Tři roky od dohody mezi EU a Tureckem: 12 tisíc uprchlíků je zadržováno v mizérii

Už tři roky platí dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o migraci. Za tu dobu uvěznila tisíce mužů, žen a dětí v přeplněných, nehygienických, nebezpečných a ponižujících podmínkách s minimálním přístupem k základní lékařské péči. Zdravotní stav těchto lidí na útěku se zhoršil, žijí v mizérii. Uvedli to Lékaři bez hranic v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

„Řecko se stalo skládkou mužů, žen a dětí, které Evropská unie nedokázala ochránit. Co bylo jednou označováno za „uprchlickou krizi“, umetlo cestu neomluvitelné míře lidského utrpení na řeckých ostrovech i pevnině. EU a řecké úřady nadále okrádají zranitelné lidi o jejich důstojnost a zdraví, v domnělé snaze odradit ostatní, aby přicházeli. Tato politika je krutá, nelidská, plná cynismu a musí skončit,“ uvedl Emmanuel Goué, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Řecku.

V důsledku dohody mezi EU a Tureckem je v současné době zadržováno na 12 000 mužů, žen a dětí v zoufalých podmínkách pěti „hotspotů“ na řeckých ostrovech. Podmínky v táboře Vathy (na ostrově Samos) se kvůli přeplnění v posledních měsících drasticky zhoršily. Lékaři bez hranic proto znovu poslali na ostrov svůj lékařský tým.

V táboře se momentálně nachází více než 4 100 lidí, přitom původně byl určen jen pro 648 lidí. Tisíce jich tak přežívají bez pomoci a v katastrofálních podmínkách mimo oficiální tábor. Je mezi nimi nejméně 79 osamocených dětí, těhotné ženy, starší lidé, nemocní s chronickými chorobami, lidé s akutními psychickými onemocněními jako jsou psychózy, či přeživší mučení nebo sexuálního násilí.

Týmy Lékařů bez hranic působí také na ostrovech Lesbos a Chios, rovněž tam jsou tábory přeplněné. V táboře Moria na Lesbu se tísní 5 225 lidí v prostoru pro 3 100 osob, v táboře Vial na Chiosu žije 1 316 lidí v prostoru určeném pro 1 014 osob.

Stejně jako na ostrově Samos se zdravotníci Lékařů bez hranic u tamních pacientů setkávají s širokým spektrem fyzických a psychických onemocnění, které souvisejí s životními podmínkami v táborech, dlouhým čekáním na vyřízení žádostí o azyl, nebo souvisejí s důvody, proč tito lidé uprchli z domovů.

Jak můžeme pomoci ženě překonat trauma ze sexuálního napadení, když žije na ulici?

„Ani po třech letech nedokáže Evropská unie a řecká vláda poskytnout důstojné a humánní životní podmínky a odpovídající lékařskou péči lidem, kteří uvázli na řeckých ostrovech,“ řekl Vasilis Stravaridis, ředitel Lékařů bez hranic v Řecku.

„Více než polovina obyvatel tábora Vathy na Samosu dnes žije v letních stanech nebo pod plastovými plachtami, obklopují je odpadky a lidské výkaly. Od našeho návratu na Samos ošetřujeme těhotné ženy a lidi s chronickými zdravotními problémy, pro pacienty s psychickými problémy organizujeme skupinová sezení. Naše aktivity plánujeme rozšířit, abychom mohli v nadcházejících týdnech nabídnout lékařskou péči více lidem,“ přiblížil Stravaridis.

Na řecké pevnině žijí tisíce uprchlíků, kteří přijeli po implementování dohody mezi EU a Tureckem, v táborech či přechodných ubytovacích zařízeních, které provozují OSN nebo nevládní organizace. Další přespávají ve squatech anebo na ulici. Všichni mají problém dostat se ke zdravotní péči.

Psychologové Lékařů bez hranic se snaží zajistit péči lidem, jež trpí psychickými problémy, jako jsou deprese, úzkosti, psychózy, či těm, co přežili mučení. Největší výzvou jsou u pacientů problémy spojené s bydlením, shodují se psychologové.

„Jak můžeme pomoci ženě překonat její trauma plynoucí z předešlého sexuálního napadení, když žije na ulici? Nejen, že má permanentní strach z dalšího možného útoku, ale navíc by pro ni bylo nebezpečné brát léky, které způsobují ospalost. Bez bezpečného bydlení není možné uzdravení, přesto se v Řecku bezpečného bydlení pro naše pacienty nedostává,“ dodal Emmanuel Goué.

Zatímco celkový počet příchozích od roku 2016 značně poklesl, od počátku roku 2019 přišlo do Řecka více než pět tisíc mužů, žen a dětí. Naprostou většinu z nich tvoří obyvatelé zemí, kde se válčí - tedy Afghánistánu, Sýrie, Iráku a Demokratické republiky Kongo. Více než polovina jsou ženy a děti. Tento fakt dokládá, že omezující a odstrašující přístup Evropské unie k zvládnutí migrace selhává a nevytváří alternativní cesty do bezpečí těm, kdo jsou nuceni prchat ze svých domovů.

Lékaři bez hranic proto vyzývají evropské lídry, aby ukončili politiku zadržování lidí na útěku v „hotspotech“ na řeckých ostrovech a zajistili okamžitou evakuaci všech zranitelných lidí, zejména dětí, do vhodných ubytovacích zařízení na pevnině nebo v dalších zemích Evropské unie.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Lékaři bez hranic EU (Evropská unie) Turecko uprchlické tábory migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy