Dlouho diskutovaná směrnice o ochraně autorských práv na internetu v zemích Evropské unie byla přijata dnes Evropským parlamentem. Přestože cesta od směrnice EU do národní legislativy je dlouhá, již teď se nad legislativním aktem vznáší otazníky.
Možnost nastavit mantinely působení globálním korporacím je jedním z úkolů Evropské unie. Zatímco Česká republika by mohla Googlu nebo Facebooku promlouvat do byznysu jen těžko, největší světový trh Evropské unie má mnohem silnější páky. Jenže soužití s těmito internetovými službami je pro člověka poměrně krátké, a tak není zcela jasné, jak a jestli vůbec jejich působnost regulovat.
Nastavit mantinely má Evropským parlamentem dnes odhlasovaná směrnice o regulaci autorského práva na internetu. "Základní záměr je ve skutečnosti naprosto správný. Potřebujeme jednotný digitální trh, potřebujeme nějakou úpravu copyrightu," řekla po Globe24.cz Markéta Gregorová z České pirátské strany, která patří k nejhlasitějším kritikům přijímané legislativy. Na základním myšlence regulace tedy panuje široká shoda.
Její části však vzbuzují otazníky. Jedná se především o přijaté články 15 a 17 (v původním číslování se jedná o diskutované články 11 a 13) směrnice. Co od nich očekávat?
Směrnice by měla zavést tzv. daň z odkazu. Cílem této regulace je zaručit odměnu tvůrcům obsahu za to, že jejich dílo bylo sdíleno jinými weby, typicky právě Facebook a Google. Obě služby nabízí "cizí" obsah a profitují z něj. Nově by za takovouto nabídku musely zaplatit, pokud je nenabízí formou „jednotlivých slov nebo velmi krátkých pasáží”. Jak však konstatování bude implementováno do české legislativy, je otázkou. S nejasným konstatování "množství větší než malé", totiž mají české zákony zkušenost, která však není příliš pozitivní.
Co se týče plateb samotným autorům v tuzemsku je rovněž velmi nejasné, jestli k nim nějaké platby digitálních gigantů doputují. Příkladem může být fungování Ohraného svazu autorského (OSA), který sice vybírá poplatky, ale jejich redistribuce je mnohdy sporná. Kritici rovněž poukazují na německý příklad, kde se rovněž pokoušeli zdanit odkazy na Googlu a podobných službách. Jenže v současnosti reklama, kterou Google poskytuje živí řadu autorů. Největší vyhledávač odmítl platit za "poskytování reklamy" a celý záměr se v Německu zhroutil.
Ještě větší kontroverzi však budí část o odpovědnosti poskytovatelů za internetový obsah. Kromě nových a velmi malých služeb, tedy těch které mají méně než 5 milionů návštěvníků měsíčně a menší obrat než 10 milionů euro ročně, budou muset poskytovatelé kontrolovat, co uživatelé prostřednictvím jejich služeb nahrávají.
Např. služba Uloz.to nebyla dosud právně postihnutelná za sdílení nelegálního obsahu anonymními uživateli služby. To by se mělo změnit. Podle kritiků však dojde k omezení svobody internetového obsahu, jelikož hrozí nutnost nasazení sofistikovaných filtrů, které doposud byl schopen aplikovat pouze technologický gigant Google.
"Všechny služby, na které lze cokoliv nahrát, by za to najednou byly zodpovědné - a to se netýká jen ulož.to, ale také třeba všech sociálních sítí nebo i specializovaných fór. To by je donutilo nasadit automatizované filtry, které by pro jistotu mazaly i úplně legitimní obsah jako parodie, protože to zkrátka tyto filtry neumí rozlišit. Takový filtr je navíc velmi technicky náročná a drahá věc - takže jenom pár největších korporací ho úspěšně nasadí. Ostatní si pak filtr buď koupí od nich nebo zmizí pod přívalem žalob," argumentuje pirátka Markéta Gregorová.
Nicméně v tomto bodě je znění směrnice vágní, jelikož hovoří pouze o nutnosti kontroly, nikoliv o tom, jakou metodou bude probíhat. V současnosti tak není jasné, jestli po implementaci směrnice do české legislativy dojde ke skutečně zásadním změnám a jestli budou pro uživatele pozitivní či negativní.
Související
Kyjev může útočit zbraněmi dlouhého doletu i na ruské území. Europoslanci souhlasí
Babiš zakotvil v proruské klice europarlamentu, je bezpečnostním rizikem, říká Zdechovský pro EZ
evropský parlament , EU (Evropská unie) , autorská práva , Google , Facebook , Uloz.to
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
Aktualizováno před 1 hodinou
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 2 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 4 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
Šíření jedné konkrétní nemoci v Číně opět znepokojuje celý svět, a to v době, kdy uplynulo pět let od začátku pandemie covidu-19. Na severu asijské země přibývá případů onemocnění způsobeného lidským metapneumovirem (HMPV), která se projevuje příznaky podobnými chřipce nebo nachlazení.
Zdroj: Lucie Podzimková