Brexitová nejistota: Mayová opět odložila datum hlasování. Průmyslové skupiny doufají, že to bylo naposledy

Zdá se, že tento týden nepřinese ze „světa Brexitu“ nic nového. Původně se mělo dnes v Dolní sněmovně britského parlamentu konat opětovné hlasování o dohodě o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Mayová cestou na nedělní summit EU a Ligy arabských států nicméně datum opět odsunula se slovy, „že se finální hlasování o dohodě bude konat do 12. března“. To však bude Británie pouhých 17 dní od oficiálního data odchodu z EU. Stihne se dohoda do té doby v parlamentu odhlasovat či nikoliv?

Jednání o brexitu se již několik týdnů nacházejí ve slepé uličce. Na jedné straně probíhajících rozhovorů stojí britští poslanci požadující legálně-závazné změny v dohodě, které by zajistily její projití sněmovnou, na straně druhé stojí unijní lídři hlásající, že se brexitová dohoda znovu otevírat a měnit nebude. Uprostřed těchto dvou pólů stojí premiérka Mayová, která se snaží patovou situaci prolomit, zatím však neúspěšně.

Proces odchodu se tak nadále komplikuje a protahuje, lídr opozice Jeremy Corbyn proto označil jednání premiérky za bezohledné. Neméně odlišně reagovali na další odklad hlasování například i mnozí obchodní zástupci nebo podnikatelé, kteří se obávají odchodu země z bloku bez dohody, před kterou s důrazem varovaly průmyslové skupiny napříč zemí. Ty doufají, že tento odklad hlasování je již poslední a že budou v případě jeho opětovného neúspěchu o dalších vládních krocích včas informovány, uvedl britský deník Daily Mail. Každý den bez dohody by pro Británii znamenal méně investic a méně pracovních míst a na takové dopady se musí podniky i britské obyvatelstvo včas náležitě připravit.

Mezi rozhovory se svými unijními protějšky zavítala ministerská předsedkyně o uplynulém víkendu do Egypta, kde se konal již zmíněný dvoudenní summit hlav států EU a Arabské ligy. Mayová před jeho samotným zahájením zdůraznila, že v uplynulém týdnu bylo dosaženo nemalých pokroků v jednáních s EU, konkrétně vyzdvihla vyjednávání s Evropskou komisí. Velká Británie dle slov premiérky opustí unii 29. března a s dohodou, na které aktuálně ona a její kabinet společně intenzivně pracují.

Vládní kroky však nadále způsobují podnikům mnoho nejistot a vyvolávají obavy ohledně časového harmonogramu a toho, zda bude od poloviny března dostatek času na dosažení dohody a přijetí nezbytných právních předpisů, které zamezí případnému odchodu bez dohody, uvedl generální ředitel Britské obchodní komory Adam Marshall. Zároveň pro Financial Times řekl, že: „nedostatečně jasná finální podoba brexitu potlačuje investice a růst a vede ke zbytečným nákladům, neschopnosti plánovat a ztrátě obchodních příležitostí."

Další odklad finálního hlasování a samotnou premiérkou i aktuálně zmiňované odložení samotného vystoupení Británie z unie způsobuje pokles důvěry ze strany spotřebitelů i pokles ekonomické aktivity jako takové. Britská stavební společnost Galliford Try předpověděla, že více kontrolovaný odchod dle jasných podmínek vyjednané dohody by celý proces učinil mnohem zvladatelnějším a nezpůsobil by vážnější negativní dopady na obchod a podnikání. Pokračující nejistota ohledně brexitu i ohledně následného upořádání vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií tedy obchodní a další sektory nadále brzdí.

Situaci neulehčuje ani skutečnost, že stále více britských občanů a voličů podporuje prodloužení lhůty článku 50, jak ukazuje exkluzivní průzkum veřejného mínění serveru Politico ve spolupráci s Hanbury strategy. Podle něj podporuje prodloužení doby pro vyjednání dohody 47 % dotázaných respondentů, zatímco proti němu se staví 26 % účastníků průzkumu. Ani samotná Mayová tuto možnost nyní nevylučuje, představuje si ale prodloužení doby na dojednání brexitové dohody maximálně o 3 měsíce, pokud by v polovině března parlament dohodu opět odmítl, nebo pokud by případně odmítl i možnost vystoupení z EU bez dohody.

I přesto premiérka nadále trvá na tom, že Dolní sněmovně předloží za dva týdny dohodu, kterou poslanci schválí. Do popředí politických i veřejných diskuzí se nicméně dostává i možnost konání druhého referenda, jehož podpora od loňského listopadu vzrostla, zatímco ve stejném časovém rozmezí klesla podpora odchodu Británie z bloku bez dohody.

Prodloužení lhůty článku 50 a tedy odložení data brexitu podporuje i předseda Evropské rady Donald Tusk, který takovouto možnost označil na počátku týdne za "racionální řešení." Je tedy více než pravděpodobné, že pokud poslanci v březnu rozchodovou dohodu neschválí, dojde k prodloužení doby pro její dojednávání. Aktuálně však není jasné, kdy by v takovém případě Spojené království z Evropské unie vystoupilo. Nejistota bude tedy nadále britskými, ale i pevninskými evropskými, firmami a podniky nějakou dobu zmítat.

Související

Více souvisejících

Brexit Ekonomika Donald Tusk Theresa Mayová Summit EU

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Zdroj: David Holub

Další zprávy