Vojska USA budou trvale nasazena na Slovensku? Šíří se spekulace

Slovensko nejedná ani nejednalo se Spojenými státy o trvalé přítomnosti amerických vojáků na slovenském území. Podle veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Reagoval na dřívější vyjádření ministerstva obrany, které se rozhodlo nepokračovat v jednáních s USA o čerpání peněz na rekonstrukci slovenských vojenských letišť a zdůvodnilo to vytvářením právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi. Prezident Andrej Kiska nabídku USA na poskytnutí příspěvku 105 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) obhajoval.

Všechny informace o možnosti usazení amerických vojáků na Slovensku jsou podle ministra lži a účelové spekulace.

Ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že v případě podepsání příslušné dohody s USA by se vytvořil precedent, který by umožňoval působení cizích vojsk na území Slovenska. Podle slovenské ústavy souhlas s působením zahraničních vojáků v zemi dává vláda nebo parlament, a to v závislosti na typu mise.

Postup ministerstva obrany kritizoval prezident Kiska, který zmínil i vysoký investiční dluh při modernizaci slovenské armády. "Pro mě je nepochopitelné, když náš spojenec nabízí finanční pomoc a my ji odmítáme. Samozřejmě, je na vyjednávací schopnosti ministerstva obrany, za jakých podmínek a co všechno musí smlouva obsahovat," uvedl Kiska v prohlášení. Za zvláště nepochopitelný označil slovenský prezident postoj ministerstva obrany v souvislosti s tím, že vlastní peníze musí Slovensko investovat do oprav silnic, nemocnic nebo škol.

Bývalý ředitel pro vyzbrojování na slovenském ministerstvu obrany Stanislav Szabo RTVS řekl, že Slovensko v roce 2008 bez podmínek přijalo od Spojených států peníze na rekonstrukci armádního letiště Sliač. Součástí tehdejší koalice byla i Slovenská národní strana (SNS), která se nyní k nabídce Spojených států staví odmítavě a která navrhla členem vlády nynějšího ministra obrany Petera Gajdoše. Stávající vedení SNS se netají svým vstřícným postojem vůči Rusku.

Na letecké základně Sliač na středním Slovensku působí i ruští technici, a to kvůli tomu, že slovenská armáda využívá letadla MiG-29 ruské výroby. Slovensko loni podepsalo smlouvu o nákupu nejmodernější verze amerických stíhaček F-16 a do jejich dodání bude Bratislava v příštích letech prodlužovat životnost části migů.

Nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita vybídla premiéra Petera Pellegriniho, aby kvůli odmítnutí zmíněného finančního příspěvku od USA navrhl odvolání Gajdoše z funkce ministra obrany. Podle RTVS ministerstvo obrany odmítlo nabídku Spojených států bez vědomí premiéra i ministra zahraničí.

Peníze nabídly Spojené státy v rámci Evropské iniciativy odstrašování, která má podpořit obrannou způsobilost především v zemích na východním křídle NATO. Podle slovenského ministerstva zahraničí nabídku Spojených států zatím neodmítla žádná z oslovených zemí, včetně Maďarska. Slovenská diplomacie také připomněla programové prohlášení vlády, ve kterém se kabinet vyslovil i pro rozvoj obranné infrastruktury na podporu slovenské armády a spojeneckých sil.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Miroslav Lajčák Americká armáda (U.S. ARMY) Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy