efforts to modernise it”. Read the resignation letter to @theresa_may sent by @sarahwollaston @heidiallen75 and @Anna_Soubry (attached). It is powerful pic.twitter.com/C8LxOfCr7B

— Robert Peston (@Peston) 20. února 2019

Pravděpodobnost, že Británie na konci března odejde z EU bez dohody, každým dnem roste. Podle moderátora televize ITV Roberta Pestona nyní unijní představitelé otevřeně odhadují možnost tohoto scénáře na 60 procent.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) irsko Jean-Claude Juncker

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 55 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 56 minutami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní progresivismu, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé

Rusko zahájilo v noci největší koordinovaný útok na Ukrajinu od začátku září. Celá země se ocitla pod varováním před vzdušnými nálety, když Rusko vypustilo desítky dronů a raket z různých míst. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy