Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na internetu, avšak odpůrcům kontroverzní normy z řad poslanců se patrně podařilo najít způsob, jak hlasování o konečném znění případně odvrátit. Vynutí si nejprve hlasování o pozměňovacím návrhu na vymazání sporného článku označovaného za "cenzuru internetu". Informovala o tom dnes tisková mluvčí českého europoslance Tomáše Zdechovského, který k těmto kritikům patří.

Evropská komise navrhla změnu pravidel o digitálním copyrightu v roce 2016 a od té doby se o konečné verzi pracně vyjednávalo. Nová pravidla mají posílit postavení tvůrců, jako jsou hudebníci, herci či novináři, vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook.

Sporné ale byly od počátku články 11 a 13. První z nich má majitelům práv - včetně médií - zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu, článek 13 pak dává internetovým platformám jako YouTube povinnost řešit, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Země, včetně České republiky, žádaly v této věci výjimky pro malé firmy, pro které by postihy, s nimiž směrnice počítá, mohly být likvidační.

Na znění směrnice se v takzvaném trialogu v únoru dohodli zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU. Na základě kompromisu sepsaného rumunským předsednictvím se pravidla 13. článku nemají vztahovat na společnosti mladší tří let s ročním obratem méně než deset milionů eur (258 milionů Kč) a méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.

Kritici teď ale chtějí využít jednoho ustanovení jednacího řádu EP a hlasovat o pozměňovacím návrhu, jímž je vymazání článku 13 z textu směrnice. Podařilo se jim pro tuto iniciativu, vedenou polským europoslancem Michalem Bonim, získat podpisy více než požadovaných 76 europoslanců. Znamená to, že plénum nyní bude hlasovat nejprve o pozměňovacím návrhu, nikoli o směrnici jako celku, jak bylo původně v plánu. Bude-li pozměňovací návrh na vymazání článku 13 přijat, dohoda z trialogu se zruší. Návrh se pak vrátí zpět do parlamentního výboru a začne proces druhého čtení.

Poslanec Zdechovský (KDU-ČSL) směrnici označuje za rozumnou, ale považuje za dobré, že se našla cesta, jak znovu otevřít diskusi. Pokud pozměňovací návrh nezíská dostatečnou podporu, hodlá hlasovat proti směrnici.

Související

Více souvisejících

evropský parlament europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) EU (Evropská unie) internet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy