Přehled kandidátů: Bude mít Slovensko první prezidentku? Čaputová je favoritka

Na Slovensku se blíží termín prezidentských voleb 16. března 2019. Vzhledem k tomu, že současný prezident Andrej Kiska odmítl pokus o opětovné zvolení nemá volba jednoznačného favorita. Po odstoupení Roberta Mistríka je aktuálně největší favoritkou Zuzana Čaputová.

Možnosti výběru mají naši východní sousedé opravdu široké, do prvního kola volby se přihlásilo 15 kandidátů. Nicméně poté, co odstoupil jeden z favoritů vědec a podnikatel Robert Mistrík, je již ve hře jen 14 kandidátů. Zuzana Čaputová a Robert Mistrík cílili oba na liberálně orientované voliče. Mistrík odstoupil, jelikož nechtěl tříštit síly a dát tak prostor opačným názorovým proudům. Zejména chtěl zamezit šanci postoupit do druhého kola Štefanu Harabinovi, bývalému ministru spravedlnosti, který si svého času telefonoval s narkobaronem Bakim Sadikim a rovněž stál za kontroverzním odvoláváním soudců. Kontakty slovenských politiků s podsvětím jsou po vraždě novináře Jana Kuciaka na Slovensku obzvláště ožehavým tématem.

Podle současných průzkumů má největší šanci vedle Čaputové postoupit do druhého kola eurokomisař Maroš Šefčovič, který je kandidátem podporovaným stranou SMER, ovládající dlouhodobě slovenskou politiku pod předsednictvím Roberta Fica. Čaputová s Mistríkem se proti Šefčovičovi rovněž vymezovali, považují ho za Ficovu prodlouženou ruku.

Přestože nepatří mezi favority, často je skloňováno jméno nacionalisty a bývalého bánskobystrického župana Mariána Kotleby. Přestože nebyl za politický extrémismus nikdy odsouzen, je za extrémistu považován. Bývalý pedagog obdivuje Josefa Tisa a období fašistického Slovenského štátu.

Jako levicový radikál se prezentuje také vysokoškolský učitel Eduard Chmelár, který se proslavil svými snahami o stavbu památníků obětem kapitalizmu. Václava Havla například prohlašuje za lháře.

Na post slovenského prezidenta kandiduje i Maďar Béla Bugár. Předseda parlamentní strany Most-Híd určitě osloví maďarskou menšinu na Slovensku, ovšem nedá se čekat, že by zvítězil ziskem většiny slovenských hlasů.

Volby se neobešly bez několika kuriozit. Kandidovat chtěla původně například Gabriela Drobová, ředitelka módní televize Fashion TV. Před tím pracovala jako producentka a dramaturgyně reality show Zámena manželiek nebo Slovensko hľadá Superstar . Ještě větší ohlas vyvolal pokus o kandidaturu důchodce Jana Molnára. Pokusil se získat podpisy poslanců (pro podání oficiální kandidatury je potřeba petice 15 000 občanských podpisu, anebo 15 podpisů poslanců). Ty skutečně získal, ale podvodem, poslanci se pak od autogramů, které důchodci udělili distancovali.

Poslední průzkumy favorizují právničku Zuzanu Čaputovou, byť se jedná o průzkumy, které ještě nezohlednily Mistrikovu rezignaci, na druhou stranu ta by Čaputovou měla ještě posílit. Původně byla místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivne Slovensko považována za jednoho z outsiderů voleb, ale účast v diskuzích prezidentských kandidátů ji přinesla podle průzkumů řadu voličů.

Související

Více souvisejících

Slovensko Prezident SR Zuzana Čaputová Robert Mistrík Marián Kotleba Béla Bugár

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy