Španělsko čekají předčasné parlamentní volby: Sestavení vlády bude velmi obtížné

Španělské království čekají již v tomto měsíci další předčasné volby. 28. dubna 2019 se napříč Španělskem uskuteční již třetí všeobecné volby za méně než tři a půl roku, původně se řádné hlasování mělo konat v červnu příštího roku. Tato skutečnost dokazuje současnou nestabilitu španělského politického a stranického systému, které každoročně přispívá mnoho faktorů. Dokonce i tradiční španělský dvou-stranický systém byl překonán, a to již v roce 2015, od kterého sledujeme vzestup nových protestních stran ve španělské politice.

Letošní parlamentní volby se konají předčasně kvůli nedostatečné parlamentní podpoře návrhu rozpočtu na letošní rok, který představil předseda vlády Pedro Sánchez.

Předvolební průzkum provedený pro španělský deník El País ukazuje, že volby na konci příštího měsíce jasně vyhraje vládnoucí Španělská socialistická strana PSOE. Nepodaří se jí však v roztříštěném Kongresu získat absolutní většinu hlasů pro to, aby mohla sama sestavit vládu. Strana by podle odhadů provedeného průzkumu mohla získat 27, 1 % hlasů všech voličů, což by jí vyneslo celkem 122 křesel z celkových 350. Těsně za ní se umístí Lidová strana (PP), která dle odhadů získá okolo 70 mandátů.

Je tak více než jisté, že žádná z tradičních španělských politických stran nezíská v nadcházejících volbách většinu, což znamená, že vítěz bude k sestavení vlády potřebovat podporu menších regionálních a nacionalistických stran. Jednou alternativou je obnovené partnerství levicových stran, které vzniklo jako důsledek loňského květnového hlasování o důvěře v tehdejšího premiéra Mariana Rajoye.

Na základě neúspěšného hlasování Rajoy odstoupil z pozice premiéra a byl nahrazen současným lídrem strany PSOE Sánchezem, který vytvořil alianci se sesterskou Katalánskou socialistickou stranou a Nezávislými. Spojení těchto stran dále přilákalo podporu levicové aliance Unidos Podemos, která je složená ze stran Podemos a Inquierda Unida, a nacionalistických stran Baskicka, Katalánska a Valencie.

Další možnou podobu vlády by mohlo nabídnout spojení socialistické PSOE a „občanské“ strany Ciudadanos. Není však jisté, zda by za současných podmínek a aktuálního politického rozložení mohla takováto aliance vzniknout. Ciudadanos se totiž již dříve nechali slyšet, že by Sáncheze po volbách nepodpořili. První možnost se tedy jeví pravděpodobnější. Navíc již některé další regionální strany, které původně podporovaly Lidovou stranu a její spojence, hodlají po volbách podpořit blok kolem PSOE. Očekává se, že Lidová strana v letošních volbách získá méně hlasů a následně i mandátů, a to nejen kvůli ztrátě podpory zmíněných menších regionálních stran. Nový lídr PP Pablo Casado je dalším důvodem, proč se očekává největší propad strany od konce 80. let minulého století.

Hlasy neztratí pouze strany tradiční, ale i strany populistické a protestní, které v posledních volbách zaznamenaly značný nárůst veřejné podpory. Jedná se především o stranu Podemos, která ve volbách v roce 2016 skončila na třetím místě. Letos se očekává její propad na místo čtvrté, a to právě ve prospěch strany Ciudadanos.

V dubnových parlamentních volbách se očekává vysoká volební účast, španělští voliči jsou před všeobecnými volbami tradičně velice dobře mobilizovaní.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Pedro Sánchez Ciudadanos Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) volby ve Španělsku PSOE

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy