Další rebel v EU. Brusel zasáhne, pokud vláda v Rumunsku naruší právní stát

Evropská komise nebude váhat s využitím nástrojů, které má k dispozici, pokud rumunská vláda rychle neobnoví reformy posilující právní stát a naopak udělá kroky, které by tamní soudní systém narušovaly. Novinářům to dnes řekl první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Rumunsko je v první polovině letošního roku předsednickou zemí EU.

"Chtěl bych varovat před každou vládní akcí, která by narušila rumunské soudnictví vytvořením systémové faktické beztrestnosti pro držitele vysokých státních úřadů odsouzených za korupci," prohlásil Timmermans. Podobný vývoj by podle něj přinutil komisi k rychlému zákroku.

Rumunská vláda zvažuje návrh, který by zneplatnil stovky korupčních případů, jež se dotýkají i vysokých činitelů. Týkat by se měl také předsedy vládnoucí Sociálnědemokratické strany Livia Dragney, který by se rád postavil do čela vlády. Byl však už dvakrát soudem uznán vinným z trestných činů, což mu podle zákonů nastoupení do úřadu předsedy kabinetu zcela znemožňuje.

The #RuleofLaw is more than ever crucial for our democracies.From early prevention to tailored response, we are opening a debate to better protect it in the EU.Learn more about potential avenues for future action → https://t.co/yqAZNwWwUG pic.twitter.com/y8SIcf2RGV

— European Commission ?? (@EU_Commission) 3. dubna 2019

S kabinetem, který nyní vede Viorica Dancilaová, se podle Timmermanse podařilo začít dialog na pracovní i politické úrovni. "Několikrát jsme se v minulých dvou měsících sešli a opakovaně si telefonovali," uvedl místopředseda komise s tím, že EK rumunskou vládu upozornila na více než 40 konkrétních problémů, které ohledně právního státu s Rumunskem má.

Znovu podle něj začaly technické diskuse na provádění takzvaného Mechanismu pro spolupráci a ověřování, v němž je Rumunsko společně s Bulharskem posuzováno od svého vstupu do EU v roce 2007.

"Potřebujeme výsledky a potřebujeme je rychle. Rozhovory pro rozhovory nejsou dostatečné," dodal první místopředseda komise.

Rumunské potíže s kvalitou vlády práva ale zatím členské státy neposuzují v řízení podle sedmého článku unijní smlouvy tak, jak se to nyní děje na návrh Evropské komise v případě Polska a europarlamentu v případě Maďarska.

Související

Více souvisejících

evropská komise Rumunsko EU (Evropská unie) Frans Timmermans

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy