Bič na neposlušné státy EU? Německo a Belgie oprášily starý plán

Přes dvacet členských zemí Evropské unie dnes podpořilo společný plán Německa a Belgie vytvořit mechanismus, který by měl v budoucnu EU umožnit pravidelné hodnocení kvality právního státu v členských zemích. Na společné tiskové konferenci v Bruselu to uvedli belgický ministr zahraničí Didier Reynders a německý státní tajemník pro EU Michael Roth.

Věc, se kterou Belgie přišla poprvé před třemi lety, chce podle nich nadcházející finské předsednictví EU zařadit mezi své priority a konkrétní návrh by tak měl být hotový ještě letos. O věci dnes ráno diskutovali zástupci všech zemí unie před jednáním Rady pro všeobecné záležitosti věnovaném přípravě březnového summitu unie.

Návrh by byl oddělený od stávající procedury podle sedmého článku unijních smluv, v jejímž rámci už řadu měsíců bez zásadních posunů řeší unijní země stav vlády práva v Polsku a Maďarsku. "Byl by to zcela nový mechanismus, s procedurou podle sedmého článku není žádné právní propojení," zdůraznil Roth. "Evropská unie je unií společných hodnot, ne jenom pouhý společný trh," prohlásil.

Thank you @MiRo_SPD #RuleofLaw #EU ?????? https://t.co/6IC9LBg5bk

— didier reynders (@dreynders) 19. března 2019

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který kromě jiného vede s Varšavou dialog o vládě práva v Polsku, dnes nápad uvítal jako "čestný pokus" dvojice zemí vytvořit prostor k diskusi na téma právního státu. "EU je velmi dobrá v kritice kvality právního státu v kandidátských zemích. Ale když už země vstoupí, mají členové někdy potíže tyto věci navzájem řešit," míní Timmermans. Je podle něj třeba návrh v žádném případě nevnímat jako náhradu role institucí plynoucích z unijních smluv.

Reynders, v minulosti dlouholetý belgický ministr financí, záměr přirovnal ke způsobu jakým je už několik let posuzována rozpočtová situace unijních zemí, kdy o věci jednají státy na základě vstupního hodnocení Evropské komise a doporučují si případné změny.

Podle německého státního tajemníka má plán tři základní cíle. Prvním je jasné vyjádření, že EU má společné hodnoty, které jsou skutečně závazné pro všechny její členy. "Zadruhé potřebujeme jasně určit, co přesně respekt k vládě práva v každodenním životě znamená," poznamenal Roth a upozornil, že politický konsensus v unii v této otázce nyní jednoduše neexistuje. Třetím důvodem je snaha zajistit, že země se budou v této oblasti od sebe navzájem učit.

Německý státní tajemník připomněl, že potíže s vládou práva nemají jen dvě země, které nyní čelí proceduře podle sedmého článku smlouvy. "Jen pro ilustraci - antisemitismus, rasismus, to je velká výzva a břemeno pro nás v Německu. Nenávist k Romům. Náš nový mechanismus by mohl pomoci stavět mosty mezi Východem a Západem, Severem a Jihem, pomoci překonat klišé a stereotypy," míní.

Podle belgického ministra by mělo být v prověrce možné zjistit, zda členská země EU dokáže plnit všechna kritéria kvalitního právního státu. Pokud by tomu tak nebylo, zmínil Reynders varianty spuštění postupu podle článku sedm, posouzení věci unijním soudem, i možnost omezení přístupu k unijním fondům. "Ale základním prvkem je snaha o prevenci a nabídka doporučení změn. Pokud by toho země nevyužila, jsou možné různé mechanismy," dodal.

S možností propojit přístup k unijním penězům s dodržováním zásad právního státu přišla loni Evropská komise v návrzích podoby příštího víceletého rozpočtu EU. V její představě by země EU mohly rozhodnout o omezení nebo zákazu přístupu k unijním finančním prostředkům ve vztahu k některému členskému státu způsobem, který budou mít za přiměřený povaze, závažnosti a rozsahu nedostatků.

Německý státní tajemník Roth dnes tuto věc, která se zemím ze středu a východu EU příliš nelíbí, opět jednoznačně podpořil. Je to podle jeho slov priorita Berlína v nadcházejících závěrečných jednáních o podobě a pravidlech dlouhodobého unijního rozpočtu pro roky 2021 až 2027.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Německo Belgie Frans Timmermans

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy