Orbán stojí na pranýři: Vyloučí ho evropští lidovci?

Půjde z kola ven? Evropská lidová strana (EPP) má dnes odpoledne rozhodnout, zda pozastaví nebo vyloučí ze svých řad Fidesz, stranu maďarského premiéra Viktora Orbána, obviňovaného z několika pochybení, jichž se měl v poslední době dopustit, píše francouzský konzervativní portál lefigaro.fr.

Vyloučit, nebo jen pozastavit, či nechat být?

Co dělat s Orbánem? Právě na tuto choulostivou otázku budou dnes hledat odpověď členové Evropské lidové strany (EPP), kteří se za tímto účelem scházejí ve 14 hodin. Členové budou na základě žádosti dvanácti národních stran, jež jsou součástí této evropské strany, posuzovat, zda Orbánově straně Fidesz bude členství, buď: pozastaveno, nebo bude vyloučena, či dojde k uchování nynějšího status quo.

Mnozí členové, stejně jako vysocí představitelé evropské strany – na čele s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem – se pozastavili zejména v poslední době nad kampaní Fidesze do Evropského parlamentu, která k ní použila billboard, ne němž byl vyobrazen komisař Juncker, jemuž asistuje v zádech George Soros, americký miliardář maďarského původu se sloganem: „Také vy máte právo vědět, co vám Brusel připravuje."

Orbán mezi svými, nebo mezi „užitečnými idioty"?

Orbánova strana Fidesz je rovněž obviňována z podpory xenofobie a nacionalismu, jenž se nejčastěji projevu odmítáním uprchlíků na maďarském území. Třináct členských stran EPP z deseti různých evropských zemí, shromážděných kolem tvrdého jádra, jež tvoří převážně země Beneluxu a Skandinávie, svolalo na počátku března mimořádnou schůzku, na níž požadovalo „vyloučení nebo pozastavení" členství Fideszu. Manfred Weber, stojící na čele kandidátky EPP do evropských voleb, měl v posledních dnech vyvíjet zvýšený tlak na Orbána, zejména minulý týden při své návštěvě Budapešti.

Premiér Orbán se stal zdrojem těžkostí zejména pro Němce, kteří se ucházejí o nástupnické křeslo Junckerovi na čele Evropské komise. Bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), jíž reprezentuje právě Manfred Weber, si stanovila tři podmínky pro pokračování dialogu: konec protibruselské kampaně, omluvu ostatním členům EPP a pokračování Středoevropské univerzity (CEU) v Budapešti, kterou financuje Georges Soros, jehož Viktor Orbán donutil opustit Maďarsko.

Mezitím ale byly plakáty (formálně) odstraněny a Orbán se oficiálně omluvil představitelům pravicových stran, které předtím v jednom projevu nekorektně nazval „užitečnými idioty". „Toto gesto bylo ale považováno za nedostatečné k obnovení důvěry. Zejména proto, že se maďarský premiér se neposunul v otázce CEU a jeho populistická vystoupení k imigraci nebo EU se nezměnily," píše internetový portál konzervativního listu.

Předseda Daul připravuje kompromis

Ne všichni členové EPP ale podporují radikální řešení. Možnost, že by vyl Fidesz vyloučen by podle některých jen přispělo k prohloubení politické propasti mezi stranami západní Evropy a východními zeměmi. Toto rozhodnutí by navíc riskovalo, že se Fidesz, jenž má nyní 12 mandátů v Evropském parlamentu, spojí s jinými radikálnějšími formacemi, které v poslední době v Evropě výrazně posilují.

Proto by bylo podle listu Le Figaro upřednostňováno spíše „pozastavení" před „vyloučením". Joseph Daul, předseda EPP, v sobotu prohlásil, že „připraví kompromis". Podle několika zdrojů by měl obhajovat pozastavení na „několika měsíců" s podmínkami pro případné obnovení členství.

Pokud by toto „pozastavení" zvítězilo, bylo by to podruhé v historii této formace. Rakouská konzervativní strana (ÖVP) kancléře Wolfganga Schüssela měla pozastavené členství od dubna do června roku 2000 poté, co vytvořila vládní koalici s populisty ze Strany svobodných (FPÖ) Jörga Haidera.

Viktor Orbán bude obhajovat své počínání před 261 delegáty, kteří budou hlasovat tajně. K výsledku je nutná „prostá většina". Rozhodnutí se dá podle francouzského portálu očekávat koncem odpoledne.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Evropská lidová strana (ELS) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy