Bič na neposlušné státy EU? Německo a Belgie oprášily starý plán

Přes dvacet členských zemí Evropské unie dnes podpořilo společný plán Německa a Belgie vytvořit mechanismus, který by měl v budoucnu EU umožnit pravidelné hodnocení kvality právního státu v členských zemích. Na společné tiskové konferenci v Bruselu to uvedli belgický ministr zahraničí Didier Reynders a německý státní tajemník pro EU Michael Roth.

Věc, se kterou Belgie přišla poprvé před třemi lety, chce podle nich nadcházející finské předsednictví EU zařadit mezi své priority a konkrétní návrh by tak měl být hotový ještě letos. O věci dnes ráno diskutovali zástupci všech zemí unie před jednáním Rady pro všeobecné záležitosti věnovaném přípravě březnového summitu unie.

Návrh by byl oddělený od stávající procedury podle sedmého článku unijních smluv, v jejímž rámci už řadu měsíců bez zásadních posunů řeší unijní země stav vlády práva v Polsku a Maďarsku. "Byl by to zcela nový mechanismus, s procedurou podle sedmého článku není žádné právní propojení," zdůraznil Roth. "Evropská unie je unií společných hodnot, ne jenom pouhý společný trh," prohlásil.

Thank you @MiRo_SPD #RuleofLaw #EU ?????? https://t.co/6IC9LBg5bk

— didier reynders (@dreynders) 19. března 2019

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který kromě jiného vede s Varšavou dialog o vládě práva v Polsku, dnes nápad uvítal jako "čestný pokus" dvojice zemí vytvořit prostor k diskusi na téma právního státu. "EU je velmi dobrá v kritice kvality právního státu v kandidátských zemích. Ale když už země vstoupí, mají členové někdy potíže tyto věci navzájem řešit," míní Timmermans. Je podle něj třeba návrh v žádném případě nevnímat jako náhradu role institucí plynoucích z unijních smluv.

Reynders, v minulosti dlouholetý belgický ministr financí, záměr přirovnal ke způsobu jakým je už několik let posuzována rozpočtová situace unijních zemí, kdy o věci jednají státy na základě vstupního hodnocení Evropské komise a doporučují si případné změny.

Podle německého státního tajemníka má plán tři základní cíle. Prvním je jasné vyjádření, že EU má společné hodnoty, které jsou skutečně závazné pro všechny její členy. "Zadruhé potřebujeme jasně určit, co přesně respekt k vládě práva v každodenním životě znamená," poznamenal Roth a upozornil, že politický konsensus v unii v této otázce nyní jednoduše neexistuje. Třetím důvodem je snaha zajistit, že země se budou v této oblasti od sebe navzájem učit.

Německý státní tajemník připomněl, že potíže s vládou práva nemají jen dvě země, které nyní čelí proceduře podle sedmého článku smlouvy. "Jen pro ilustraci - antisemitismus, rasismus, to je velká výzva a břemeno pro nás v Německu. Nenávist k Romům. Náš nový mechanismus by mohl pomoci stavět mosty mezi Východem a Západem, Severem a Jihem, pomoci překonat klišé a stereotypy," míní.

Podle belgického ministra by mělo být v prověrce možné zjistit, zda členská země EU dokáže plnit všechna kritéria kvalitního právního státu. Pokud by tomu tak nebylo, zmínil Reynders varianty spuštění postupu podle článku sedm, posouzení věci unijním soudem, i možnost omezení přístupu k unijním fondům. "Ale základním prvkem je snaha o prevenci a nabídka doporučení změn. Pokud by toho země nevyužila, jsou možné různé mechanismy," dodal.

S možností propojit přístup k unijním penězům s dodržováním zásad právního státu přišla loni Evropská komise v návrzích podoby příštího víceletého rozpočtu EU. V její představě by země EU mohly rozhodnout o omezení nebo zákazu přístupu k unijním finančním prostředkům ve vztahu k některému členskému státu způsobem, který budou mít za přiměřený povaze, závažnosti a rozsahu nedostatků.

Německý státní tajemník Roth dnes tuto věc, která se zemím ze středu a východu EU příliš nelíbí, opět jednoznačně podpořil. Je to podle jeho slov priorita Berlína v nadcházejících závěrečných jednáních o podobě a pravidlech dlouhodobého unijního rozpočtu pro roky 2021 až 2027.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Německo Belgie Frans Timmermans

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy