Zdá se, že tento týden nepřinese ze „světa Brexitu“ nic nového. Původně se mělo dnes v Dolní sněmovně britského parlamentu konat opětovné hlasování o dohodě o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Mayová cestou na nedělní summit EU a Ligy arabských států nicméně datum opět odsunula se slovy, „že se finální hlasování o dohodě bude konat do 12. března“. To však bude Británie pouhých 17 dní od oficiálního data odchodu z EU. Stihne se dohoda do té doby v parlamentu odhlasovat či nikoliv?
Jednání o brexitu se již několik týdnů nacházejí ve slepé uličce. Na jedné straně probíhajících rozhovorů stojí britští poslanci požadující legálně-závazné změny v dohodě, které by zajistily její projití sněmovnou, na straně druhé stojí unijní lídři hlásající, že se brexitová dohoda znovu otevírat a měnit nebude. Uprostřed těchto dvou pólů stojí premiérka Mayová, která se snaží patovou situaci prolomit, zatím však neúspěšně.
Proces odchodu se tak nadále komplikuje a protahuje, lídr opozice Jeremy Corbyn proto označil jednání premiérky za bezohledné. Neméně odlišně reagovali na další odklad hlasování například i mnozí obchodní zástupci nebo podnikatelé, kteří se obávají odchodu země z bloku bez dohody, před kterou s důrazem varovaly průmyslové skupiny napříč zemí. Ty doufají, že tento odklad hlasování je již poslední a že budou v případě jeho opětovného neúspěchu o dalších vládních krocích včas informovány, uvedl britský deník Daily Mail. Každý den bez dohody by pro Británii znamenal méně investic a méně pracovních míst a na takové dopady se musí podniky i britské obyvatelstvo včas náležitě připravit.
Mezi rozhovory se svými unijními protějšky zavítala ministerská předsedkyně o uplynulém víkendu do Egypta, kde se konal již zmíněný dvoudenní summit hlav států EU a Arabské ligy. Mayová před jeho samotným zahájením zdůraznila, že v uplynulém týdnu bylo dosaženo nemalých pokroků v jednáních s EU, konkrétně vyzdvihla vyjednávání s Evropskou komisí. Velká Británie dle slov premiérky opustí unii 29. března a s dohodou, na které aktuálně ona a její kabinet společně intenzivně pracují.
Vládní kroky však nadále způsobují podnikům mnoho nejistot a vyvolávají obavy ohledně časového harmonogramu a toho, zda bude od poloviny března dostatek času na dosažení dohody a přijetí nezbytných právních předpisů, které zamezí případnému odchodu bez dohody, uvedl generální ředitel Britské obchodní komory Adam Marshall. Zároveň pro Financial Times řekl, že: „nedostatečně jasná finální podoba brexitu potlačuje investice a růst a vede ke zbytečným nákladům, neschopnosti plánovat a ztrátě obchodních příležitostí."
Další odklad finálního hlasování a samotnou premiérkou i aktuálně zmiňované odložení samotného vystoupení Británie z unie způsobuje pokles důvěry ze strany spotřebitelů i pokles ekonomické aktivity jako takové. Britská stavební společnost Galliford Try předpověděla, že více kontrolovaný odchod dle jasných podmínek vyjednané dohody by celý proces učinil mnohem zvladatelnějším a nezpůsobil by vážnější negativní dopady na obchod a podnikání. Pokračující nejistota ohledně brexitu i ohledně následného upořádání vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií tedy obchodní a další sektory nadále brzdí.
Situaci neulehčuje ani skutečnost, že stále více britských občanů a voličů podporuje prodloužení lhůty článku 50, jak ukazuje exkluzivní průzkum veřejného mínění serveru Politico ve spolupráci s Hanbury strategy. Podle něj podporuje prodloužení doby pro vyjednání dohody 47 % dotázaných respondentů, zatímco proti němu se staví 26 % účastníků průzkumu. Ani samotná Mayová tuto možnost nyní nevylučuje, představuje si ale prodloužení doby na dojednání brexitové dohody maximálně o 3 měsíce, pokud by v polovině března parlament dohodu opět odmítl, nebo pokud by případně odmítl i možnost vystoupení z EU bez dohody.
I přesto premiérka nadále trvá na tom, že Dolní sněmovně předloží za dva týdny dohodu, kterou poslanci schválí. Do popředí politických i veřejných diskuzí se nicméně dostává i možnost konání druhého referenda, jehož podpora od loňského listopadu vzrostla, zatímco ve stejném časovém rozmezí klesla podpora odchodu Británie z bloku bez dohody.
Prodloužení lhůty článku 50 a tedy odložení data brexitu podporuje i předseda Evropské rady Donald Tusk, který takovouto možnost označil na počátku týdne za "racionální řešení." Je tedy více než pravděpodobné, že pokud poslanci v březnu rozchodovou dohodu neschválí, dojde k prodloužení doby pro její dojednávání. Aktuálně však není jasné, kdy by v takovém případě Spojené království z Evropské unie vystoupilo. Nejistota bude tedy nadále britskými, ale i pevninskými evropskými, firmami a podniky nějakou dobu zmítat.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Ekonomika , Donald Tusk , Theresa Mayová , Summit EU
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se příští víkend nečekaně oteplí
včera
Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi
včera
Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska
včera
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
včera
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno včera
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
včera
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
včera
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
včera
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
včera
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
včera
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
včera
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
včera
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
včera
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
včera
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
včera
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
včera
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
včera
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
16. listopadu 2024 22:24
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
16. listopadu 2024 22:18
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun).
Zdroj: David Holub