Němečtí poslanci mají políčeno na diesely. V některých městech už platí zákazy

Zabránit dalším zákazům jízdy starších dieselových aut a omezit jejich případné dopady na řidiče má dvojice novel zákonů, které dnes schválil německý parlament. Částečné zákazy jízdy pro starší naftové vozy, které jsou zodpovědné za velkou část škodlivých emisí oxidu dusičitého (NO2), už platí v Hamburku a Stuttgartu. Během roku k nim z rozhodnutí německých soudů mají přibýt i další města.

I když se v německých městech postupně čistota ovzduší zlepšuje, stále jich řada nedodržuje limity pro oxid dusičitý, které přitom platí už od roku 2010. V roce 2017 se nad limitem 40 mikrogramů oxidu dusičitého na metr krychlový v ročním průměru pohybovalo 65 měst, z nichž 15 překročilo i hladinu 50 mikrogramů NO2 na metr krychlový. Německé soudy už proto nařídily částečné zákazy jízd ve městech jako jsou Berlín, Frankfurt nad Mohanem nebo Essen. Vstoupit v platnost mají během letoška.

Aby se počet měst se zákazy dále nerozšiřoval, upravil dnes Spolkový sněm na návrh vlády velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) zákon o ochraně před emisemi. Novela stanoví, že ve městech, kde není překračována hranice 50 mikrogramů NO2 na metr krychlový v ročním průměru, budou zákazy jízdy "zpravidla" nepřiměřené. V takových případech tedy bude nutné dodržení celoevropského limitu 40 mikrogramů NO2 na metr krychlový dosáhnout jinými opatřeními.

Novela dále určuje, že v městech se zákazy jízdy se tyto nebudou vztahovat na auta splňující emisní normu Euro 6, jakož i na novějšími katalyzátory vybavené autobusy, auta komunálních služeb nebo vozy řemeslníků.

Související úprava zákona o silniční dopravě zase stanovuje, že dodržování zákazu jízdy bude policie moci sledovat jen namátkově a za pomoci přenosných kontrolních zařízení. Data bude muset nejpozději do dvou týdnů smazat.

Zvýšené znečištění oxidem dusičitým si v Německu vybírá velkou daň. Podle studie, kterou loni představil Spolkový úřad pro životní prostředí, zemřelo v zemi jen v roce 2014 kolem 6000 lidí předčasně na nemoci srdce a krevního oběhu způsobené oxidem dusičitým. Drobnému polétavému prachu přičítá studie 41.000 předčasných úmrtí v témže roce.

Související

Více souvisejících

Německo zákaz dieselů auto emise

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy