Nová směrnice o autorském právu na internetu: Co přesně nás čeká?

Dlouho diskutovaná směrnice o ochraně autorských práv na internetu v zemích Evropské unie byla přijata dnes Evropským parlamentem. Přestože cesta od směrnice EU do národní legislativy je dlouhá, již teď se nad legislativním aktem vznáší otazníky.

Možnost nastavit mantinely působení globálním korporacím je jedním z úkolů Evropské unie. Zatímco Česká republika by mohla Googlu nebo Facebooku promlouvat do byznysu jen těžko, největší světový trh Evropské unie má mnohem silnější páky. Jenže soužití s těmito internetovými službami je pro člověka poměrně krátké, a tak není zcela jasné, jak a jestli vůbec jejich působnost regulovat.

Nastavit mantinely má Evropským parlamentem dnes odhlasovaná směrnice o regulaci autorského práva na internetu. "Základní záměr je ve skutečnosti naprosto správný. Potřebujeme jednotný digitální trh, potřebujeme nějakou úpravu copyrightu," řekla po Globe24.cz Markéta Gregorová z České pirátské strany, která patří k nejhlasitějším kritikům přijímané legislativy. Na základním myšlence regulace tedy panuje široká shoda.

Její části však vzbuzují otazníky. Jedná se především o přijaté články 15 a 17 (v původním číslování se jedná o diskutované články 11 a 13) směrnice. Co od nich očekávat?

Směrnice by měla zavést tzv. daň z odkazu. Cílem této regulace je zaručit odměnu tvůrcům obsahu za to, že jejich dílo bylo sdíleno jinými weby, typicky právě Facebook a Google. Obě služby nabízí "cizí" obsah a profitují z něj. Nově by za takovouto nabídku musely zaplatit, pokud je nenabízí formou „jednotlivých slov nebo velmi krátkých pasáží”. Jak však konstatování bude implementováno do české legislativy, je otázkou. S nejasným konstatování "množství větší než malé", totiž mají české zákony zkušenost, která však není příliš pozitivní.

Co se týče plateb samotným autorům v tuzemsku je rovněž velmi nejasné, jestli k nim nějaké platby digitálních gigantů doputují. Příkladem může být fungování Ohraného svazu autorského (OSA), který sice vybírá poplatky, ale jejich redistribuce je mnohdy sporná. Kritici rovněž poukazují na německý příklad, kde se rovněž pokoušeli zdanit odkazy na Googlu a podobných službách. Jenže v současnosti reklama, kterou Google poskytuje živí řadu autorů. Největší vyhledávač odmítl platit za "poskytování reklamy" a celý záměr se v Německu zhroutil. 

Ještě větší kontroverzi však budí část o odpovědnosti poskytovatelů za internetový obsah. Kromě nových a velmi malých služeb, tedy těch které mají méně než 5 milionů návštěvníků měsíčně a menší obrat než 10 milionů euro ročně, budou muset poskytovatelé kontrolovat, co uživatelé prostřednictvím jejich služeb nahrávají.

Např. služba Uloz.to nebyla dosud právně postihnutelná za sdílení nelegálního obsahu anonymními uživateli služby. To by se mělo změnit. Podle kritiků však dojde k omezení svobody internetového obsahu, jelikož hrozí nutnost nasazení sofistikovaných filtrů, které doposud byl schopen aplikovat pouze technologický gigant Google.

"Všechny služby, na které lze cokoliv nahrát, by za to najednou byly zodpovědné - a to se netýká jen ulož.to, ale také třeba všech sociálních sítí nebo i specializovaných fór. To by je donutilo nasadit automatizované filtry, které by pro jistotu mazaly i úplně legitimní obsah jako parodie, protože to zkrátka tyto filtry neumí rozlišit. Takový filtr je navíc velmi technicky náročná a drahá věc - takže jenom pár největších korporací ho úspěšně nasadí. Ostatní si pak filtr buď koupí od nich nebo zmizí pod přívalem žalob," argumentuje pirátka Markéta Gregorová.

Nicméně v tomto bodě je znění směrnice vágní, jelikož hovoří pouze o nutnosti kontroly, nikoliv o tom, jakou metodou bude probíhat. V současnosti tak není jasné, jestli po implementaci směrnice do české legislativy dojde ke skutečně zásadním změnám a jestli budou pro uživatele pozitivní či negativní.   

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) autorská práva Google Facebook Uloz.to

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy