Barnier stále ve hře: Může být šéfem Evropské komise? Macronovu podporu už má

Francie chce podpořit Michela Barniera na předsedu Evropské komise v případě, že nynější hlavní vyjednavač pro brexit o to projeví zájem. Barnier, který neřekl ne, hraje o předsednictví komise, řekl agentuře Reuters zdroj blízký francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi.

Barnier: Všechno má svůj čas. Macron ho podporuje

Nechtěl se jasně vyjádřit. Michel Barnier, bývalý ministr zemědělství, stále ale zároveň i člen francouzských Republikánů (LR) se, i přes své výhrady k politickému programu strany pro volby do Evropského parlamentu, nevzdává myšlenky, že by mohl usilovat o předsednictví Evropské komise. Předsedou nynější Evropské komise je od roku 2014 bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

„Všechno má svůj čas," dodal, aniž by zásadně vyloučil svou možnou kandidaturu. Republikáni, na jejichž čele stojí Laurent Wauquiez, nabízeli Barnierovi na podzim loňského roku, aby vedl kandidátu LR, ten ale odmítl s odkazem na složitá jednání kolem brexitu. I dnes mluví ve stejném duchu. „Dnes jsem (...) zcela, 100 procenty zaměřen na svůj úkol. Vidíte, že zatím není u konce," řekl dnes na veřejnoprávní rozhlasové stanici Franceinfo. Jednání mezi Londýnem a Bruselem, jež by mělo k 29. březnu vyústit odchodem Spojeného království z Evropské unie (EU), se zadrhávají kvůli obtížnosti situace v britském parlamentu.

Podle agentury Reuters má bývalý evropský komisař pro jednotný trh, jenž významnou měrou přispěl k budování bankovní unii a posílení eura, zájem. „Barnier hraje o předsednictví komise," cituje Reuters blízký zdroj francouzského prezidenta Macrona. „Macron ho bude podporovat, pokud bude schopen se prosadit," tvrdí. Ale strategie patří jemu, to není strategie Macrona, dodává

Za normálních okolností by předsednictví Evropské komise mělo, pokud zvítězí strany, které náleží do frakce Strany evropských lidovci (EPP), připadnout německému kandidátu křesťanskému sociálovi Manfredu Weberovi, podporovaném kancléřkou Angelou Merkelovou, jenž získal 8. prosince loňského roku podporu celé Evropské lidové strany (EPP). Všechno ale může být jinak. A ve hře je hned několik možností.

Špičkoví kandidáti se nemusí prosadit. Všechno může být jinak!

To by jednak předpokládalo, že dojde k opakování procesu výběru v rámci metody tzv. špičkových kandidátů, což umožnilo v roce 2014 Jeanu-Claudu Junckerovi vyhrát. Tento mechanismus ale již několikrát Francii zpochybnila, neboť si vyhradila možnost separátně vyjednávat v rámci Evropské rady. Pokud se hlavy států a vlád EU rozhodnou jinak, Evropský parlament, který získal v posledních letech vyšší pravomoci, hrozí, že komisi v červenci nepotvrdí při hlasování.

Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že EPP klesá v podpoře a dosavadní aliance s druhou největší skupinou, složenou ze socialistů a demokratů, bude také výrazně nižší, rozhodně ne ale většinou ve Štrasburku a Bruselu. Socialisté i lidovci se ocitají pod tlakem protisystémových a populistických sil, které byly dosud v Evropském parlamentu marginální.

Prezident Emmanuel Macron se snaží, aby budoval spojenectví s řadou evropských středových formací, čímž významně zpochybnit dosavadní nadřazenost dvou hlavních skupin – lidovců a socialistů (s demokraty). Teprve výsledky ovšem rozhodnou, jak by mohla tato aliance fungovat a v jaké eventuální volební koalici se ocitnou se Stranou zelených, liberály a sociálními demokratů, kteří by mohli být spojenci při výběru kandidáta na předsedu Evropské komise.

„Forma koalice je možná s vysokým stupněm důležitosti dané ambice," tvrdí blízký Macronův informátor. Jmenování Michela Barniera by tím pádem ale neměla být pouze na úrovni obyčejné kandidatury, která by přišla na řadu v případě, že by Manfred Weber nedokázal vytvořit parlamentní většinu za svým jménem, o co nynější francouzská reprezentace hraje.

Francie zůstává díky Macronovi velkou zemí na čele evropského projektu

Evropský vyjednavač brexitu, jehož práce byla opakovaně chválena prezidentem Emmanuelem Macronem a dalšími evropských lídry, ve středu podpořil evropskou politiku francouzského prezidenta, a od Republikánů požadoval „vyjasnění" jejich pozice. „Víc než vyřizování účtů na národní úrovni mne zajímá moje země, jež dnes na základě podnětů prezidenta Macrona - a chtěl bych to říct, protože si to myslím - zůstává velkou zemí na čele evropského projektem," řekl pro Franceinfo.

Michel Barnier podotýká, že aliance evropských lidovců s ostatními „klasickými"stranami bude v příštím Evropském parlamentu nezbytná, aby mohla čelit stranám extrémní pravice a extrémní levice. „Tato strana (EPP) vždy pracovala s ostatními, a to bude i tentokrát jejím závazkem, aby strany pravého středu, Socialistická strana, liberálové, a velká nová centristická rodina, ke které bezpochyby patří i (Macronova) stranu Na pochodu, a bezpochyby také Zelení, dokáží společně spolupracovat, aby změnili, co má být změněno a udrželi, co je třeba udržet na evropské úrovni," vysvětlil.

Sám dodal, že bude volit pro svou politickou v evropských volbách, jež se ve Francii konají v jediný den 26. května. „Zůstávám v mé rodině, kterou je Evropská lidová stranou," dodal pro jistotu. Francouzští Republikáni, kteří podporovali a schválili kandidaturu Manfreda Webera, nejsou ani proti možnému jmenování Michela Barniera.

„V absolutním (slova smyslu), samozřejmě, Michel Barnier je někdo, jehož kvality nemusejí být prokazovány a jehož odborné znalosti o evropských otázkách jsou zásadní," potvrdil François-Xavier Bellamy, jenž stojí na čele kandidátky Republikánů do voleb při setkání s novináři během dnešního oběda tiskové skupiny Europresse, doplňuje Reuters.

Související

Michel Barnier

Macron jmenoval premiérem Francie Michela Barniera

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek jmenoval premiérem Michela Barniera, bývalého několikanásobného ministra, eurokomisaře a hlavního vyjednavače Evropské unie pro brexit. Barnier dostal za úkol sestavit novou vládu, informuje server France24.
EU

NÁZOR: Házení viny na EU je u politiků známka populismu, naznačuje profesor

Nedávný útok Michela Barniera na pravomoci Evropského soudu mnohé překvapil, konstatuje Alberto Alemanno v komentáři pro server Politico. Profesor práva působící na Vysoké škole obchodních studií v Paříži pokládá otázku, jak je možné, že někdejší hlavní vyjednavač EU pro brexit se změnil z horlivého zastánce unijní integrity ve vlasteneckého obhájce francouzských zájmů.

Více souvisejících

Michel Barnier EU (Evropská unie) Brexit Emmanuel Macron Manfred Weber (šéf EPP)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 1 hodinou

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy