Nová směrnice o autorském právu na internetu: Co přesně nás čeká?

Dlouho diskutovaná směrnice o ochraně autorských práv na internetu v zemích Evropské unie byla přijata dnes Evropským parlamentem. Přestože cesta od směrnice EU do národní legislativy je dlouhá, již teď se nad legislativním aktem vznáší otazníky.

Možnost nastavit mantinely působení globálním korporacím je jedním z úkolů Evropské unie. Zatímco Česká republika by mohla Googlu nebo Facebooku promlouvat do byznysu jen těžko, největší světový trh Evropské unie má mnohem silnější páky. Jenže soužití s těmito internetovými službami je pro člověka poměrně krátké, a tak není zcela jasné, jak a jestli vůbec jejich působnost regulovat.

Nastavit mantinely má Evropským parlamentem dnes odhlasovaná směrnice o regulaci autorského práva na internetu. "Základní záměr je ve skutečnosti naprosto správný. Potřebujeme jednotný digitální trh, potřebujeme nějakou úpravu copyrightu," řekla po Globe24.cz Markéta Gregorová z České pirátské strany, která patří k nejhlasitějším kritikům přijímané legislativy. Na základním myšlence regulace tedy panuje široká shoda.

Její části však vzbuzují otazníky. Jedná se především o přijaté články 15 a 17 (v původním číslování se jedná o diskutované články 11 a 13) směrnice. Co od nich očekávat?

Směrnice by měla zavést tzv. daň z odkazu. Cílem této regulace je zaručit odměnu tvůrcům obsahu za to, že jejich dílo bylo sdíleno jinými weby, typicky právě Facebook a Google. Obě služby nabízí "cizí" obsah a profitují z něj. Nově by za takovouto nabídku musely zaplatit, pokud je nenabízí formou „jednotlivých slov nebo velmi krátkých pasáží”. Jak však konstatování bude implementováno do české legislativy, je otázkou. S nejasným konstatování "množství větší než malé", totiž mají české zákony zkušenost, která však není příliš pozitivní.

Co se týče plateb samotným autorům v tuzemsku je rovněž velmi nejasné, jestli k nim nějaké platby digitálních gigantů doputují. Příkladem může být fungování Ohraného svazu autorského (OSA), který sice vybírá poplatky, ale jejich redistribuce je mnohdy sporná. Kritici rovněž poukazují na německý příklad, kde se rovněž pokoušeli zdanit odkazy na Googlu a podobných službách. Jenže v současnosti reklama, kterou Google poskytuje živí řadu autorů. Největší vyhledávač odmítl platit za "poskytování reklamy" a celý záměr se v Německu zhroutil. 

Ještě větší kontroverzi však budí část o odpovědnosti poskytovatelů za internetový obsah. Kromě nových a velmi malých služeb, tedy těch které mají méně než 5 milionů návštěvníků měsíčně a menší obrat než 10 milionů euro ročně, budou muset poskytovatelé kontrolovat, co uživatelé prostřednictvím jejich služeb nahrávají.

Např. služba Uloz.to nebyla dosud právně postihnutelná za sdílení nelegálního obsahu anonymními uživateli služby. To by se mělo změnit. Podle kritiků však dojde k omezení svobody internetového obsahu, jelikož hrozí nutnost nasazení sofistikovaných filtrů, které doposud byl schopen aplikovat pouze technologický gigant Google.

"Všechny služby, na které lze cokoliv nahrát, by za to najednou byly zodpovědné - a to se netýká jen ulož.to, ale také třeba všech sociálních sítí nebo i specializovaných fór. To by je donutilo nasadit automatizované filtry, které by pro jistotu mazaly i úplně legitimní obsah jako parodie, protože to zkrátka tyto filtry neumí rozlišit. Takový filtr je navíc velmi technicky náročná a drahá věc - takže jenom pár největších korporací ho úspěšně nasadí. Ostatní si pak filtr buď koupí od nich nebo zmizí pod přívalem žalob," argumentuje pirátka Markéta Gregorová.

Nicméně v tomto bodě je znění směrnice vágní, jelikož hovoří pouze o nutnosti kontroly, nikoliv o tom, jakou metodou bude probíhat. V současnosti tak není jasné, jestli po implementaci směrnice do české legislativy dojde ke skutečně zásadním změnám a jestli budou pro uživatele pozitivní či negativní.   

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) autorská práva Google Facebook Uloz.to

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

včera

včera

včera

Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde

Šíření jedné konkrétní nemoci v Číně opět znepokojuje celý svět, a to v době, kdy uplynulo pět let od začátku pandemie covidu-19. Na severu asijské země přibývá případů onemocnění způsobeného lidským metapneumovirem (HMPV), která se projevuje příznaky podobnými chřipce nebo nachlazení. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy