KOMENTÁŘ | Možné odblokování brexitu? Změna parlamentního hlasování

Komentář Anety Navrátilové - Patová situace okolo odchodu Velké Británie z Evropské unie nebere konce. Už to není jen Konzervativní strana premiérky Mayové, která se nedokáže shodnout na společném postoji a dalším postupu. Téměř týden po oficiálním datu brexitu, tedy 29. březnu, se Dolní sněmovna zdá být rozdělená ohledně podoby odchodu země z EU více než kdy předtím. Neexistující představa o tom, jakým způsobem a podle jakého navrhovaného scénáře by měla Británie do 22. května ze Společenství vystoupit, vnitropolitickou situaci i další možná vyjednávání s unijní stranou blokuje. Jestliže britští poslanci již v několika předchozích nezávazných hlasováních o možných podobách brexitu zamítli veškeré předložené alternativy a další řešení nepředstavili, není na čase, aby se změnil systém parlamentního hlasování, který by zajistil odblokování krizové politické situace na britských ostrovech?

Britští poslanci hlasovali o první sérii 8 alternativních řešení možné podoby brexitu 27. března, tedy dva dny před plánovaným opuštěním Evropské unie. Žádná z předložených alternativ však nezískala v tamějším parlamentu dostatečnou podporu. Druhé kolo hlasování se konalo pár dní poté, v pondělí 1. dubna, kdy poslanci rozhodovali jen mezi 4 předloženými možnostmi. Byly jimi: Návrh C – celní unie, Návrh D – společný trh 2.0, Návrh E – veřejné hlasování a Návrh G předkládající nadřazenost parlamentu po prodloužení článku 50. Ani tentokrát nebyla žádná strategie většinově podpořena, a Spojené království tak stále netuší, jak bude její budoucí vztah s evropskými protějšky ošetřen.

Pokud si však britská vláda přeje požádat evropské lídry o delší prodloužení článku 50 k tomu, aby mohla brexitovou dohodu dojednat a nemusela z Unie k 12. dubnu vystoupit bez dohody, musí prokázat jasnou politickou shodu a vizi o svých budoucích záměrech a krocích. To nyní kvůli parlamentní krizi není možné, poslanci však už nemají v záloze další možné scénáře, o kterých by hlasovali.

Současný způsob hlasování, kdy jsou jednotlivé možnosti ve sněmovně předkládány jednotlivě, opomíjí sekundární a terciální preference poslanců, a produkuje tak poněkud zmatené výsledky. Navíc se zdá, že někteří z řad poslanců využívají při hlasováních různých taktik k tomu, aby napomohli tzv. tvrdému brexitu. Pro odblokování parlamentního patu by proto bylo vhodné změnit způsob hlasování, který by zajistil konečný výběr nejvíce podporovaného scénáře. Spojené království má zkušenosti hned s několika dalšími způsoby hlasování, které by v současné situaci mohly být teoreticky využity.

V první řadě by se mohlo nabízet okamžité dodatečné hlasování, které by následovalo po hlasování oficiálním, ve kterém by s velkou pravděpodobností, jak jsme již dvakrát byli svědky, žádný z předložených návrhů nezískal požadovanou podporu. Dodatečné hlasování by mohlo být založeno na preferenčním způsobu volby, který se však využívá spíše při volbě mezi kandidáty než při volbě mezi scénáři o budoucím uspořádání vztahů mezi dvěma entitami. Takováto volba by mohla připomínat například naši přímou volbu prezidenta, konkrétně tedy druhé kolo volby, kdy proti sobě stojí dva nejúspěšnější kandidáti, jež v prvním kole nezískali nadpoloviční většinu hlasů. Ve druhém kole tedy voliči neúspěšných kandidátů rozdělují své hlasy mezi dva úspěšnější kandidáty. V Británii by dodatečná volba byla založena na rozdělení zbylých hlasů dle již dříve stanovených preferencí. Takovýto způsob parlamentního hlasování byl však na počátku tohoto desetiletí zamítnut v referendu.

Obdobný způsob alternativního či také preferenčního hlasování se často využívá ve Spojených státech. Dalším možným způsobem by mohlo být hlasování, které využívají britské strany ke zvolení svého lídra. Jedná se o jakési „vyčerpávající“ a postupné „podrobné“ hlasování, kdy v rámci jednotlivých kol volby jsou postupně vyřazovány možnosti s nejnižší podporou. Takto by se v případě našich alternativních scénářů hlasovalo do té doby, než by zbyl jeden jediný scénář. Ten by představoval nejvíce podporovaný návrh, se kterým by vláda mohla konečně operovat při dalších vyjednáváních. Opět se však jedná o způsob volby politiků, a ne možnosti budoucího směřování země. Hlasování tohoto typu by se však mohlo nějakým způsobem upravit a ošetřit tak, aby se dalo aplikovat například i na parlamentní rozhodování tohoto typu.

Poslední možností, kterou bych chtěla zmínit, je tzv. kumulativní hlasování, při kterém by poslanci na počátku hlasování obdrželi určitý počet bodů a ty by dále přidělovali k jednotlivým návrhům dle toho, jak s jednotlivými předloženými alternativami souhlasí. Byl by vybrán ten scénář, který by po rozdělení a sečtení bodů získal jejich nejvyšší počet.

Na základě současné situace a politického rozložení ve Velké Británii se jeví jako poměrně žádoucí, aby byl systém hlasování v Dolní sněmovně nějakým způsobem reformován, či alespoň pro aktuální potřebu výběru scénáře budoucího směřování země poupraven. Bez brzké parlamentní shody totiž hrozí, že bude Spojené království ve slepé uličce uvězněno na dobu neurčitou. Ochota a trpělivost unijní strany k dalším rozhovorům a vyjednáváním bude zatím konstantně klesat k nule.

Související

Více souvisejících

Brexit EU (Evropská unie) Parlament Velké Británie Konzervativní strana (VB) komentář

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 2 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho

V německém městě Kolín nad Rýnem došlo v pátek k dramatickému incidentu, při kterém agresivní muž napadl policisty a způsobil jim vážná zranění. Událost se odehrála v dopoledních hodinách v kolínském okrese Ehrenfeld, jak uvedla policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy