Muslim je jedním z nejvlivnějších politiků v Berlíně, představil nezvyklý plán

Raedu Salehovi bylo pět let, když jeho rodina opustila palestinskou vesnici na Západním břehu, aby začali lepší život v Německu. Nyní 41letý muslim se stal jedním z nejvýznamnějších berlínských politiků a stojí v čele úsilí o obnovu synagogy, kterou před 80 lety zničili nacisté, píše agentura AP.

To, co možná zní jako utopie v částech světa, kde panuje silné nepřátelství mezi muslimy a židy, se stalo skutečností v Berlíně: Židé, muslimové a křesťané spojili síly, aby obnovili kdysi jednu z největších synagog města.

V posledních letech se dochovaná část Fränkeluferské synagogy, která stojí na břehu kanálu ve čtvrti Kreuzberg, stala domovem životem pulzující a rozmanité komunity židů z celého světa, ale jak se obec rozrůstá, nedostává se místa.

Spolužití není v Berlíně vždy snadné, ale s požehnáním lidí, jako je Saleh, který předsedá berlínským sociálním demokratům a je členem městského zastupitelstva, může náboženská spolupráce za pár let dojít naplnění.

"V minulosti Berlín strhl zeď mezi Západem a Východem," řekl Saleh při nedávné návštěvě synagogy. "Dnes musíme strhnout zdi nenávisti," prohlásil. "Sílící antisemitismus a nevraživost vůči muslimům, rostoucí vzájemná netolerance - to nemůže pokračovat," zdůraznil politik.

Fränkeluferská synagoga byla otevřena jako ortodoxní modlitebna v roce 1916 a pojala 2000 věřících. Před nástupem takzvané třetí říše čítala prosperující komunita německých židů kolem 560.000 lidí a byla známá svou kulturní a intelektuální význačností. V roce 1938, pět let po nástupu nacistů k moci v Německu, však davy zničily části budovy během křišťálové noci, kdy byly po celé zemi ničeny synagogy, židovské obchody a domy.

Během holokaustu, který následoval, nacisté a jejich přisluhovači v celé Evropě vyvraždili šest milionů židů.

Mit der SPD Spandau bei Pulse of Europe auf dem Gendarmenmarkt Flagge für Europa gezeigt. #europaistdieantwort #ansprechbar @gabischoff @RaedSalehBerlin pic.twitter.com/GCDyXCql53

— Daniel Wrobel (@dani7830) 25. února 2019

Dodnes zůstalo pouze křídlo budovy, známé jako synagoga mládeže, uprostřed převážně arabské a turecké přistěhovalecké čtvrti poseté mešitami, čajovnami a stánků s kebabem.

Malá synagoga přesto láká rostoucí počet mladých židovských rodin, které se v posledních letech přistěhovaly do německé metropole z Izraele, Spojených států, bývalého Sovětského svazu, Jižní Ameriky a Austrálie.

Saleh řekl, že se nedávno s některými členy chrámu setkal nad humusem a falafelem a ptal se jich, jak by mohl rostoucí obec podpořit. Odpověď byla jasná: Prosili o více místa.

"Když pořádáme větší akce a oslavy, tento prostor praská ve švech, velmi rychle je tu velmi těsno," řekl 38letý Jonathan Marcus, který patří k páté generaci německých členů Fränkeluferské synagogy. Dodal, že je třeba také rozšířit prostor pro modlení, vybudovat studovny a školku.

Saleh loni slíbil, že svá slova promění v skutky, a nyní předsedá různorodé dozorčí radě organizace zahrnující židy, křesťany a muslimy, kteří usilují o výběr přibližně 24 milionů eur (přes 617 milionů korun), nutných ke znovuvybudování hlavní budovy. Před válkou to byla bílá neoklasicistní stavba se sloupy ve fasádě.

Zatím nejsou žádné architektonické návrhy, ale je mnoho nadšených podporovatelů, kteří doufají, že vyberou dost darů, aby se za pět let mohlo začít stavět.

Jedním z nich je 40letá izraelská manažerka Nirit Bialerová, která se do Německa přestěhovala před 13 lety. Říká, že se už nemůže dočkat, až se její sny o kulturním centru v synagoze stanou skutečností.

"Myslím, že je skvělé, že Berlín nám, lidem různých vyznání a různého původu, umožňuje spolupracovat," řekla Bialerová před modlitbami vpředvečer svátku Purim v poněkud stísněné modlitebně synagogy. "Skutečnost, že Raed Saleh je původem Palestinec, nehraje žádnou roli. Pro mě je to Berlíňan," podtrhuje Izraelka.

Dosud byly podle Saleha reakce na projekt převážně pozitivní. Dokonce i některé muslimské komunity přislíbily, že budou ve svých mešitách po pátečních modlitbách vybírat peníze na synagogu. "Tato synagoga je nakonec víc než pouhá synagoga. Je to symbol sounáležitosti náboženství, kultur a tradic," uzavřel Saleh.

Související

Berlínská zeď Komentář

Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil

Uplynulo 35 let od chvíle, kdy obyvatelstvu Německé demokratické republiky tamní komunistická moc přestala bránit v opuštění státu přes silně střeženou hranici do západních sektorů rozděleného Berlína. Pomyslný pád Berlínské zdi 9. listopadu se následně zapsal do dějin jako symbolický moment, který ukončil více než čtyři desetiletí trvající rozdělení Evropy. Mnozí jej vnímají také jako konec studené války. Ačkoliv podobné symboly hrají v konstrukci výkladů historie důležitou úlohu, představují také past, která může znesnadnit hledání skutečných příčin přelomových dějinných událostí.

Více souvisejících

Berlín Muslimové židé Německo Raed Saleh (berlínský politik)

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy