Na Slovensku se blíží termín prezidentských voleb 16. března 2019. Vzhledem k tomu, že současný prezident Andrej Kiska odmítl pokus o opětovné zvolení nemá volba jednoznačného favorita. Po odstoupení Roberta Mistríka je aktuálně největší favoritkou Zuzana Čaputová.
Možnosti výběru mají naši východní sousedé opravdu široké, do prvního kola volby se přihlásilo 15 kandidátů. Nicméně poté, co odstoupil jeden z favoritů vědec a podnikatel Robert Mistrík, je již ve hře jen 14 kandidátů. Zuzana Čaputová a Robert Mistrík cílili oba na liberálně orientované voliče. Mistrík odstoupil, jelikož nechtěl tříštit síly a dát tak prostor opačným názorovým proudům. Zejména chtěl zamezit šanci postoupit do druhého kola Štefanu Harabinovi, bývalému ministru spravedlnosti, který si svého času telefonoval s narkobaronem Bakim Sadikim a rovněž stál za kontroverzním odvoláváním soudců. Kontakty slovenských politiků s podsvětím jsou po vraždě novináře Jana Kuciaka na Slovensku obzvláště ožehavým tématem.
Podle současných průzkumů má největší šanci vedle Čaputové postoupit do druhého kola eurokomisař Maroš Šefčovič, který je kandidátem podporovaným stranou SMER, ovládající dlouhodobě slovenskou politiku pod předsednictvím Roberta Fica. Čaputová s Mistríkem se proti Šefčovičovi rovněž vymezovali, považují ho za Ficovu prodlouženou ruku.
Přestože nepatří mezi favority, často je skloňováno jméno nacionalisty a bývalého bánskobystrického župana Mariána Kotleby. Přestože nebyl za politický extrémismus nikdy odsouzen, je za extrémistu považován. Bývalý pedagog obdivuje Josefa Tisa a období fašistického Slovenského štátu.
Jako levicový radikál se prezentuje také vysokoškolský učitel Eduard Chmelár, který se proslavil svými snahami o stavbu památníků obětem kapitalizmu. Václava Havla například prohlašuje za lháře.
Na post slovenského prezidenta kandiduje i Maďar Béla Bugár. Předseda parlamentní strany Most-Híd určitě osloví maďarskou menšinu na Slovensku, ovšem nedá se čekat, že by zvítězil ziskem většiny slovenských hlasů.
Volby se neobešly bez několika kuriozit. Kandidovat chtěla původně například Gabriela Drobová, ředitelka módní televize Fashion TV. Před tím pracovala jako producentka a dramaturgyně reality show Zámena manželiek nebo Slovensko hľadá Superstar . Ještě větší ohlas vyvolal pokus o kandidaturu důchodce Jana Molnára. Pokusil se získat podpisy poslanců (pro podání oficiální kandidatury je potřeba petice 15 000 občanských podpisu, anebo 15 podpisů poslanců). Ty skutečně získal, ale podvodem, poslanci se pak od autogramů, které důchodci udělili distancovali.
Poslední průzkumy favorizují právničku Zuzanu Čaputovou, byť se jedná o průzkumy, které ještě nezohlednily Mistrikovu rezignaci, na druhou stranu ta by Čaputovou měla ještě posílit. Původně byla místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivne Slovensko považována za jednoho z outsiderů voleb, ale účast v diskuzích prezidentských kandidátů ji přinesla podle průzkumů řadu voličů.
Související
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot
Slovensko , Prezident SR , Zuzana Čaputová , Robert Mistrík , Marián Kotleba , Béla Bugár
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 1 hodinou
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 1 hodinou
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 1 hodinou
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 2 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 2 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 3 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 3 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 3 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 4 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák